Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,26%
USD / PLN3,99-0,05%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT86,90+1,40%
ROPA WTI83,11+1,70%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Volkswagen rewolucjonizuje ruch drogowy dzięki blockchain

Jacek Walewski | 14:00 06 lipiec 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Volkswagen złożył wniosek patentowy, na system pozwalający pojazdom komunikować się ze sobą poprzez sieć opartą na stworzonym do tego celu blockchainie. Pomysł ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach poprzez ostrzeganie o pobliskich pojazdach i informowanie kierowców o potencjalnych kolizjach. 

 

System może też być potencjalnie wykorzystywany do negocjacji konkretnych działań w ruchu drogowym, takich jak wyprzedzanie, chwilowe oddanie danemu kierowcy całego odcinka pasa i wiele innych. 

 

Przyszłość ruchu drogowego? 

Reklama

Jak zauważa we wniosku Volkswagen, „większość obecnie znanych przypadków użycia [komunikacji pomiędzy pojazdami] dostarcza ostrzeżenia, które informują kierowcę o zbliżającym się zdarzeniu, na przykład zderzeniu się dwóch pojazdów ". Firma widzi przyszłość tego typu systemów we "wspólnych manewrach, które pozwalają zwiększyć zarówno bezpieczeństwo, jak i efektywność użytkowania dróg." Co ciekawe, patent dotyczy zarówno na dzień dzisiejszy tradycyjnych samochodów z kierowcą jak i samojezdnych sterowanych przez sztuczną inteligencję. W wizji koncernu kierowcy-ludzie będą widzieli, gdzie w ich okolicy poruszają się samochody samojezdne. Mechanizm ten będzie oczywiście działał w obie strony.  

Może to stworzyć nową kulturę drogową np. opartą na wspomnianych już wspólnych manewrach. "Wspólne manewry  można wykonywać na różne sposoby. Jednym skutecznym sposobem jest negocjowanie umowy pomiędzy dwoma pojazdami." Przykładowo, jeśli spieszymy się do pracy i musimy szybciej przejechać dany odcinek możemy poprosić innych uczestników ruchu drogowego o zwolnienie pasa ruchu na parę minut.  Istotą patentu jest koncepcja wymiany komunikatów między pojazdami, które są podpisywane kryptograficznie i służą do tworzenia sieci pomiędzy pobliskimi samochodami w celu unikania kolizji i pracy z ruchem ulicznym. Patent wyjaśnia, że ​​komunikaty są najpierw wymieniane między jednym pojazdem a drugim, zaś wszystkie istotne informacje są przechowywane w danym łańcuchu bloków. Po wymianie wiadomości są one podpisywane przez każdego uczestnika i publikowane na blockchainie. Jeśli umowa między tymi kierowcami będzie musiała zostać zmieniona, dodaje się kolejny komunikat. 

 

Blockchain + sztuczna inteligencja

Warto zauważyć, że system ten może usprawnić działanie samochodów opartych na sztucznej inteligencji i spopularyzować ich idee. Przypomnijmy, że 14 lutego 2016 r. w w Mountain View doszło do historycznej stłuczki. Autonomiczny pojazd Lexus RX450h jako pierwszy w historii tego typu samochodów Google uczestniczył w niegroźnym wypadku drogowym. Co znamienne, spowodowanym… błędem człowieka. Kierowca-człowiek nie zrozumiał bowiem manewru, jaki wykonał przed nim samojezdny pojazd. Może więc przyszłość motoryzacji leży w rozwoju komunikujących się ze sobą autonomicznych samochodów? Zgodnie z badaniami Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu USA aż 90% wypadków jest spowodowanych błędami kierowców i brakiem lub złą komunikacją między nimi. 

Volkswagen nie jest jedyną  firmą z rynku motoryzacyjnego, która złożyła wniosek o przyznanie patentu typu blockchain w celu usprawnienia ruchu drogowego. Także Ford ma w planach budowę systemu do komunikacji pomiędzy kierowcami, także polegający na „handlowaniu” miejscem w pasie drogowym. Różnica ma polegać tylko na tym, że Ford zamierza wprowadzić wewnętrzną kryptowalutę systemu i tym samym dawać realnie zarobić jego uczestnikom.

Reklama

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jacek Walewski

Jacek Walewski

Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot. kryptowalut w Sejmie. Od lipca 2017 r. pełni funkcję sekretarza w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.


Reklama

Czytaj dalej