• Odbierz prezent
decyzja ebc

Przed nami bardzo ważne wydarzenie z perspektywy rynku walutowego. Dzisiejsze decyzje Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego mogą wywołać silne ruchy na parach z euro. Kluczowe powinno okazać się nastawienie decydentów do przyszłych zmian w polityce pieniężnej.

 

Dzisiejsze posiedzenie decyzyjne nie będzie wiązać się ze zmianami w poziomie stóp procentowych, czy programie QE. EBC jest daleki od dokonywania zmian w polityce pieniężnej, ale powoli zbliża się do punktu zwrotnego. Już w marcu doszło do złagodzenia gołębiej postawy decydentów i zmian w polityce Forward Guidence. W przypadku kwietniowego posiedzenia oczekiwania co do podobnego ruchu są mniejsze. Zmianie postawy decydentów na bardziej gołębią nie służą czynniki makroekonomiczne, a także polityczne.

 

Słabe dane z gospodarki

Opublikowane od czasu ostatniego posiedzenia Rady Prezesów dane makroekonomiczne w znacznej mierze nie napawają optymizmem. Perspektywie zmiany kierunku prowadzenia polityki pieniężnej sprzyja co prawda poprawa dynamiki cen, ale wzrost inflacji okazał się mniejszy niż prognozowano, a inflacja bazowa, będąca bardziej stabilnym wskaźnikiem dynamiki cen, wciąż utrzymuje się na niezmiennym poziomie, dalekim od celu inflacyjnego EBC (cel inflacyjny to poniżej, ale blisko 2%). Pozostałe dane z gospodarki rozczarowywały. Dotyczy to zarówno twardych danych, jak sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa, jak miękkich wskaźników, takich jak indeksy PMI, czy indeks ZEW.

Najważniejsze publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia EBC:

 • Inflacja spadła w lutym z 1,2% do 1,1% (prognoza: 1,2%), a w marcu wzrosła dl 1,3% (po rewizji z 1,4%; prognoza: 1,4%)
 • Inflacja bazowa utrzymała się w lutym na poziomie 1,0% (zgodnie z prognozą)’, podobnie w marcu (prognoza: 1,1%)
 • Sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 0,1% m/m (prognoza: 0,6% m/m)
 • Bezrobocie w strefie euro spadło w lutym z 8,6% do 8,5% (zgodnie z prognozą)
 • Indeks PMI dla przemysłu odnotował w marcu spadek z 58,6 do 56,6 (prognoza: 58,1), a w kwietniu do 56,0 (prognoza: 56,6)
 • Indeks PMI dla usług odnotował w marcu spadek z 56,2 do 54,9 (prognoza: 56,0), a w kwietniu wzrost do 55,0 (prognoza: 54,8)
 • Produkcja przemysłowa spadła w styczniu o 1,0% m/m (prognoza: -0,4% m/m)
 • Indeks nastrojów ekonomicznych (wg ZEW) spadł w marcu z 29,3 do 13,4 (prognoza: 28,1)

 

Ryzyko wojny handlowej większym zmartwieniem

Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga zrewidowali swoje prognozy dotyczące działań EBC związanych z polityką pieniężną. Są one teraz nieco mniej optymistyczne. Głównym powodem takich zmian nie jest jednak gorsza sytuacja makroekonomiczna, a ryzyko związane z wojną handlową. To właśnie ten czynnik, dopóki jest realny, może opóźniać ważniejsze ruchy ze strony EBC.

Na podstawie ankiety przeprowadzonej przez Bloomberg w dniach 12-19 kwietnia harmonogram ważnych ruchów ze strony EBC prezentuje się następująco:

 • 2Q 2018 – zmiana w polityce Forward Guidence, dotyczącej programu QE
 • 3Q 2018 – ustalenie daty zakończenia QE, zmiana w polityce Forrward Guidence, dotyczącej stóp procentowych
 • 4Q 2018 – wygaszanie programu QE
 • 2Q 2019 – podwyżka stopy depozytowej
 • 3Q 2019 – podwyżka stopy refinansowej
 • 2020 lub później – zakończenie reinwestycji środków z zapadających obligacji, zakupionych w ramach programu QE

Zdaniem ekonomistów, do połowy 2018 roku EBC dokona kolejnej zmiany w polityce Forward Guidence. To oznaczałoby, że zmiany w komunikacie mogą pojawić się dziś lub (co wydaje się bardziej prawdopodobne) dopiero w czerwcu.

„Tak długo jak ryzyko wojny handlowej jest realne i dane z gospodarki będą rozczarowywać, EBC będzie prawdopodobnie odkładać ważne decyzje dotyczące przyszłości polityki pieniężnej” – uważa Kristian Toedtmann, ekonomista DekaBank.

 

Na co zareaguje euro?

Kurs euro będzie dziś reagował na dwa wydarzenia. Pierwsze to publikacja decyzji i komunikatu EBC (Forward Guidence) o gidzinie 13:45. Tutaj scenariuszem bazowym jest brak zmian w nastawieniu polityki pieniężnej i w treści oświadczenia. Ewentualna korekta Forward Guidence mogłaby wyraźnie umocnić euro, ale bardziej należy spodziewać się utrzymania charakteru komunikatu, co mogłoby tylko nieznacznie osłabić walutę strefy. Drugie wydarzenie powinno dużo mocniej wpłynąć na notowania par z EUR. Jest to konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego. Szef EBC bardziej szczegółowo opisze przebieg posiedzenia, a później odpowiadał będzie na pytania dziennikarzy. Wśród pytań zapewne pojawią się takie, które dotyczyć będą planów zmian w polityce pieniężnej. Ewentualne sygnały Mario Draghiego dotyczące tych planów mogą mocniej poruszyć kursem euro. Ważne mogą okazać się również odniesienia do ryzyka wybuchu wojny handlowej i jej potencjalnych konsekwencji dla gospodarki strefy euro. Konferencja prasowa z udziałem szefa EBC rozpocznie się o godzinie 14:30.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk