• Odbierz prezent
W co inwestują największe fundusze świata?
fot. freepik.com

Fundusz hedgingowy (ang: hedge fund) jest szczególnym rodzajem funduszu inwestycyjnego, który niemal w ogóle nie podlega regulacjom. Jest to inwestycja wysokiego ryzyka, która może przynieść zarówno duże zyski, jak i wysokie straty.

Fundusze hedgingowe można klasyfikować między innymi ze względu na ich strategie inwestycyjne. Większość z nich można podzielić (standardowo), biorąc pod uwagę częstotliwości przeprowadzania transakcji. Z jednej strony istnieją fundusze wysokiej częstotliwości, które mogą przeprowadzać transakcje w ciągu milisekund. Z drugiej natomiast plasują się fundusze, opierające się głównie na analizie fundamentalnej, w związku z czym typowe jest dla nich utrzymywanie papierów wartościowych przez dłuższy czas. Fundusze te wykorzystują zazwyczaj tzw. hedging, czyli, w uproszczeniu, zabezpieczenie wartości posiadanych aktywów za pomocą instrumentów pochodnych. Oczywiście w dalszej kolejności można podzielić fundusze hedgingowe ze względu na „grupy docelowe“ kupowanych aktywów, a także poszczególne strategie.

Jak działają fundusze hedgingowe?

Podstawą struktury funduszu hedgingowego jest kapitał inwestycyjny lub partnerski, w przypadku którego tzw. fund manager decyduje, w jakie instrumenty zostanie zainwestowany wspólny kapitał. Wybiera on papiery wartościowe w taki sposób, by osiągnąć wspólny cel, wytyczony wcześniej wspólnie z inwestorami/partnerami.

Należy podkreślić, że chcąc zostać partnerem/inwestorem w funduszu hedgingowym, trzeba być „inwestorem akredytowanym” (czyli dysponować określoną wiedzą), a ponadto posiadać konkretny, niemały majątek.

Magazyn finansowy The Street podaje, że „inwestor akredytowany” musi spełniać jeden z trzech poniższych warunków:

1) jego przychody osobiste brutto wynoszą co najmniej 200 000 USD (300 000 USD, w przypadku par –/małżeństw)

2) całkowita wartość jego aktywów przekracza 1 milion USD

3) jest członkiem wyższego managementu funduszu hedgingowego albo zarządcą majątku o wartości co najmniej 5 milionów USD.

Większość funduszy hedgingowych funkcjonuje na podstawie tzw. 2 i 20 prowizji menedżerskiej, co daje menedżerowi funduszu 2% z majątku, którym zarządza i 20% rocznego zysku. Jednak schemat ten był w przeszłości dosyć stanowczo krytykowany, ponieważ nawet w przypadku zakończenia roku stratą, menedżer danego funduszu wciąż otrzymywał należne 2% inwestowanego kapitału.

W oparciu o tę krytykę niektóre fundusze dokonały zmian swoich struktur – np. wybierając taką, w której fundusz pobiera prowizję od różnicy między rokiem ubiegłym a bieżącym.

Historia funduszy hedgingowych

Historia funduszy hedgingowych sięga końca lat 50. ubiegłego wieku. W 1949 r. były pisarz i socjolog Alfred Winslow Jones wraz ze swoimi spółkami (A.W. Jones & Co.) założył pierwszy fundusz hedgingowy. Podobno to artykuł, pisany przez A.W. Jonesa na temat aktualnych trendów inwestycyjnych dla magazynu Fortune w 1948 r., zainspirował go do zgromadzenia 100 000 USD (włącznie z 40 000 USD z własnych źródeł) i opracowania strategii, która miała zminimalizować ryzyko poprzez utrzymywanie długiej pozycji na akcjach w perspektywie długoterminowej i jednoczesne zajmowanie krótkiej pozycji na pozostałych akcjach.

Strategia ta stała się później „klasycznym” modelem long/short equities. Dodatkowo, Jones uwzględnił dźwignię finansową, by zwiększyć zwrot z inwestycji.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk