• Odbierz prezent
Tydzień banków centralnych
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie banki centralne podejmują w tym tygodniu decyzje dotyczące polityki pieniężnej

Jutro (wtorek 1 listopada) o godzinie 4:30 czasu polskiego możemy spodziewać się podwyższonej zmienności na parach z dolarem australijskim. O tej godzinie Reserve Bank of Australia opublikuje decyzję w sprawie stóp procentowych. Nieco wcześniej decyzję powinien opublikować Bank Japonii, co może wywołać wzrost zmienności na parach z jenem.

 

Ekonomiści nie spodziewają się, aby RBA lub BoJ dokonały zmian w polityce pieniężnej, co nie zmienia to faktu, że w okresie publikacji możemy obserwować silniejsze ruchy na rynku. Duża niepewność związana jest głównie z decyzją Banku Japonii, który we wrześniu istotnie przebudował swoją politykę. Na ten moment ciężko przewidzieć jakie ruchy może zasygnalizować BoJ, choć w dalszym ciągu należy być nastawionym na luzowanie polityki pieniężnej. W przypadku RBA sprawa jest nieco bardziej klarowna, gdyż nowy szef Banku, Philip Lowe, zasygnalizował, że nie jest skłonny do dalszego obniżania stóp procentowych.

 

Godziny publikacji danych

Dezycję RBA powinniśmy poznać i 4:30 czasu polskiego. Dezycji BoJ spodziewamy się natomiast w okolicach godziny 4:00. Bank Japonii nie ma ściśle określonych godzin publikacji decyzji dotyczących polityki pieniężnej, choć najczęściej publikacja ma miejsce około godziny 3GMT (czyli obecnie 4:00 według czasu polskiego.

 

Tydzień banków centralnych

Oprócz RBA i BoJ w tym tygodniu decyzje w sprawie polityki pieniężnej podejmują również inne kluczowe banki centralne:

Środa (2 listopada)

  • 19:00 – FED – oczekuje się, że Rezerwa Federalna nie dokona zmian w polityce pieniężnej, choć w oświadczeniu do decyzji mogą się pojawić sygnały wskazujące na to, że w grudniu dojdzie do podwyżki stóp procentowych

Czwartek (3 listopada)

  • 13:00 – BoE – Bank Anglii sygnalizował podczas ostatniego posiedzenia, że w listopadzie może dojść do kolejnej obniżki stóp procentowych. Ekonomiści nie spodziewają się, że do niej dojdzie, a przyczyną mogą być lepsze od oczekiwań dane PKB za trzeci kwartał. Mimo wszystko obniżka stóp procentowych jest jednym z możliwych scenariuszy, co powinno stanowić czynnik podwyższający zmienność w chwili publikacji.

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk