• Odbierz prezent
W 2019 zarobiliśmy więcej, ale powodów do radości mamy mniej niż rok temu

Główny Urząd Statystyczny w środę 29 stycznia opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za 2019 r. w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej dziesięć osób. GUS oprócz tego podał dane dotyczące średniej wysokości emerytury.

 

Wg danych GUS przeciętne wynagrodzenie w 2019 r. wyniosło 5169,06 złotych brutto, co jest równoznaczne ze wzrostem o 6,5% w porównaniu do poprzedniego roku. W przypadku emerytur i rent z pozarolniczego systemu ubezpieczeń średnia wysokość świadczenia w 2019 r. wyniosła 2327,19 złotych brutto, co jest wzrostem o 4,7%, jeśli chodzi zaś o emeryturę i rentę z tytułu KRUS, to przeciętnie wyniosła ona w zeszłym roku 1291,89 złotych (wzrost o 5,3% r/r).

 

Dynamika wzrostu przeciętnych wynagrodzeń w 2019 r. okazała się niższa niż rok wcześniej - w 2018 r. wyniosła ona 7,1%, co oznacza spadek dynamiki o 0,6 pkt. procentowych.

Spadło również tempo wzrostu siły nabywczej płac - w 2018 r. wyniosło ono 5,4%, podczas gdy w 2019 r. siła nabywcza przeciętnych wynagrodzeń wzrosła o 4,1% w perspektywie rocznej.

 

Na przestrzeni 2019 r. przeciętne wynagrodzenia rosły we wszystkich branżach. Największy wzrost zanotowały administracja i działalność wspierająca (9,3% r/r), naprawa pojazdów (6,9% r/r) i przetwórstwo przemysłowe (6,6% r/r). Najniższy wzrost przeciętnego wynagrodzenia zanotowały działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (4,3% r/r).

 

Warto pamiętać, że dane GUS dotyczące przeciętnego wynagrodzenia nie powinny być uznawane za rzetelną miarę tego, ile zarabiają Polacy:

Czytaj także: Dlaczego większość Polaków zarabia poniżej średniej? Sprawdź, ile naprawdę wynoszą przeciętne zarobki

Główny Urząd Statystyczny co miesiąc publikuje dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej dziesięciu pracowników. Spotykają się one z dość częstą krytyką, zarzucającą im niemiarodajność i oderwanie od rzeczywistości, zarówno w kwestii samej dyna.. Czytaj
Dlaczego większość Polaków zarabia poniżej średniej? Sprawdź, ile naprawdę wynoszą przeciętne zarobki

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk