• Odbierz prezent
UWAGA! Kurs funta (GBP) na 15-miesięcznym maksimum! Dane z brytyjskiego rynku pracy mówią, że inflacja szybko nie spadnie
fot. freepik.com

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii pozostaje silny. A to oznacza, że będzie wywierał wciąż presję na zwyżki cen. A to z kolei oznacza, że Bank Anglii zapewne wciąż będzie podnosił stopy. Funt dziś umacnia się i jest na 15-miesięcznym maksimum.

 

  • Średnie zarobki w Wielkiej Brytanii rosną szybciej od prognoz.
  • To oznacza, że inflacja nie będzie spadać
  • Silny rynek pracy zmusza Bank Anglii do kolejnych podwyżek stóp.
  • Kurs GBP/USD znalazł się dziś na 15-miesięcznym maksimum.

 

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii nieoczekiwanie wzrosła do 4,0% w maju (prognoza: 3,8%). Jednak średnie zarobki w Wielkiej Brytanii z wyłączeniem premii wzrosły o 7,3% r/r w maju, wobec oczekiwanych 7,1%. To pokazuje, że rynek pracy jest na Wyspach silny, a rosnące wynagrodzenia będą podbijać ceny.

Wedle danych Office for National Statistics (ONS) wzrosła liczba osób ubiegających się o zasiłek. Poszła w górę w czerwcu o 25,7 tys., tymczasem w maju spadła o 22,5 tys.

Zobacz również: Wiemy, kiedy stopy procentowe w Polsce będą spadać! Tajemniczy pośpiech Rady Polityki Pieniężnej

 

 

Po tych danych funt wspiął się na 15-miesięczne maksima:

 

Silny rynek pracy oznacza dalsze podwyżki stóp

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii pozostaje więc silny i „napięty”, pomimo presji 13 kolejnych podwyżek stóp procentowych, przeprowadzonych przez Bank Anglii (BoE) od końca 2021 r. w celu powstrzymania inflacji.

Prawdziwym zmartwieniem pozostaje dla brytyjskich firm utrzymujący się niedobór pracowników, który napędza również inflację płac. Liczba osób bezrobotnych spadła o 25 000 w kwartale do kwietnia, w porównaniu z trzema miesiącami do marca. Bank Anglii obawia się, że brak pracowników będzie nadal podsycał presję inflacyjną poprzez spiralę płacowo-cenową. To wszystko razem pokazuje, że BoE jest wciąż zmuszony do pozostania w cyklu podwyżek stóp procentowych.

Zobacz również: Wielka Brytania będzie musiała bardzo mocno zacisnąć pasa - ostrzega znany analityk

 

Analitycy Pekao nie mają wątpliwości, że dzisiejsze dane z brytyjskiego rynku pracy oznaczają generalnie dalsze podwyżki stóp i spore kłopoty dla wyspiarskiej gospodarki:

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk