• Odbierz prezent
W jakim kierunku podąży kurs funta GBP/USD i dolara nowozelandzkiego NZD/USD? Zastanawiamy się
  • NOWA ZELANDIA / RBNZ: Bank centralny Nowej Zelandii utrzymał wczoraj późnym wieczorem poziom głównej stopy OCR (1,75 proc.), ale nieoczekiwanie zmienił treść komunikatu na „gołębi” – obniżka stóp jest bardziej prawdopodobnym kolejnym ruchem, niż podwyżka. Według RBNZ pogorszenie perspektyw globalnego wzrostu gospodarczego może negatywnie rzutować na nastroje w biznesie i popyt krajowy. W efekcie rynek zaczął wyceniać do końca roku „niepełne” (37 p.b.) dwie obniżki stóp (pierwszą już na maj, drugą na sierpień).
  • USA / FED: Stephen Moore (nowy członek FED mianowany przez Trumpa) w wywiadzie udzielonym New York Times stwierdził, że Rezerwa Federalna popełniła błąd podnosząc stopy procentowe we wrześniu i grudniu ub.r. i teraz powinna odwrócić te ruchy poprzez cięcie o 50 p.b.
  • BREXIT: Według doniesień, ale i też samych wypowiedzi niektórych eurosceptyków w Partii Konserwatywnej, rozważane jest udzielenie poparcia dla porozumienia rozwodowego wynegocjowanego przez May – chociaż rząd nie podał jeszcze, czy zgłosi je ponownie pod głosowanie do piątku. Z kolei północnoirlandzcy unioniści (DUP) nadal są przeciwni, dając do zrozumienia, że są gotowi na dłuższe wydłużenie Brexitu i nie obawiają się ryzyka przeprowadzenia przyspieszonych wyborów do parlamentu. Dzisiejszy Financial Times ponownie porusza kwestię ustąpienia premier May z urzędu w zamian za poparcie dla jej planu Brexitu, chociaż nie precyzuje, kiedy szefowa rządu mogłaby ogłosić taką decyzję (pojawiały się jednak spekulacje, że może do tego dojść dzisiaj wieczorem). Dzisiaj w Izbie Gmin odbędą się tzw. głosowania orientacyjne nad różnymi scenariuszami dla Brexitu (debata rozpocznie się o godz. 13:00, a przewidziane jest nawet 16 głosowań).
  • CHINY/ DANE: Dynamika zysków chińskich przedsiębiorstw nieoczekiwanie wskazała na ich spadek za pierwsze dwa miesiące roku aż o 14,9 proc. r/r wobec -1,9 proc. r/r wcześniej.

Technicznie kurs dolara nowozelandzkiego NZDUSD dał dowód na to, że strefa oporu 0,6937-68 będzie poza „zasięgiem” na dłuższy czas. Najbliższe dni mogą pokazać na ile podaż jest silna, aby móc złamać linię trendu wzrostowego przy 0,6750.

1

Wykres dzienny kursu dolara nowozelandzkiego NZDUSD

Dzisiaj uwagę inwestorów nadal będzie przyciągał funt – o godz. 13:00 rozpocznie się w Izbie Gmin długa debata, którą zwieńczy aż 16 głosowań orientacyjnych nad różnymi opcjami dla Brexitu. Nie będą one prawnie wiążące, ale mogą dać obraz sytuacji, jaki jest układ sił na dwa dni przed ostatecznym terminem, jaki wyznaczyła UE na akceptację wypracowanego przez rząd May porozumienia rozwodowego. Ciekawym wątkiem w sprawie jest potencjalna rezygnacja premier May, ale osobiście wątpię czy szefowa rządu na to się zdecyduje, jeżeli parlamentarna arytmetyka pokaże jej, że taki ruch nie da jej większych szans na przekonanie krytycznych jej porozumieniu rozwodowego parlamentarzystów. I teraz najważniejsze – czy brak przyjęcia porozumienia rozwodowego do piątku 29 marca będzie czymś złym dla funta? Raczej nie, gdyż wątpliwe jest to, abyśmy zobaczyli bezumowny Brexit po 12 kwietnia. A wydłużenie procesu o przynajmniej 9 miesięcy może tylko zwiększyć szanse na to, że do rozwodu z UE ostatecznie nie dojdzie.

1

Wykres dzienny kurs funta brytyjskiego GBPUSD

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Nota prawna

Notowania: GBPNZD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPNZD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk