• Odbierz prezent
W co najlepiej inwestować? Przegląd rynków światowych

W poniedziałek ceny europejskich akcji odnotowują wzrost spowodowany optymizmem związanym ze znoszeniem ograniczeń dotyczących zamykania zakładów produkcyjnych na świecie. Jakie instrumenty finansowe znajdują się obecnie w łaskach inwestorów?

Brytyjski indeks giełdowy FTSE100 (tic: UKX) otworzył się dzisiaj świecą wzrostową, zyskując +0,78% w ujęciu trzydniowym.

FXMAG akcje w co najlepiej inwestować? przegląd rynków światowych dax dax ftse100 dax cac40 wig20 s&p500 kurs akcji notowania giełdowe 1

Niemiecki DAX, czyli indeks 30 największych koncernów notowanych na giełdzie we Frankfurcie, znajduje się w 6-dniowym trendzie wzrostowym, a na otwarciu dzisiejszej sesji zyskuje +0,48%.

 

FXMAG akcje w co najlepiej inwestować? przegląd rynków światowych dax dax ftse100 dax cac40 wig20 s&p500 kurs akcji notowania giełdowe 2

Francuski indeks CAC40 również podąża globalnym trendem, a wzrosty wynoszą obecnie +0,16%.

 

FXMAG akcje w co najlepiej inwestować? przegląd rynków światowych dax dax ftse100 dax cac40 wig20 s&p500 kurs akcji notowania giełdowe 3

Na całym świecie odnotowano wzrost liczby nowych przypadków wirusa, zwłaszcza w Afryce, Brazylii i Rosji, ale uwaga rynku finansowego jest bardziej skupiona na oznakach większej aktywności gospodarczej. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w niedzielę ogłosił złagodzenie restrykcji i ponowne otwarcie między innymi Disneylandu dla gości noszących maski.

Rentowność 10-letnich włoskich obligacji rządowych (1,82%) spadła o 4 punkty bazowe. Jak powiedziała członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Isabel Schnabel w wywiadzie dla La Repubblica, europejski bank centralny jest zaangażowany w przeciwdziałanie rozbieżności w spreadach. Oznacza to, że EBC w ramach polityki luzowania ilościowego skupuje między innymi włoskie obligacje rządowe. W takim procederze spada oprocentowanie papierów dłużnych (na skutek większego popytu) natomiast rośnie cena nominalna obligacji.

 

FXMAG akcje w co najlepiej inwestować? przegląd rynków światowych dax dax ftse100 dax cac40 wig20 s&p500 kurs akcji notowania giełdowe 4

Przegląd danych z USA

8 maja mieliśmy do czynienia z publikacją wielu istotnych wskaźników dotyczących kondycji amerykańskiej gospodarki.

I tak, w kwietniu wzrosło przeciętne godzinowe wynagrodzenie w ujęciu miesięcznym (+4,7%). Średnie zarobki na godzinę rosły średnio o 7,9%. W sektorze pozarolniczym (tzw. non-farm payrolls) zatrudnienie spadło o 20 500 miejsc pracy, natomiast jest to wartość mniejsza od oczekiwanej. Konsensus rynkowy zakładał spadek zatrudnienia o 22 000. Stopa bezrobocia wyniosła w kwietni 14,7%, co jest najwyższą wartością od lat i pokazuje skale problemu związanego z obecną pandemią. Ucierpią na tym przede wszystkim dochody rozporządzalne gospodarstw domowych (w przypadku braku pracy trudno o wzrost wynagrodzenia lub jego brak uszczupla budżet domowy i wpływa na konsumpcję) jak i dynamika wzrostu PKB, która znacząco obniży swoją trajektorię.

 

FXMAG akcje w co najlepiej inwestować? przegląd rynków światowych dax dax ftse100 dax cac40 wig20 s&p500 kurs akcji notowania giełdowe 5

Pozycje spekulacyjne netto na takie aktywa jak złoto, ropa, Nasdaq100 są dodatnie, co sugeruje, że inwestorzy nastawieni są na rynek hossy na tych instrumentach. Przypomnijmy, pozycja spekulacyjna netto to wartość pozycji długich minus wartość pozycji krótkich. Jeżeli więcej jest pozycji długich, wartość jest dodatnia i sugeruje wzrosty, w przeciwnym wypadku nastawienie inwestorów może zapowiadać rynek niedźwiedzi. Pozycja spekulacyjna netto na S&P500 jest ujemna, a więc inwestorzy wciąż nie są pewni przyszłości 500 największych spółek z USA i przewidują pogorszenie ich sytuacji finansowej. Może to zapowiadać interesujące okazje inwestycyjne.

Nieuzasadniony optymizm

Doug Ramsey, dyrektor inwestycyjny Grupy Leuthold, ostrzegł klientów, że zbliża się dzień, w którym giełda zdyskontuje fatalne dane gospodarcze dotyczące głównie dynamiki i wartości PKB za 2 i 3 kwartał 2020. Ramsey twierdzi, że inwestorzy do tej w pory w większości unikali poważnych szkód, a ci, którzy mają aktywa ulokowane głównie w akcjach indeksu S&P500 i reinwestują dywidendę, odnotowali średnio jedynie szczytową stratę w wysokości 19,6%. „Głębokość i czas trwania katastrofy ekonomicznej są nieznane, ale wartości jeszcze tego nie odzwierciedlają”, powiedział klientom w jednej z ostatnich notatek. „Wyceny S&P 500 są o 30-40% wyższe niż te, które odnotowano nawet na porównywalnie niskim poziomie rynku w 2002 r.”.

„Jeśli mediana wartości akcji S&P 500 spadnie do średniej wyceny z ostatnich trzech dołków, to od 30 kwietnia będzie musiała spaść o kolejne 46%” – powiedział Ramsey. Sugeruje to głęboki pesymizm w analizach Ramsey’a i oznacza, że inwestorów na rynku akcji czeka tąpnięcie jakiego jeszcze nie było.

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk