• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
W Grecji kolejny rok z cięciami wydatków
Z artykułu dowiesz się:

- Do jakich cięć budżetowych zmuszony jest grecki rząd

W niedzielę grecki parlament uchwalił budżet na rok 2016. Będzie to kolejny rok cięć wydatków, które zostały wymuszone na rządzie premiera Tsiprasa przez pożyczkodawców. Nowy budżet zakłada cięcia wydatków na łączną sumę 5,7 mld euro i zwiększenie obciążeń podatkowych o 2 mld euro.

 

W związku z porozumieniem jakie podpisał premier Tsipras z pożyczkodawcami w sierpniu bieżącego roku rząd Aten zobowiązał się do kolejnych cięć w wydatkach. I tak m.in. wydatki na emerytury mają zostać obniżone o 1,8 mld euro, a wydatki na obronę o 0,5 mld euro.

Pomimo dalszych cięć budżet zakłada relatywnie większy deficyt niż w zeszłym roku. Na rok 2016 ma być to 2,1% PKB przy 0,2% w budżecie na rok 2015.

 

Alexis Tsipras - premier Grecji

"Ten budżet będzie trudny dla rządu, który chce pozostawić po sobie wymierne osiągnięcia w dziedzinie sprawiedliwości społecznej"

 

Pomimo tego, że Grecy w ostatnich przedwczesnych wyborach ponownie postawili na rządy Syrizy, niejako okazując swoje zrozumienie dla potrzeb reform, to cięcia budżetowe z pewnością spotkają się z negatywnym odzewem społeczeństwa. Reformy, do których zmuszony jest rząd Tsiprasa nie przysporzą jego partii popularności, a sama Syriza musi wewnętrznie również przez nie cierpi. Ostatnio straciła 2 członków w parlamencie, przez co jej przewaga w głosowaniach stopniała do tylko 3 głosów.

Sytuację stara się wykorzystać opozycja. Lider opozycyjnej partii Nowa Demokracja - Jannis Plakiotakis - wytyka rządowi, że obecny plan budżetowy stoi w sprzeczności z zapowiadaną podczas kampanii troską o sprawy socjalne. W swojej wypowiedzi stwierdził, że "(...) budżet wykazuje, że rok 2016 będzie o wiele gorszy niż 2015".

 

Źródło informacji: PAP


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk