Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,17%
USD / PLN3,99+0,04%
CHF / PLN4,43+0,41%
GBP / PLN5,04+0,08%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 843,80+0,21%
S&P 5005 261,68+0,25%
ROPA BRENT86,94+1,45%
ROPA WTI83,10+1,69%
ZŁOTO2 219,65+1,27%
SREBRO24,85+1,14%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uwarunkowania zewnętrzne i krajowe polityki pieniężnej w kolejnym roku

Uwarunkowania zewnętrzne i krajowe polityki pieniężnej w kolejnym roku | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W I połowie 2021 r. aktywność gospodarcza na świecie pozostawała pod silnym wpływem sytuacji pandemicznej. Wpływ kolejnych fal zachorowań na koniunkturę był jednak słabszy niż w 2020 r., dzięki czemu w gospodarce światowej trwała stopniowa odbudowa aktywności gospodarczej. Jednocześnie występowało silne zróżnicowanie koniunktury między poszczególnymi gospodarkami. W strefie euro – będącej najważniejszym partnerem handlowym Polski – po obniżeniu się PKB w I kw. br., w kolejnych miesiącach nastąpiło ożywienie aktywności gospodarczej. Natomiast w Stanach Zjednoczonych koniunktura – wspierana przez bezpośrednie transfery dla gospodarstw domowych – poprawiała się przez całą I połowę 2021 r. Oprócz różnic między gospodarkami, utrzymywało się także zróżnicowanie sytuacji w poszczególnych sektorach globalnej gospodarki: podczas gdy w światowym przemyśle trwało wyraźne ożywienie aktywności, sytuacja w sektorze usługowym była mniej korzystna.

Uwarunkowania zewnętrzne

Odbudowa globalnej aktywności gospodarczej przyczyniła się do dalszego, silnego wzrostu cen wielu surowców w I połowie 2021 r., co – w połączeniu z ich wyraźnym spadkiem na początku pandemii – przełożyło się na wysoką dynamikę roczną tych cen. Szczególnie silny roczny wzrost cen odnotowano na rynku ropy naftowej, co – oprócz wskazanych wyżej czynników – było także częściowo efektem ograniczonej podaży ropy. Wysoka dynamika cen ropy naftowej i innych surowców energetycznych wraz z notowanym w części gospodarek wzrostem inflacji bazowej przełożyła się na istotne przyspieszenie wzrostu cen dóbr konsumpcyjnych na świecie.

Odbudowa aktywności gospodarczej – wobec trwającej pandemii i wysokiej niepewności dotyczącej jej dalszego przebiegu – w większości krajów była nadal wspierana przez programy fiskalne oraz łagodną politykę pieniężną. W niektórych gospodarkach – w tym przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej – programy wsparcia fiskalnego w 2021 r. zostały przedłużone lub zwiększono ich skalę.

Jednocześnie większość znaczących banków centralnych prowadziła nadal wyraźnie akomodacyjną politykę pieniężną. Europejski Bank Centralny utrzymywał ujemną stopę depozytową i zwiększył miesięczne tempo skupu aktywów. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych utrzymywała stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zera oraz kontynuowała programy skupu aktywów na dużą skalę. Wobec wzrostu inflacji w I połowie br., banki te uzasadniały utrzymywanie łagodnej polityki pieniężnej przejściowym charakterem czynników podwyższających dynamikę cen oraz wysoką niepewnością dotyczącą przyszłej koniunktury. Z kolei niektóre banki centralne gospodarek wschodzących rozpoczęły proces ograniczania akomodacyjności swojej polityki pieniężnej. Dostępne prognozy wskazują na dalszą poprawę koniunktury w II połowie 2021 r. oraz na kontynuację odbudowy globalnego PKB w 2022 r. W 2021 r. towarzyszyć temu będzie przejściowo podwyższona inflacja, która jednak w 2022 r. – wraz z wygaśnięciem czynników okresowo podbijających dynamikę cen – prawdopodobnie się obniży. Przy czym trwałość i tempo poprawy koniunktury, a także perspektywy inflacji są obarczone bardzo wysoką niepewnością. W szczególności niepewność ta dotyczy trwałości podwyższonego obecnie globalnie poziomu inflacji.

Uwarunkowania krajowe

Reklama

Sytuacja epidemiczna w Polsce w I połowie 2021 r. silnie oddziaływała na kształtowanie się krajowej koniunktury, szczególnie w sektorze usługowym i handlu. Jednocześnie wpływ kolejnych fal zachorowań na gospodarkę był mniejszy niż w początkowej fazie pandemii. Polski przemysł wykazywał znaczną odporność na okresowe pogarszanie się sytuacji epidemicznej, a aktywność w tym sektorze w I połowie 2021 r. rosła. Towarzyszyło temu dalsze ożywienie wymiany handlowej, przy pojawiających się zakłóceniach w ramach międzynarodowych łańcuchów dostaw. Jednocześnie sytuacja na rynku pracy – wspierana przez działania ze strony polityki gospodarczej – była relatywnie korzystna, na co wskazywała w szczególności niska stopa bezrobocia.

Na początku 2021 r. inflacja kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP. W kolejnych miesiącach dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wyraźnie wzrosła, do czego przyczyniły się głównie czynniki o charakterze podażowym i administracyjnym, pozostające poza wpływem krajowej polityki pieniężnej. Zaliczał się do nich w szczególności silny wzrost cen paliw wynikający z rosnących cen ropy naftowej na rynkach światowych i silnego efektu bazy związanego z ich spadkiem w analogicznym okresie ub.r., a także wyższe ceny energii elektrycznej oraz nadal dynamicznie rosnące opłaty za wywóz śmieci. W kierunku wyższej inflacji w istotny sposób oddziaływały również wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach pandemii oraz wzrost kosztów transportu międzynarodowego i przejściowe zakłócenia w globalnych sieciach dostaw.

W celu dalszego wspierania ożywienia gospodarczego, w I połowie br. utrzymano większość działań antykryzysowych wprowadzonych w 2020 r., które miały na celu łagodzenie negatywnych efektów pandemii i związanych z nią restrykcji na aktywność gospodarczą.

W ramach działań fiskalnych ponownie zaoferowano wsparcie finansowe dla podmiotów gospodarczych, ograniczając jednak jego zasięg do branż najmocniej dotkniętych skutkami zaostrzania restrykcji sanitarnych. Wsparcie to było nakierowane przede wszystkim na zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania pandemii na sytuację finansową i płynnościową przedsiębiorstw oraz budżety gospodarstw domowych, a przez to na ochronę miejsc pracy. W zakresie polityki pieniężnej Rada utrzymywała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, w tym stopę referencyjną na poziomie 0,1%. NBP kontynuował także skup skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa. NBP oferował również bankom refinansowanie kredytów udzielonych przedsiębiorstwom przez banki w formie kredytu wekslowego.

W II połowie 2021 r. oraz w 2022 r. oczekuje się dalszej poprawy koniunktury wspieranej przez działania podjęte w zakresie polityki gospodarczej oraz oczekiwaną odbudowę aktywności gospodarczej w otoczeniu polskiej gospodarki. Jednocześnie utrzymuje się znaczna niepewność dotycząca skali i tempa ożywienia gospodarczego, wynikająca przede wszystkim z ryzyka ponownego wzrostu zachorowań i konieczności wprowadzenia restrykcji sanitarnych, zarówno w Polsce jak i otoczeniu polskiej gospodarki. W związku z oddziaływaniem wymienionych wcześniej czynników podażowych i administracyjnych, roczna dynamika cen w II połowie 2021 r. utrzyma się najprawdopodobniej powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Natomiast w 2022 r., po wygaśnięciu części czynników przejściowo podwyższających dynamikę cen, oczekiwane jest pewne obniżenie się inflacji. Skala obniżenia się dynamiki cen będzie przy tym jednak zależna od skali i trwałości ożywienia koniunktury, w tym od przyszłej sytuacji na rynku pracy. W kierunku wyższej inflacji oddziaływać będą natomiast prawdopodobne kolejne podwyżki cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych, wymuszone przez rynkowe reakcje związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Czynniki niepewności

Reklama

Głównym czynnikiem niepewności dla koniunktury oraz procesów cenowych jest dalszy przebieg pandemii COVID-19 na świecie i w Polsce. W szczególności, w przypadku pogarszania się sytuacji epidemiologicznej są możliwe powtórne okresowe zaostrzenia restrykcji. Ryzyko to może być zwiększane przez ewentualne rozprzestrzenianie się nowych szczepów koronawirusa. Trudne do przewidzenia jest także dalsze tempo i skuteczność programów szczepień, zwłaszcza w krajach wschodzących.

Niepewność dotyczy też zakresu ewentualnych dalszych działań po stronie polityki gospodarczej nakierowanych na łagodzenie negatywnych skutków pandemii oraz trwałości efektów dotychczasowego wsparcia. Istotnym czynnikiem niepewności jest także ostateczny zakres zmian podatkowych, które mają zostać wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, a przez to ich wpływ na kształtowanie się dynamiki konsumpcji i płac.

Niepewność dotyczy również perspektyw globalnej wymiany handlowej. W tym kontekście, czynnikiem niepewności pozostaje tempo eliminacji zaburzeń w międzynarodowych łańcuchach dostaw.

Czynnikiem niepewności jest również przyszłe kształtowanie się cen aktywów i surowców na rynkach światowych. Źródłem niepewności pozostaje zwłaszcza trudne do przewidzenia kształtowanie się cen surowców energetycznych oraz surowców rolnych. Istotnym czynnikiem niepewności pozostaje skala dalszego wpływu działań w zakresie polityki klimatycznej na procesy cenowe, w tym na ceny energii. Natomiast znaczący czynnik ryzyka w przypadku cen żywności stanowią zmienne i trudne do przewidzenia warunki agrometeorologiczne w kraju i za granicą.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.


Tematy

restrykcyjna polityka monetarna polityka pieniężna polityka monetarna definicja ekspansywna polityka monetarna polityka fiskalna a monetarna polityka monetarna i fiskalna model is-lm polityka fiskalna i monetarna polityka monetarna restrykcyjna polityka monetarna a fiskalna polityka monetarna polski polityka monetarna instrumenty polityka monetarna prezentacja ekspansywna polityka pieniężna restrykcyjna polityka pieniężna polityka pieniężna w polsce nbp polityka pieniężna polityka monetarna banku centralnego polityka fiskalna i monetarna polityka monetarna ekspansywna polityka fiskalna i monetarna państwa polityka monetarna państwa polityka monetarna ue polityka monetarna a pieniezna ekspansywna i restrykcyjna polityka monetarna polityka monetarna narzędzia polityka monetarna w polsce polityka monetarna ekspansywna cel polityka pieniężna a monetarna restrykcyjna polityka monetarna polega na łagodna polityka monetarna polityka monetarna jej zadania i instrumenty polityka monetarna ekspansywna i restrykcyjna jej zadania i instrumenty. polityka monetarna makroekonomia nbp polityka monetarna polityka pieniężna nbp polityka monetarna państwa jej charakterystyka i ocena chińska polityka monetarna polityka pieniężna monetarna uwarunkowania polityki społecznej uwarunkowania polityki zagranicznej uwarunkowania polityki gospodarczej uwarunkowania polityki oświatowej demograficzne uwarunkowania polityki społecznej uwarunkowania polityki pieniężnej uwarunkowania polityki zagranicznej polski uwarunkowania polityki społecznej – wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania polityki bezpieczeństwa uwarunkowania i ograniczenia polityki uwarunkowania europejskiej polityki migracyjnej uwarunkowania wewnętrzne polityki gospodarczej uwarunkowania polskiej polityki zagranicznej zewnętrzne uwarunkowania polityki społecznej uwarunkowania polityki zagranicznej ue uwarunkowania polityki regionalnej
Reklama

Czytaj dalej