• Odbierz prezent
W obliczu kryzysu kurs dolara zyskuje jako bezpieczna przystań dla rynków finansowych
  • USA: Budżet federalny w Stanach Zjednoczonych wyniósł w lipcu -76,9 mld USD wobec oczekiwań -79 mld USD.
  • Węgry: Dynamika produkcji przemysłowej na Węgrzech w czerwcu wyniosła 3,1% rdr oraz -1,2% mdm, zgodnie z oczekiwaniami.
  • Turcja: Centralny Bank Republiki Turcji przedstawił plan działań mających na celu stabilizację sektora finansowego Turcji i, tym samym, stabilizację wartości tureckiej liry.
  • Czechy: Saldo rachunku bieżącego w Czechach w czerwcu wyniosła -1,6 mld CZK przy oczekiwaniach -14 mld CZK.
  • Włochy: Inflacja CPI we Włoszech wyniosła 0,3% mdm i 1,5% rdr, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami.


Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

Kurs liry tureckiej - nowe szczyty na początku tygodnia

Końcówka minionego tygodnia na rynkach walutowych upłynęła przede wszystkim pod znakiem gwałtownego osłabiania się tureckiej liry. Nowy tydzień również zaczął się na tym rynku nerwowo – kurs USD/TRY sięgnął poziomu 7,00, a nawet go na chwilę przebił. Mimo odreagowania spadkowego w kolejnych godzinach, notowania kursu dolara do liry tureckiej USD/TRY utrzymują się w pobliżu wspomnianego poziomu 7,00.


Wykres dzienny dolara do liry tureckiej USDTRY
Wykres dzienny dolara do liry tureckiej USDTRY

Dzisiaj rano sytuację próbuje uspokoić Centralny Bank Republiki Turcji, który zapowiedział działania mające na celu stabilizację sektora bankowego w Turcji. CBRT przede wszystkim obniżył stopę rezerw obowiązkowych dla banków, w ten sposób umożliwiając uwolnienie dużej ilości wolnych środków nie tylko w lirze, lecz także w innych walutach.


Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

W niedzielę wieczorem minister finansów Turcji, Berat Albayrak, powiedział w wywiadzie, że Turcja przygotowuje plan gospodarczy, który ma uspokoić międzynarodowych inwestorów. Dzisiejszy poranek pokazuje jednak, że o ile osłabianie się tureckiej waluty wyhamowało, to rynkom daleko jest do uspokojenia.


Dolar jako "bezpieczna przystań" na rynkach

Na fali niepewności wokół Turcji, mocno trzyma się amerykański dolar – notowania indeksu BOSSAUSD wzbiły się ponad 81,40, czyli na najwyższy poziom od czerwca 2017 roku. Dolar zyskuje jako najpopularniejsza na świecie waluta, traktowana jako „bezpieczna przystań” na rynkach finansowych – podobny status ma zresztą japoński jen, który również radzi sobie nieźle.

Wykres dzienny BOSSA USD
Wykres dzienny BOSSA USD

 

Kurs euro do dolara EURUSD spada

Mocny cios dostały natomiast notowania eurodolara, głównie ze względu na fakt, że inwestorzy obawiają się ekspozycji europejskich banków na turecką lirę, o której – według paru źródeł – wspominał w poprzednim tygodniu Europejski Bank Centralny. W rezultacie, notowania euro do dolara EUR/USD zeszły poniżej poziomu 1,14 i dzisiaj rano oscylują w okolicach 1 1370-1,1400. Tutaj również odreagowanie było niewielkie, co świadczy o utrzymującej się dużej sile strony podażowej.


Wykres dzienny euro do dolara EURUSD
Wykres dzienny euro do dolara EURUSD


Wykres dzienny dolara do jena USDJPY
Wykres dzienny dolara do jena japońskiego USDJPY


Czytaj także: Wszystkie wojny Trumpa

To, że podczas prezydentury Donalda Trumpa nie będzie można się nudzić, wiadome było już od momentu wygrania przez niego wyborów w 2016 roku. Ekscentryczny miliarder jest prezydentem Stanów Zjednoczonych dopiero kilkanaście miesięcy i w tym czasie był (czy nawet wciąż jest) bliski wywołania trzech .. Czytaj
Wszystkie wojny Trumpa

 

 

 

Notowania: USDTRY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDTRY/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk