• Odbierz prezent
verge xvg scam hack pornhub

Verge (XVG), czyli kryptowaluta oparta na kodzie źródłowym Dogecoina (początkowo nazywała się DogeCoinDark), pretendująca do miana private coina, jak np. Monero, czy Zcash, ponownie ma poważne problemy z bezpieczeństwem własnej sieci.

 

 

Czarne chmury nad Verge

Protokół Verge został zhackowany, co pozwala atakującemu utworzyć warte niemal 1000 USD tokeny XVG co każdą minutę.

Błąd jest podobny do tego, który został odkryty w zeszłym miesiącu, określony mianem „plastyczności czasu”.

Aby wykopać blok w sieci Verge, każdy następujący po nim musi posiadać inny algorytm kryptograficzny (XVG obsługuje obecnie 5 algorytmów: Scrypt, X17, Lyra2rev2, myr-groestl oraz blake2s). Jednak z powodu kilku błędów w kodzie kryptowaluty, można wykorzystać tę funkcję do wykopania nowych bloków ze sfałszowanym znacznikiem czasu (timestamp).  Nieuczciwy górnik, zgłaszając wykopany blok ustawia w nim fałszywy znacznik czasu, cofnięty o godzinę, przez co sieć zostaje wprowadzona w błąd, wnioskując że ostatni blok na konkretnym algorytmie był wykopany godzinę temu.

 

Monety „z powietrza”

Haker może dzięki temu wykorzystywać dwa algorytmy naraz, aby wykopać tokeny XVG „z powietrza”. Atak trwa już od prawie 12 godzin (22 maja od wczesnych godzin rannych naszego czasu), został odkryty przez użytkowników Reddita, którzy zaobserwowali niepokojącą liczbę tzw. osieroconych bloków. Atak wciąż trwa, liczba nieprawidłowych bloków wynosi ponad 20 tys., a hackerzy zarabiają na nim ok. 1000 USD (ponad 1800 XVG) w ciągu minuty.

Mimo, że atak wciąż trwa, już w tej chwili niepokojąca może wydawać się tak duża liczba tokenów XVG nieuczciwie wykopanych z powodu błędu w kodzie. Jak dotychczas, notowania Verge nie zareagowały ruchem podażowym na informacje o kolejnym udanym ataku, należy się jednak go spodziewać na przestrzeni najbliższych godzin.

 

verge xvg coin market cap notowania

 

Verge dowodem na nieracjonalność rynku kryptowalut

XVG to projekt wielokrotnie krytykowany przez środowisko kryptowalut i jednocześnie cieszący się sporą popularnością. Obecnie jego rynkowa kapitalizacja wynosi ponad 750 mln USD, a cena jednego tokenu oscyluje w  granicach 0,05 USD (620 Satoshi).

Verge wsławił się ogłoszoną w połowie kwietnia współpracą z największym internetowym serwisem pornograficznym PornHub, który rozpoczął akceptację XVG jako jednej z form płatności. Co ciekawe, informacja o tej kooperacji wywołała ponad 30% spadek notowań kryptowaluty.

Twórcy XVG niejednokrotnie borykali się z problemami bezpieczeństwa i prywatności (co ma szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę aspiracje do miana anonimowej kryptowaluty), co nie pozwala na postrzeganie projektu jako rzetelny.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk