Advertisement
 • Odbierz prezent
W co warto teraz inwestować pieniądze? Sprawdź, czy opłaca się poświęcić uwagę cykliczności i tendencjom - podpowiada sztuczna inteligencja
fot. freepik.com

W świecie finansów, dynamiczne ruchy i zmienności na rynkach stanowią integralną część codziennej rzeczywistości. Kierując się pytaniem, jak poszczególne instrumenty finansowe zachowały się w drugiej połowie roku, nieuchronnie podnosimy kwestię, czy historia naprawdę ma skłonność do powtarzania się. Czy istnieją cykliczne tendencje, które można wykorzystać jako punkt odniesienia w podejmowaniu kluczowych decyzji inwestycyjnych? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, warto podjąć niezwykle wszechstronne narzędzie - sztuczną inteligencję. W artykule, zanurzymy się w analizę sytuacji oraz zmienności na rynkach finansowych, a jednocześnie wykorzystamy możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, aby wnikliwie spojrzeć na te zagadnienia.

 

 

Wartość analizy rynków finansowych polega na zrozumieniu różnorodności instrumentów oraz indeksów giełdowych, które odzwierciedlają różne aspekty gospodarcze i branżowe. Przy wyborze instrumentów do obserwacji i analizy, warto wziąć pod uwagę zarówno ich popularność, jak i znaczenie dla globalnej i lokalnej gospodarki.

Światowe i regionalne indeksy giełdowe, takie jak S&P 500Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite, FTSE 100 czy DAX, stanowią wskaźniki ogólnej kondycji rynków akcji. Obserwując ich zmiany, można uzyskać obraz zmienności i tendencji panujących na rynkach.

Cena surowców takich jak ropa naftowa, złoto, srebro czy metale przemysłowe często odzwierciedla globalne trendy gospodarcze i polityczne. Ich analiza może dostarczyć wglądu w stabilność i przyszłe kierunki rynków.

Ruchy na rynku walutowym mają wpływ na eksport, import oraz globalne równowagi gospodarcze. Główne pary walutowe, takie jak EUR/USD, USD/JPY czy GBP/USD, są szczególnie istotne.

W ostatnich latach kryptowaluty stały się istotnym graczem na rynku finansowym. Analiza Bitcoin, Ethereum i innych popularnych kryptowalut może dostarczyć cennych wniosków o sentymencie inwestorów.

W kontekście obserwowania amerykańskich spółek giełdowych, istnieje wiele kluczowych graczy, którzy mają duży wpływ na światowe rynki finansowe. Z pewnością są to największe podmioty takie jak Apple, Microsoft Corporation, Amazon, Alphabet, Facebook, Tesla, J&J, czy JP Morgan. Zwróćmy więc uwagę na bieżące notowania kilku z wyżej wymienionych podmiotów i instrumentów w ostatnim czasie.

Zobacz także: Nadchodzą mocne wahania kursów walut! Kurs dolara (USD), korony norweskiej (NOK) i polskiego złotego (PLN) będzie reagować na te wydarzenia

 

 

Złoto

Złoto jest jednym z najbardziej znanych instrumentów finansowych notowanych na giełdach światowych. Jego unikalne właściwości fizyczne i historyczna rola jako skarbca wartości czynią je ważnym aktywem do obserwacji na rynku finansowym. Złoto jest często uważane za "bezpieczną przystań" w okresach niepewności gospodarczej i politycznej.

Złoto jest powszechnie uważane za bezpieczny aktyw w czasach niestabilności gospodarczej, inflacji lub geopolitycznych napięć. W okresach spadku wartości innych aktywów, takich jak akcje czy waluty, inwestorzy często szukają schronienia w złocie.

Wzrost cen dóbr i usług, czyli inflacja, może wpływać na wartość pieniądza. Złoto historycznie stanowiło zabezpieczenie przed spadkiem siły nabywczej pieniądza w przypadku wzrostu inflacji.

 

Złoto wykres

W co warto teraz inwestować pieniądze? Sprawdź, czy opłaca się poświęcić uwagę cykliczności i tendencjom - podpowiada sztuczna inteligencja - 1

 

Notowania złota z ostatnich 2 lat (24 miesięcy)

W co warto teraz inwestować pieniądze? Sprawdź, czy opłaca się poświęcić uwagę cykliczności i tendencjom - podpowiada sztuczna inteligencja - 2

 

Analiza zmienności notowań złota

Zapytaliśmy Chat GPT jak w ostatnich latach zmieniała się cena złota! Zgodnie z danymi jakie uzyskaliśmy udało się stworzyć następujący skrót informacji.

 

Notowania złota 2021

 • Wrzesień 2021: Kurs złota wynosił około 1.758,50 jednostek. Następnie w październiku kurs zaczął rosnąć i osiągnął około 1.817,50 jednostek, co oznacza wzrost o około 3,28% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
 • Listopad 2021: Kurs nieznacznie spadł do około 1.778,30 jednostek, a następnie minimalnie wzrósł do około 1.786,80 jednostek.
 • Grudzień 2021: Kurs złota wzrósł do około 1.831,00 jednostek, co stanowiło wzrost o około 2,96% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

 

Notowania złota 2022

 • Styczeń 2022: Kurs osiągnął około 1.799,20 jednostek, co oznacza spadek o około 1,74% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
 • Luty 2022: Kurs złota znacznie wzrósł do około 1.904,00 jednostek, co stanowi wzrost o około 5,82% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
 • Marzec 2022: Kurs nadal rósł, osiągając około 1.959,50 jednostek, co stanowi wzrost o około 2,91% w porównaniu do lutego.
 • Kwiecień 2022: Kurs złota znów spadł nieco, osiągając około 1.918,60 jednostek.
 • Maj 2022: Kurs dalej spadał, dochodząc do około 1.856,30 jednostek.
 • Czerwiec 2022: Kurs nadal się obniżał, osiągając około 1.816,30 jednostek.
 • Lipiec 2022: Kurs złota spadł nieznacznie, osiągając około 1.781,80 jednostek.
 • Sierpień 2022: Kurs kontynuował spadek, osiągając około 1.726,20 jednostek.
 • Wrzesień 2022: Kurs złota nadal spadał, osiągając około 1.684,90 jednostek.
 • Październik 2022: Kurs złota ponownie trochę wzrósł, osiągając około 1.654,90 jednostek.
 • Listopad 2022: Kurs znacząco wzrósł do około 1.775,10 jednostek, co stanowi wzrost o około 7,26% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
 • Grudzień 2022: Kurs utrzymywał się na wyższym poziomie, osiągając około 1.842,20 jednostek.

 

Notowania złota 2023

 • Styczeń 2023: Kurs złota wzrósł do około 1.962,20 jednostek, co oznacza wzrost o około 6,51% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
 • Luty 2023: Kurs spadł do około 1.853,20 jednostek.
 • Marzec 2023: Kurs złota znacznie spadł, osiągając około 2.004,10 jednostek, co oznacza spadek o około 8,14% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
 • Kwiecień 2023: Kurs złota nieznacznie wzrósł do około 2.018,30 jednostek.
 • Maj 2023: Kurs kontynuował wzrost, osiągając około 1.982,10 jednostek.
 • Czerwiec 2023: Kurs wzrósł do około 1.929,40 jednostek.
 • Lipiec 2023: Kurs spadł do około 2.009,20 jednostek.
 • Sierpień 2023: Na początku sierpnia kurs wynosił około 1.952,15 jednostek, co oznacza spadek o około 2,84% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Czytaj również: Cena złota na tym rynku bije rekordy! Rząd zaciekle broni waluty

 

Apple Inc.

Technologiczny gigant, który jest liderem w dziedzinie urządzeń mobilnych, komputerów i oprogramowania. Jako jedna z najcenniejszych spółek na świecie, Apple ma ogromny wpływ na sektor technologiczny.

 

Wykres Apple INC.

W co warto teraz inwestować pieniądze? Sprawdź, czy opłaca się poświęcić uwagę cykliczności i tendencjom - podpowiada sztuczna inteligencja - 3

 

Notowania Apple INC. z ostatniego miesiąca

W co warto teraz inwestować pieniądze? Sprawdź, czy opłaca się poświęcić uwagę cykliczności i tendencjom - podpowiada sztuczna inteligencja - 4

 

Notowania Apple INC. z ostatnich 2 lat (24 miesięcy)

W co warto teraz inwestować pieniądze? Sprawdź, czy opłaca się poświęcić uwagę cykliczności i tendencjom - podpowiada sztuczna inteligencja - 5

 

Jak widać sztuczna inteligencja pozwala szybko przeanalizować zmienność kursu danego instrumentu, na podstawie konkretnych danych. W tej kwestii uzyskaną odpowiedź można ocenić pozytywnie. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku gdy chcesz zasięgnąć porady, Chat GPT czy jakiekolwiek inne narzędzie językowe może nie być odpowiednim aby pomóc w zarządzaniu Twoim kapitałem czy za Ciebie decydować.

Sprawdź także: Cena ropy naftowej zaczęła reagować na manipulacje rynkiem. Sprawdź 5 WYKRESÓW TYGODNIA

 


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk