• Odbierz prezent
ebc euro

Wczoraj największe znaczenie dla rynku walutowego miały decyzje podejmowane przez Fed. Dziś pałeczkę przejmuje Europejski Bank Centralny. Czerwcowe posiedzenie Rady Prezesów EBC może mieć kluczowe znaczenie pod kątem planów zmian w polityce pieniężnej, na co kurs euro może bardzo mocno reagować.

 

Po czerwcowym posiedzeniu nikt nie spodziewa się oczywiście zmian w poziomie stóp procentowych, tak jak to miało miejsce wczoraj w przypadku Fed. EBC może dokonać takich kroków najprawdopodobniej dopiero za rok. Aktualnie uwaga decydentów z EBC skupiona jest na programie luzowania ilościowego (QE) i decyzji co do jego dalszych losów. W grudniu program został przedłużony do końca września tego roku – do tego terminu pozostało nam już 3,5 miesiąca. Dalszy los QE ma kluczowe znaczenie dla euro, gdyż od jego zakończenia uzależniony będzie termin rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych. Zakończenie QE oznacza również mniej pieniądza, którym EBC ‘zalewa’ rynek, a więc szansę na umocnienie.

 

Według ostatnich doniesień czerwcowe posiedzenie Rady Prezesów ma wiązać się z żywą dyskusją na temat zakończenia programu QE. Nie oznacza to co prawda, że to właśnie dziś dowiemy się kiedy i w jaki sposób zostanie zakończony program skupu aktywów, ale na taki scenariusz liczą rynki. Ich reakcje będą więc uzależnione od tego, czy zakończenie QE zostanie zakomunikowane i w jaki sposób będzie przebiegać.

 

Dlaczego akurat teraz miałaby zostać zakomunikowana decyzja w sprawie QE? Kolejne posiedzenie decyzyjne zaplanowane jest dopiero na początek sierpnia i EBC miałby już mniej czasu na przygotowanie rynków do zmian w polityce pieniężnej. W dodatku komunikat trafiłby na rynki w leniwym okresie wakacyjnym. Dodatkowo, szansa na jastrzębie nastawienie decydentów jest aktualnie podwyższona dzięki korzystnej sytuacji makroekonomicznej.  

 

Dane z gospodarki – wzrost inflacji korzystny dla planów EBC

Publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia Rady Prezesów EBC były mieszane. Kluczowe odczyty inflacji zawiodły co prawda w przypadku danych kwietniowych, ale w maju dynamika cen wyraźnie odbiła, nieoczekiwanie osiągając roczne maksima. To właśnie dane o inflacji najkorzystniej wypadają w kontekście planów odwrócenia kierunku prowadzenia polityki pieniężnej. Dane dotyczące zatrudnienia okazały się solidne, a odczyty PKB wskazały co prawda na nieznaczne spowolnienie, ale były zgodne z oczekiwaniami. Słabiej wypadły tylko mniej istotne wskaźniki makroekonomiczne.

Publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia Rady Prezesów EBC:

  • Inflacja spadła w kwietniu z 1,3% do 1,2% (prognoza: 1,3%), a w maju wzrosła do 1,9% (prognoza: 1,6%)
  • Inflacja bazowa spadła w kwietniu z 1,0% do 0,7% (prognoza: 0,9%), a w maju wzrosła do 1,1% (prognoza: 1,0%)
  • PKB strefy euro wzrosło w I kwartale o 0,4% k/k (zgodnie z prognozą), a w ujęciu rok do roku gospodarka spowolniła z 2,7% do 2,5%
  • Zatrudnienie wzrosło w I kwartale o 0,4% k/k (prognoza: 0,3% k/k)
  • Wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł w kwietniu z 56,0 do 56,2, a w maju spadł do 55,5 (prognoza: 56,1)
  • Wskaźnik PMI dla usług spadł w kwietniu z 55,0 do 54,7, a w maju do 53,8 (prognoza: 54,7)
  • Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 0,6% m/m (pierwotny odczyt: 0,5% m/m; prognoza: 0,6% m/m), a w kwietniu spadła o 0,9% m/m (prognoza: -0,5% m/m)

 

Na co zareaguje euro?

Jak już wspomniałem, dla euro kluczowe będzie to, czy decyzja w sprawie QE zostanie zakomunikowana, czy też nie. Jej brak wiązałby się z osłabieniem waluty wspólnoty. Jeśli jednak pojawi się, to reakcja euro zależeć będzie od tego kiedy i w jaki sposób program zostanie zakończony. Tutaj mamy dwie podstawowe opcje. Albo program zostanie definitywnie zakończony po wrześniu, albo, co jest bardziej prawdopodobne w oczach rynków i ekonomistów, zostanie przedłużony do końca 2018 roku z opcją ‘wygaszania’. Opcja ta oznacza stopniowe zmniejszanie poziomu skupu od października do grudnia. Od stycznia EBC nie skupowałby już obligacji w ramach samego programu, ale i tak nie przestałby działać na rynku. Podobnie jak Fed, EBC będzie prowadzić politykę reinwestowania środków z zapadających obligacji, co będzie równoważne z utrzymaniem bilansu na względnie stałym poziomie przez okres kilku lat.

Kluczowy dla reakcji euro może być dziś sam komunikat EBC (13:45), ale silne ruchy na rynku pojawią się także zapewne podczas konferencji prasowej (14:30) z udziałem Mario Draghiego. Będzie ona niezwykle istotna niezależnie od tego, czy wcześniej pojawi się decyzja w sprawie QE, czy też nie. W pierwszym wariancie Draghi bardziej szczegółowo opisze kwestię zakończenia programu, natomiast w drugim będzie mógł przedstawić argumenty, które sprawiły, że decyzja została odłożona w czasie.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk