• Odbierz prezent
W Kongresie USA zawrzało - ryzyko polityczne dla rynków

Amerykańska scena polityczna kolejny dzień z rzędu stwarza ryzyko polityczne dla rynków. Kongresmeni podjęli decyzję o nałożeniu sankcji energetycznych na Rosję. Temat reformy zdrowia w USA wraca ponownie do łask, choć jest to na razie tylko powrót do debaty nad zniesieniem Obamacare. Dziś dolar nie będzie obojętny również na decyzję Fed, którą poznamy o 20:00 czasu polskiego.

 

W Kongresie zawrzało

Wczoraj w Kongresie miało miejsce kilka znaczących wydarzeń. Dwa z nich, a więc zatwierdzenie projektu ustawy nakładającej sankcje na Rosję oraz przegłosowanie rozpoczęcia debaty o zniesieniu Obamacare, mogą odbić się na sytuacji rynkowej. Na głosowanie udało się dotrzeć senatorowi Johnowi McCainowi. Z perspektywy rynków, powrót do Senatu Johna McCaina nie ma najmniejszego znaczenia, ale dla Republikanów forsujących projekt nowej ustawy zdrowotnej jest to istototne.

Obamcare vs. Trumpcare

Zaledwie jeden głos wice prezydenta Mike Pense’a, zadecydował o podjęciu debaty nad reformą systemu opieki zdrowotnej w USA. Wszyscy Demokraci byli przeciwni ponownym dyskusjom nad zniesieniem Obamacare. Przyszłość reformy jest wciąż niepewna, większość z kongresmenów chce, aby niektóre elementy ustawy poprzedniego Prezydenta pozostały niezmienne. Obamacare vs. Trumpcare, to temat, który od początku budzi zainteresowanie inwestorów. Pozostaje jeszcze kwestia zapowiadanej przez Donalda Trumpa reformy podatkowej, która również nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

Sankcje przeciwko Rosji

Izba Reprezentantów stosunkiem głosów za 419, przeciw 3, zatwierdziła projekt ustawy, który nakłada sankcje na Rosję, ale także na Iran i Koreę Północną. Jak twierdzi lider Demokratów Steny Hoyer, ustawa wymierzona jest przeciwko stronie rosyjskiej za ich działania wojenne na terenie Ukrainy oraz ingerencję w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku. Projekt ustawy musi trafić jeszcze do Senatu i uzyskać oczywiście podpis Prezydenta. Donald Trump w charakterystyczny dla siebie sposób, przetrzymuje wszystkich zainteresowanych w oczekiwaniu, mówiąc przy tym, że jeszcze nie wie, czy złoży podpis pod ustawą, czy też ją zawetuje. Oprócz kwestii sankcji wymierzonych przeciwko Rosji, IR wzięła pod uwagę Koreę Północną i Iran. Według obecnych na głosowaniu, państwa te destabilizują pokój, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego przez swoje wzmożone programy zbrojeniowe.

Uwaga na Koreę Północną

Zwiększa się również ryzyko geopolityczne. Do agencji Reuters dotarły informacje dotyczące miasta Kusong, w którym amerykańscy przedstawiciele zauważyli podwyższoną aktywność militarną. Być może, w niedalekiej przyszłości będziemy świadkami kolejnych testów rakietowych ze strony Korei Północnej. Gdy będą to tylko „próby” rakiet balistycznych, rynek zapewne nie zareaguje wzmożoną zmiennością. W tym roku byliśmy świadkami nie jednego „pokazu sił” Kim Dzong Una.

 

Podsumowując wczorajsze wydarzenia zza oceanu. Dla inwestorów ważny jest dalszy bieg debaty nad reformą opieki zdrowia w USA. Nie można przejść obojętnie obok sankcji, które USA nakładają na Rosję i dwa inne państwa. Czekamy zatem na decyzję Donalda Trumpa. Choć wszystko wskazuje na to, że Prezydent podpisze projekt ustawy wymierzony przeciwko działaniom Rosji, Iranu i Korei Północnej, to warto być gotowym na każdą ewentualność.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk