• Odbierz prezent
Decyzja EBC w lutym - stopy procentowe w strefie euro jak podczas kryzysu finansowego!
fot. freepik.com

Tydzień bankierów centralnych jak na razie przebiega bez niespodzianek. Zaskoczenia rynkowi nie zafundował również Europejski Bank Centralny, który na pierwszym w tym roku posiedzeniu Rady Prezesów EBC po raz kolejny podniósł stopy procentowe w strefie euro. Podwyżka stóp była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 50 punktów bazowych, podobnie jak na posiedzeniu w grudniu zeszłego roku. Analitycy spodziewali się dokładnie takiej decyzji, dlatego też z perspektywy zmienności rynków istotniejsza jest sama konferencja po posiedzeniu EBC i to, co powie na niej Christine Lagarde. W tym względzie mamy więc powtórkę z wczorajszego posiedzenia FOMC i konferencji Jerome Powella.

 

 

Na skróty:

  • za nami piąta w tym cyklu zacieśniania monetarnego podwyżka stóp procentowych w strefie euro
  • EBC po raz kolejny podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych
  • oznacza to, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wzrośnie do 3,0 proc., stopa kredytu w banku centralnym: do 3,25 proc., a stopa depozytowa: do 2,5 proc
  • Stopy procentowe w strefie euro po dzisiejszej decyzji wzrosną do najwyższego poziomu od końca 2008 roku

 

EBC: stopy procentowe w górę po raz piąty i pierwszy w tym roku

Pierwsze tegoroczne posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego przebiegło zgodnie z oczekiwaniami rynku - przegłosowano na nim podwyżkę stóp procentowych w strefie euro o 50 punktów bazowych. Oznacza to, że od przyszłej środy (8 lutego) stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wzrośnie do 3,0 proc., stopa kredytu w banku centralnym: do 3,25 proc., a stopa depozytowa: do 2,5 proc., co jest najwyższym poziomem oprocentowania EBC od grudnia 2008 roku, czyli od czasów globalnego kryzysu finansowego. Jest to jednocześnie piąta podwyżka stóp procentowych w tym cyklu zacieśniania monetarnego prowadzonego przez EBC od lipca 2022 roku, a także pierwsza decyzja o podniesieniu stóp w tym roku.

Pierwsza i niemal na pewno nie ostatnia, bo na dalsze podwyżki stóp należy liczyć się w kolejnych miesiącach. Najbardziej palącą kwestią jest natomiast to w jakim tempie EBC będzie kontynuować zacieśnianie monetarne. W ostatnim czasie Europejski Bank Centralny stawia na mocno osadzone forward guidance, dlatego też podobnej podwyżki o 50 punktów bazowych należy też spodziewać się na kolejnym, marcowym posiedzeniu Rady Prezesów. W komunikacie po posiedzeniu EBC można wyczytać znany już, dość stanowczo jastrzębi przekaz: „Rada Prezesów będzie konsekwentnie podnosić stopy procentowe w znacznym stopniu i w równym tempie oraz utrzymywać je na poziomach wystarczająco restrykcyjnych dla zapewnienia, żeby inflacja wkrótce powróciła do docelowego poziomu 2% w średnim okresie”. Nie zabrakło również standardowej klauzuli przypominającej o tym, że „przyszłe decyzje Rady EBC będą zapadać z posiedzenia na posiedzenie”.

Zobacz także: Ch.Lagarde powtórzyła swoje przesłanie, że EBC utrzyma wysokie stopy procentowe

 

Nie tylko podwyżki stóp

Poza spodziewaną decyzją o kolejnej podwyżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych, EBC podtrzymał też ustalenia dotyczące dalszego tempa redukcji programu skupu aktywów (APP). Warto bowiem przypomnieć, że na ostatnim, zeszłorocznym posiedzeniu Rady Prezesów w grudniu podjęto decyzję o rozpoczęciu zmniejszania zasobów papierów wartościowych zakupionych przez EBC za wyemitowane do tego celu środki w euro. Redukcja sumy bilansowej EBC, a konkretnie portfela aktywów APP, rozpocznie się już na początku przyszłego miesiąca. W okresie od marca do końca czerwca tempo redukcji aktywów wyniesie ok. 15 mld euro każdego miesiąca. Tempo redukcji programu APP od lipca najprawdopodobniej zostanie zwiększone, jednak EBC nie podał jeszcze w jakim tempie będzie się to obywało. W komunikacie możemy też przeczytać, że EBC będzie nadal reinwestować środki z otrzymywanych odsetek od posiadanych obligacji co najmniej do końca lutego tego roku w przypadku programu APP i do końca 2024 roku w przypadku programu PEEP (Pandemiczny Awaryjny Skup Obligacji).

Zobacz także: Z Euro na Dolar amerykański: kiedy kupować najważniejsze waluty?

 

Co dalej ze stopami procentowymi w strefie euro?

Trwający cykl podwyżek stóp procentowych w strefie euro jest najszybszym w historii Europejskiego Banku Centralnego. Warto przypomnieć, że jeszcze czerwcu zeszłego roku stopy procentowe w strefie euro były ujemne. EBC zdecydował się na pierwszą od 2011 roku podwyżkę oprocentowania dopiero w lipcu - docelowo miało być to 25 pkt. bazowych, finalnie podwyżka była dwukrotnie wyższa (50 pb.). We wrześniu stopy procentowe w strefie euro wzrosły o 75 punktów bazowych (po raz pierwszy w historii EBC), a na kolejnym, październikowym posiedzeniu Rady Prezesów oprocentowanie wzrosło po raz kolejny o 75 pb. Dopiero na ostatnim w zeszłym roku, grudniowym posiedzeniu EBC nieznacznie obniżyło tempo zacieśniania monetarnego do 50 punktów bazowych.

Wiemy też, że dzisiejsza podwyżka stóp procentowych w strefie euro nie jest ostatnią - na posiedzeniu Rady Prezesów w marcu najprawdopodobniej zostanie podjęta decyzja o kolejnej podwyżce o 50 pb. EBC jest znacznie bardziej jastrzębi w swej retoryce niż jego amerykański odpowiednik - w komunikatach EBC od wielu miesięcy można przeczytać, że Rada Prezesów jest zdeterminowana do stanowczej walki z inflacją, nawet kosztem wzrostu gospodarczego. Szczególnie, że ostatnie dane na temat wzrostu gospodarczego w strefie euro okazały się lepsze od oczekiwań - ze wstępnych odczytów wynika, że w czwartym kwartale udało się uniknąć ujemnego wyniku. Analitycy spodziewali się spadku wskaźnika PKB w czwartym kwartale o -0,1% w porównaniu do trzeciego kwartału, jednak odczyt okazał się znacznie bardziej optymistyczny. PKB strefy euro w ostatnim kwartale wzrosło o 0,1% k/k oraz o 1,9% w ujęciu rocznym (wobec oczekiwanych 1,8% r/r).

Dość optymistyczne są także wstępne dane na temat inflacji w strefie euro - inflacja HICP (zharmonizowana) w styczniu wyniosła 8,5% r/r, wobec oczekiwanych 9% w ujęciu rocznym i 9,2% r/r zanotowanych w grudniu zeszłego roku. Jeżeli szacunkowe dane się potwierdzą, będzie oznaczało to że inflacja w strefie euro spada już trzeci miesiąc z rzędu, choć na razie nie ma nawet mowy o zbliżaniu się do celu inflacyjnego, który EBC ustalił na poziomie 2% r/r.

Zobacz także: Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku – opinie członków RPP, analityków i ekspertów


Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk