• Odbierz prezent
Kontrowersyjna decyzja RPP nabiera sensu. Był ważniejszy powód dla gwałtownej obniżki stóp niż wybory!
fot. depositphotos.com + opracowanie własne

Wrześniowa, niespodziewana obniżka stóp procentowych aż o 75 pb. jest tłumaczona przede wszystkim… zbliżającymi się wyborami. Coraz bardziej prawdopodobne jest jednak, że RPP po prostu boi się problemów z tempem wzrostu gospodarczego, co znalazło odzwierciedlenie w ostatnich obniżkach prognoz dla PKB Polski.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Prognozy dla Polski w dół

Agencja ratingowa Fitch Ratings, należąca do „wielkiej trójki” podmiotów wystawiających oceny wiarygodności kredytowej, w czwartek obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego Polski. Wg Fitch PKB Polski w 2023 roku wzrośnie zaledwie o 0,4 proc. r/r, natomiast w 2024 roku wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc. r/r.

Dla porównania, wcześniejsze prognozy Fitch zakładały tempo wzrostu gospodarczego Polski na poziomie 0,7 proc. w bieżącym roku i 2,8 proc. w kolejnym, mowa więc o całkiem istotnej rewizji w dół, szczególnie dla 2023 roku.

Jeśli chodzi zaś o politykę monetarną nad Wisłą, to amerykańska agencja ratingowa spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje w tym roku jeszcze dwie obniżki stóp procentowych po 25 pb., lub też jedną o 50 pb. - analitycy Fitch zakładają bowiem, że na koniec 2023 roku stopa referencyjna NBP wyniesie 5,50 proc. W przyszłym roku RPP będzie kontynuować luzowanie polityki monetarnej, obniżając oprocentowanie NBP o kolejne 50 punktów bazowych - na koniec 2024 roku oczekiwana przez Fitch Ratings stopa referencyjna NBP wyniesie równe 5 proc.

Jeśli chodzi zaś o odczyty inflacji, to wg analityków Fitch wskaźnik CPI na koniec tego roku wyniesie ok. 8 proc., a na koniec 2024 będzie to 5 proc.

Analitycy zrewidowali w dół również prognozę kursu polskiego złotego na koniec roku - wg nich za dolara trzeba będzie zapłacić 4,50 PLN, zamiast wcześniej prognozwananylh 4,30.

Fitch Ratings zauważa, że „NBP sygnalizował możliwość obniżki stóp procentowych, gdy inflacja spadnie na jednocyfrowe poziomy, ale następnie zaskoczył rynki finansowe dużą 75-pb. obniżką na początku września, gdy inflacja (odczyt za sierpień) nadal przekraczała 10 proc. Taki ruch sugeruje większą pewność Narodowego Banku Polskiego co do przebiegu ścieżki inflacji i większe obawy o perspektywy wzrostu PKB”. 

Zobacz także: „Niezgodny z zasadami w UE”. Analitycy czołowej agencji ostrzegają przed rządowym projektem budżetu

 

 

Co ciekawe, po ostatniej obniżce stóp procentowych o 75 pb. swoją prognozę wzrostu gospodarczego Polski zrewidowała również Komisja Europejska (notabene, po raz drugi w tym roku) - w poniedziałek KE obniżyła prognozę PKB Polski na 2023 rok z wcześniejszych 0,7 proc. do 0,5 proc. r/r. Prognoza wzrostu gospodarczego na przyszły rok pozostała jednak bez zmian, na poziomie 2,7 proc. r/r.

Komisja Europejska obniżyła jednocześnie prognozy inflacji dla Polski na 2023 r. z 11,7 proc. na 11,4 proc. i podwyższyła prognozy inflacji na 2024 r. z 6 proc. na 6,1 proc.

W komunikacie uzasadniającym decyzję o zmianie prognoz dla Polski można przeczytać: „Chociaż dochody do dyspozycji gospodarstw domowych korzystają ze znacznego wsparcia fiskalnego, w szczególności za pośrednictwem środków wsparcia energetycznego, na konsumpcję prywatną w 2023 r. najprawdopodobniej negatywnie wpłynie spadek płac realnych, słabe zaufanie konsumentów i wysokie koszty finansowania zewnętrznego, biorąc pod uwagę wysoki udział kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu stawki. Z drugiej strony, w pierwszej połowie 2023 r. dynamika inwestycji przyspieszyła dzięki odporniejszym inwestycjom prywatnym i większym inwestycjom publicznym, w tym z funduszy UE”.

Zobacz także: Stopy procentowe w USA: recesja i inflacja zagrożeniem – Fed w trudnym położeniu! Znamy prognozy ekonomistów

Notowania: Kurs dolara do złotego USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk