• Odbierz prezent
UWAGA! Kolejne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. Za ich złamanie grozi do 30 tys. złotych

We wtorek 31 marca rząd wprowadził kolejne ograniczenia swobód obywatelskich, a także dotyczące funkcjonowania sklepów i lokali usługowych w związku z postępującą epidemią koronawirusa w Polsce. Ograniczenia dotyczą m.in. możliwości wychodzenia z domu i maksymalnej liczby osób przebywających w sklepie. Większość ograniczeń wejdzie w życie 1 kwietnia, zaś za ich złamanie grozi kara nawet do 30 tys. złotych.

 

Do najważniejszych ograniczeń można zaliczyć całkowity zakaz wychodzenia z domu osób poniżej osiemnastego roku życia bez opieki pełnoletniego opiekuna. W mocy pozostają dotychczasowe ograniczenia poruszania się, wprowadzone 24 marca - wychodzenie z domu jest dozwolone wyłącznie w celu zrobienia najpotrzebniejszych zakupów (w tym również w aptece), w drodze do pracy i z powrotem, a także w celu wyprowadzenia psa. Zakazane jest również gromadzenie się w liczbie osób większej niż dwie.

 

Nowe ograniczenia wprowadzają także zakaz korzystania z rowerów miejskich, parków, plaż i bulwarów. Piesi muszą zaś utrzymać min. dwumetrowy odstęp (nie dotyczy to opiekunów dzieci do lat 13 i osób niepełnosprawnych).

 

Dotychczas w sklepach mogło znajdować się maksymalnie 50 osób. Od środy ograniczenie zostanie rozszerzone na trzykrotność liczby kas (również samoobsługowych) znajdujących się w sklepie - gdy w sklepie znajduje się 5 kas, to maksymalna liczba klientów nie może przekroczyć 15 osób. To samo tyczy się również targowisk, na których będzie mogło znajdować się trzy razy tyle osób, ile jest stanowisk.

 

Od czwartku 2 kwietnia we wszystkich sklepach w godzinach od 10 do 12 zakupy będą mogły robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Sklepy będą również musiały zapewnić klientom jednorazowe rękawiczki, ci zaś będą zobowiązani do korzystania z nich.

Zaostrzenie rygoru stanu zagrożenia epidemicznego oznacza również zamknięcie marketów budowlanych w weekendy, a od czwartku 2 kwietnia zamknięcie wszystkich hoteli i lokali prowadzących usługę najmu krótkoterminowego.

 

Więcej na temat ograniczeń można przeczytać na stronie Kancelarii Premiera.

Czytaj także: Zakaz wychodzenia z domu i gromadzenia się - kolejne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa w Polsce

Polska idzie w ślady europejskich krajów, które wprowadziły dotkliwe restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne ograniczenia związane z wprowadzonym w ostatni piątek stanem epidemii. Od środy 25 marca wychodzenie z d.. Czytaj
Zakaz wychodzenia z domu i gromadzenia się - kolejne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa w Polsce

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk