• Odbierz prezent
W piątek wygasają kontrakty futures na Bitcoina - co jeszcze może zainteresować uczestników rynku kryptowalut?

W czwartek na rynku kryptowalut widoczna jest nerwowość, która nie jest pozytywnym sygnałem przed ostatnim piątkiem miesiąca, w którym wygasają kontrakty terminowe na Bitcoina. Obok tego wydarzenia kryptoinwestorzy mogą zwrócić uwagę również na inne, które opisujemy w ramach Krypto Kalendarza.

 

 

Sytuacja rynkowa

Po kilku pozytywnych dniach czwartek przyniósł korektę na rynku kryptowalut. Kapitalizacja całego rynku spadła o ponad 10 mld dolarów z poziomu ponad 230 mld dolarów.

O aktualnej sytuacji dotyczącej największych kryptowalut można przeczytać w artykułach:

Bitcoin traci dziś 2,6%, co i tak jest najlepszym wynikiem w TOP10, wyłączając stablecoina, jakim jest Tether. Wszystkie pozostałe czołowe kryptowaluty tanieją o ponad 5%, co może oznaczać realizację krótkoterminowych zysków, której efekt jest wzmocniony przez nerwowość innych uczestników rynku. Najwięcej w TOP ten traci IOTA (-12,9%), a także Stellar i lider środowych wzrostów, czyli EOS. Cena Stellara spada o 7,7%, a EOS o 7,1%.

W TOP100, wyłączając stablecoiny, tylko 5% kryptowalut notuje wzrosty. Mocno drożeje Dogecoin (+16,2%), a wzrosty pozostałych projektów są już dużo mniejsze. Najsłabszą kryptowalutą w TOP100 jest dziś Nano, którego cena spada o 15,7%. Mocno tracą też inne duże projekty – Ontology (-13,0%) i wspomniana już IOTA.

 

Czytaj również: Lisk stanie się gotowym produktem. Lisk Core 1.0 wystartował - co to oznacza?

 

Odyssey – airdrop

31 sierpnia Odyssey zakończy się seria snapshotów na potrzebę sierpniowego airdropu OCP. Snapshoty dokonywane są od 1 sierpnia każdego kolejnego dnia, gdyż liczba otrzymanych tokenów w ramach airdropu zależeć będzie od średniej liczby posiadanych tokenów OCN w trakcie całego miesiąca. Kampania airdropowa Odyssey będzie trwać przez 50 miesięcy i w każdym z nich rozdysponowanych zostanie 200 mln tokenów OCP.

Odyssey to projekt, który ma na celu stworzenie ekosystemu usprawniającego wymianę dóbr. OCN jest wewnętrznym tokenem ekosystemu, natomiast OCP jest tokenem płatniczym.

 

Pundi X – airdrop

Posiadaczy tokenów NPXS czeka comiesięczny airdrop. Na koniec sierpnia wykonany zostanie snapshot portfela, na podstawie którego przydzielone zostaną nowe tokeny. Posiadacze NPXS otrzymają dodatkowe 7,316% liczby posiadanych tokenów.

Pundi X to projekt skupiający się na udostępnianiu płatności kryptowalutami we wszelkich możliwych punktach sprzedaży towarów lub usług. Jego twórcy chcą, by ‘używanie kryptowalut było tak proste jak kupno butelki wody’.

 

Bitcoin – wygaśnięcie kontraktów terminowych na CME

Miesięczne kontrakty futures na Bitcoina, notowane na CME, wygasają w ostatni piątek danego miesiąca (Wyjątkiem są miesiące, w przypadku których w ostatni piątek wypada święto bankowe w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. W takiej sytuacji wygaśnięcie kontraktu następuje w pierwszy dzień poprzedzający tę datę, będący dniem roboczym zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii). W tych dniach teoretycznie może dochodzić do silniejszych wahań na ‘fizycznym rynku’ Bitcoina. Sytuacje takie występują na innych rynkach bazowych dla kontraktów futures. Część osób dopatruje się podobnych tendencji również na rynku BTC, choć z racji małego na ten moment rynku terminowego, a także braku ‘fizycznej dostawy’ instrumentu bazowego przy rozliczaniu kontraktów, nie mogą one mieć dużej skali. W ostatnich miesiącach nie obserwowaliśmy nadzwyczajnych ruchów kursu BTC w dniach wygasania kontraktów terminowych, ale te mogą być wywoływane nawet samym działaniem inwestorów, którzy liczą, że wydarzenie to będzie miało wpływ na cenę.

Sierpniowe kontrakty futures na Bitcoina wygasną dokładnie 31 sierpnia o godzinie 18:00 czasu polskiego. Ewentualne ruchy na rynkach powinny mieć więc miejsce w okolicach tej właśnie godziny.

Projekt Bitcoin jest znany każdej osobie związanej z rynkiem kryptowalut. BTC jest największą walutą cyfrową pod względem kapitalizacji – obecnie wynosi ona ponad 125 mld dolarów. Bitcoin jest najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą na świecie i jedyną, dla której obecnie działa rynek futures (biorąc pod uwagę istotne giełdy instrumentów pochodnych).

 

Konferencje i meetupy

OKEx Global Meetup w Kijowie

BBN – sesja AMA z Banyan Network

Notowania: BTCUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk