• Odbierz prezent
Uważaj na gwarantowany zysk! Kolejna instytucja ostrzega przed wekslami inwestycyjnymi

O kontrowersyjnych i jednocześnie systematycznie zyskujących popularność wekslach inwestycyjnych pisaliśmy po raz pierwszy w połowie lutego, gdy ostrzegał przed nimi UOKiK. Teraz na podobny krok zdecydował się Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, który opublikował komunikat ws. wspomnianych weksli inwestycyjnych.

 

KNF w swoim komunikacie ostrzega przed lokowaniem kapitału w tzw. weksle inwestycyjne na nieruchomości, apelując o zachowanie ostrożności i ograniczone zaufanie, szczególnie w kwestii gwarantowanego zysku, obiecywanego przez oferujących inwestycje tego typu.

Urząd zauważa, że weksle inwestycyjne nie są objęte nadzorem finansowym, a także dają ochrony z tytułu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ponadto sam termin weksla inwestycyjnego nie jest prawnie uregulowany, co sprawia że w praktyce jest to połączenie weksla i pożyczki, mające funkcjonować na zasadach podobnych do obligacji, jednak przy całkowitym ominięciu zasad dot. emisji papierów wartościowych. Jest to istotny czynnik ryzyka dla inwestorów, którzy nie są objęci ochroną, jaką uzyskaliby w przypadku zakupu papierów dłużnych.

KNF ostrzega inwestorów szczególnie  przed atrakcyjnym „gwarantowanym zyskiem”, jakim nierzadko zachęcają weksle inwestycyjne. Wszystkie inwestycje są obarczone ryzykiem utraty kapitału, zaś opisywana forma lokowania kapitału dodatkowo nie zapewnia wystarczającej ochrony inwestorom, szczególnie w przypadku niewypłacalności i ogłoszenia upadłości przez oferującego weksle. Licz się z tym, że zabezpieczenie na nieruchomości wiąże się z ryzykami. Nie ma pewności czy wycena zabezpieczenia jest rzetelna i czy wartość nieruchomości pokryje Twoje roszczenia - ostrzega Urząd.

 

Więcej na temat weksli inwestycyjnych, ich zasad funkcjonowania i ryzyka związanego z lokowaniem w nie kapitału dowiesz się z artykułu:

Czytaj także: Weksle inwestycyjne na nieruchomości, czyli nieregulowane obligacje. UOKiK ostrzega przed ryzykownymi inwestycjami

Inwestowanie w nieruchomości w ostatnich latach stało się jedną z najpopularniejszych metod lokowania kapitału przez Polaków, do czego wymiernie przyczyniły się historycznie niskie stopy procentowe, stale rosnące ceny mieszkań, a także złudne poczucie niskiego ryzyka podczas zakupu nieruchomości. Po.. Czytaj
Weksle inwestycyjne na nieruchomości, czyli nieregulowane obligacje. UOKiK ostrzega przed ryzykownymi inwestycjami

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk