• Odbierz prezent
Rusza wezwanie na sprzedaż akcji znanej spółki z GPW. Oferowana cena za akcję jest zaskakująca
fot. materiały prasowe Ciech

Fundusz Sebastiana Kulczyka, będący większościowym akcjonariuszem notowanej na GPW spółki chemicznej Ciech robi trzecie podejście do wyprowadzenia jej z giełdy. Poprzednio wezwanie na sprzedaż akcji zostało zignorowane przez OFE. Tym razem KI Chemistry oferuje… tę samą cenę, ale zapewnia, że oferta jest dużo bardziej atrakcyjna niż kilka miesięcy temu.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Do trzech razy sztuka?

Spółka KI Chemistry, będąca większościowym akcjonariuszem notowanego na GPW koncernu chemicznego Ciech, po raz kolejny ogłosiła wezwanie na sprzedaż jego akcji. KI Chemistry, który obecnie posiada niecałe 78% głosów na WZA, chce odkupić wszystkie akcje Ciechu i wyprowadzić spółkę z warszawskiej giełdy. Cena w wezwaniu na sprzedaż akcji jest identyczna jak w ogłoszonym w kwietniu, które finalnie zakończyło się niepowodzeniem. KI Chemistry proponuje 54,25 PLN za akcję Ciechu, przekonując że jest to atrakcyjna cena „o ponad 20% wyższa od kursu Ciechu na GPW w ostatnich tygodniach poprzedzających ogłoszenia zaproszenia”.

Oprócz tego spółka przekonuje, że mimo pozostawienia ceny w wezwaniu na tym samym poziomie, oferta jest atrakcyjniejsza niż kilka miesięcy temu: „podtrzymujemy naszą ostatnią ofertę cenową pomimo istotnej dekoniunktury w kluczowych segmentach działalności Grupy Ciech, co czyni obecne zaproszenie do sprzedaży akcji jeszcze bardziej atrakcyjnym”

Akcjonariusze Ciechu mają zaledwie tydzień na to, by odpowiedzieć na wezwanie - zapisy ruszają dziś (18 września) i potrwają do przyszłego poniedziałku, 25 września.

Zobacz także: Fundusze OFE znów blokują! Spółka chemiczna notowana na GPW od niemal dwóch dekad nie zniknie z warszawskiej giełdy!

 

Warto przypomnieć, że poprzednie, kwietniowe wezwanie na sprzedaż akcji Ciechu zakończyło się niepowodzeniem - KI Chemistry nie udało się odkupić wszystkich akcji i wyprowadzić spółki z giełdy. Stało się tak przede wszystkim za sprawą OFE, które posiadają istotny pakiet akcji Ciechu.

Fundusze Allianz Polska OFE, OFE PZU "Złota Jesień", Aegon OFE, Generali OFE, NNLife OFE oraz Nationale-Nederlanden OFE, posiadające łącznie ponad 20% akcji spółki Ciech, opublikowały wspólne oświadczenie dotyczące wezwania na sprzedaż akcji. Zdaniem funduszy „cena zaproponowana w wezwaniu nie odzwierciedlała wartości godziwej akcji spółki i w związku z tym każdy z funduszy z osobna oświadcza (...), że nie sprzeda akcji spółki w wezwaniu po cenie 54,25 zł za akcję”.

KI Chemistry potrzebowało co najmniej 95% akcji Ciechu, aby ogłosić przymusowy wykup, tak więc było wiadomym, że jeżeli OFE nie odpowiedzą na wezwanie, to cała operacja zakończy się niepowodzeniem.

Tym razem jest podobnie - powodzenie wrześniowego wezwania na sprzedaż akcji będzie zależało od tego czy OFE rzeczywiście uznają, że ta sama cena zaoferowana przez KI Chemistry kilka miesięcy później stała się bardziej atrakcyjna ze względu na „istotną dekoniunkturę w kluczowych segmentach działalności Ciechu”. Jeżeli tak się stanie, to notowana na GPW od 2005 roku spółka chemiczna zostanie wyprowadzona z giełdy.

Spółka wypłacała dywidendy regularnie od 2014 roku, a w latach 2015-2022 akcjonariusze Ciechu otrzymali dywidendy w łącznej kwocie 782,3 mln PLN, czyli 14,85 PLN w przeliczeniu na jedną akcję. 

Na otwarciu poniedziałkowej sesji akcji Ciechu są wyceniane na 54,0000 PLN.

Zobabacz także: Rentowności obligacji rosną! Mega caps pod presją stanowczych zapowiedzi!

Notowania: Ciech SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CIE/

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk