• Odbierz prezent
Vitalik Buterin chce większych opłat transakcyjnych w ETH, aby wesprzeć developerów Ethereum

Vitalik Buterin, współtwórca Ethereum (ETH) i jednak z najbardziej wpływowych postaci w środowisku kryptowalut, w piątek 8 marca na swoim Twitterze opublikował kontrowersyjną propozycję wsparcia społeczności developerów Ethereum, która nie przypadła do gustu wielu komentatorom i posiadaczom ETH.

 

Vitalik Buterin zaproponował systemowe wsparcie dla programistów portfeli Ethereum, które miałoby polegać na wprowadzeniu dodatkowej opłaty w jednostkach Gas, obok prowizji transakcyjnej, co z oczywistych względów skutkowałoby wzrostem kosztów transakcji w sieci Ethereum, zarówno dla ETH, jak i wszelkich tokenów ERC.

Współtwórca Ethereum zaproponował stałą opłatę na poziomie 1 Gwei (nanoether), co odpowiada 0.000000001 ETH. Wg Buterina, niezauważalny dla przeciętnego użytkownika wzrost prowizji transakcyjnych o ok. 7% przyczyni się do zebrania ponad 2 mln dolarów rocznie dla developerów portfeli Ethereum. Dodatkowe fundusze pozwolą zaś na opracowywanie lepszych i bezpieczniejszych walletów.

Propozycja Buterina nie spotkała się z ciepłym przyjęciem, wywołując wiele negatywnych komentarzy. Liczne komentarze zwracały uwagę na fakt, że nikt nie będzie chciał dobrowolnie płacić więcej, co przyczyni się m.in. do niechęci do aktualizowania obecnych wersji portfeli.

 

Gas to abstrakcyjna jednostka rozliczeniowa służąca do pokrywania opłat transakcyjnych w sieci Ethereum. Jej wysokość jest zależna od mocy obliczeniowej koniecznej do finalizacji operacji - za najprostszą transakcję w ETH należy zapłacić minimum 21 tys. Gas. Aktualna opłata transakcyjna wyliczana jest na podstawie wartości Gas wyliczanej w Gwei (najczęściej wynosi ok. 3 Gwei). Gas jako jednostka do naliczania prowizji transakcyjnych został stworzony po to, aby oddzielić cenę mocy obliczeniowej wymaganej do wykonania operacji od ceny samego Etheru. 

Czytaj także: Vitalik Buterin z własnej kieszeni wspiera projekty Ethereum (ETH) ponad 300 tys. dolarów

Vitalik Buterin, współtwórca Ethereum (ETH) i jeden z najbardziej wpływowych developerów w środowisku walut cyfrowych, po licznych dyskusjach na temat przyszłości platformy na Twitterze, postanowił wesprzeć trzy projekty pracujące nad rozwojem Ethereum 2.0 kwotą 3000 ETH, wartych aktualnie ponad 31.. Czytaj
Vitalik Buterin z własnej kieszeni wspiera projekty Ethereum (ETH) ponad 300 tys. dolarów

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk