• Odbierz prezent
Hiszpania dochód podstawowy

W ostatnim czasie poinformowano, że Hiszpania planuje wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Miałby on być rozwiązaniem nie tylko na obecnie trwające trudne czasy, ale także mógłby zostać utrzymany na stałe. Na razie jeszcze nie są znane szczegóły planowanego rozwiązania.

 

Portal Bankier poinformował, że rząd Hiszpanii ma w planach wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Minister gospodarki tego kraju – Nadia Calvino w wywiadzie dla stacji telewizyjnej La Sexta powiedziała, że obecnie nad tym projektem pracuje resort przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji. Rząd Hiszpanii planuje przetestować nowe rozwiązanie najpierw w ramach programu pilotażowego, a następnie rozszerzyć je na cały kraj. Minister gospodarki dodała, że program ten  może stanowić nie tylko narzędzie na obecnie panującą wyjątkową sytuację. Może też zostać utrzymany na stałe.

Portal Bankier dodaje, że według danych hiszpańskiego zakładu ubezpieczeń społecznych w marcu w Hiszpanii straciło pracę ponad 833 tys. osób. Hiszpania jest jednym z krajów, które najbardziej cierpią w związku z epidemią koronawirusa.

Warto wspomnieć, że w Finlandii w styczniu 2017 r. wprowadzono eksperymentalny program z bezwarunkowym dochodem podstawowym, trwający dwa lata. Objęto nim 2000 bezrobotnych, którym wypłacano kwotę 560 euro. Nie zdecydowano się jednak go przedłużyć  po zakończeniu.

Warto też wspomnieć, że w 2019 r. informowano o wprowadzeniu we Włoszech dochodu podstawowego przeznaczonym dla najuboższych, w tym poszukujących pracy. Obywatele kraju muszą spełniać szereg warunków, aby otrzymywać świadczenie.

Czytaj także: Bezwarunkowy dochód podstawowy - czy pieniądze "za nic" mają sens?

Bezwarunkowy dochód podstawowy, zwany również uniwersalnym dochodem gwarantowanym, czy po prostu wynagrodzeniem obywatelskim to koncepcja wzbudzająca wyjątkowo skrajne emocje. Dla jednych należy ona do gatunku ekonomicznego science-fiction, dla innych zaś jest jednym z remediów m.in. na postępujący.. Czytaj
Bezwarunkowy dochód podstawowy - czy pieniądze "za nic" mają sens?

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk