• Odbierz prezent
Utrata siły nabywczej dolara na przestrzeni ostatnich 100 lat

Wszyscy zapewne słyszeliśmy, iż dawno temu za jednego dolara można było przeżyć cały dzień, czy inne tego typu porównania. W każdym razie wszyscy wiemy, iż dolar wiele lat temu był dużo więcej warty niż jest warty dziś. Spójrzmy zatem czarno na białym jak bardzo 1 USD stracił na wartości przez ostatnie 100 lat.

FED System Rezerwy Federalnej, czyli amerykański bank centralny, został utworzony 23 grudnia 1913 roku, w ten sposób rozpoczął się system banków centralnych. Od czasu utworzenia FED dolar utracił aż 96% swojej siły nabywczej.

Aby zobrazować utratę siły nabywczej dolara na przestrzni ostatniej dekady, skierujmy się do źródła, czyli na stronę FRED Federal Reserve Bank of St Louise. Poniżej obrazowana ilustracja przedstawiająca utratę siły nabywczej dolara licząc od 1913 roku. Dzięki takiemu spojrzeniu, widzimy jak inflacja mierzona za pomocą indeksu dóbr konsumpcyjnych: Consumer Price Index obniżyła wartość nabywczą dolara na przestrzeni ostatniego wieku.

Graficzna ilustracja utraty siły nabywczej amerykańskiego dolara

Utrata siły nabywczej dolara na przestrzeni ostatnich 100 lat - 1A picture containing building Description automatically generated

źródło: FRED Federal Reserve Bank

Do zapamiętania:

  • 100 USD w 1913 ma dziś siłę nabywczą taką jak obecne 3,84 USD. Czyli utrata siły nabywczej sięga w tym momencie 96%!

  • Pomimo, iż od 1913 roku dolar miał okresy umacniania swojej siły nabywczej, nigdy nie przekroczył wartości sprzed 1913.

  • Inflacja, która powoduje utratę siły nabywczej każdej waluty jest zjawiskiem pożądanym przez banki centralne, gwarantując stały wzrost gospodarczy.

  • Dodruk walut na masową skalę powoduje spadek siły nabywczej waluty.

Przelicz sam - Kalkulator online

Warto samemu sprawdzić wartość nabywczą dolara na przestrzeni ostaniego wieku korzystając z kalkulatora online dostępnego na stronie Bureau of Labor Statistics’ CPI Inflation CalculatorObliczenia te są oparte o inflacje obliczaną woparciu o indeks Consumer Price Index dla wszystkich dóbr konsumpcyjnych.

Patrząc na te statystyczne, oficjalne dane widzimy w porażający wręcz sposób jak bardzo pieniądz traci siłę nabywczą na przestrzeni dzisiątek lat.

Na przestrzeni dekady dolar utracił 96% swojej siły nabywczej.

100 usd z 1913 roku, dziś posiada wartość nabywczą odpowiadającą dzisjeszym 3,84 USD. Jeśli przechowujemy oszczędności w gotówce, pozwalamy na to, aby inflacja pochłaniała nasze oszczędności.

1913….100 usd

1920…51,30 usd

1930…57,89 usd

1940…71,22 usd

1950…42,13 usd

1970…26,19 usd

1980…12,72 usd

1990…7,77 usd

2000…5,86 usd

2020…3,84 usd

Czym jest inflacja

Inflacja jest to proces wzrostu cen dóbr i usług na przestrzeni czasu. Jako iż ceny rosną, ilość dóbr i usług jakie możesz kupić maleje wraz z biegiem czasu. Czytając oficjane definicje czym jest inflacja, można wysnuć wniosek, iż inflacja jest czymś niespodziewanym, niepożądanych, lecz tak wcale nie jest. Bank centralne planują inflację, zakładając procent inflacji nanajbliższy rok, ma to zapewnić stały wzrost gospodarczy.

Na skutek celowej i planowanej inflacji drożeją wszystkie aktywa, także aktywa inwestycyjne typu akcje, nieruchomości czy metale szlachetne. Dzieje się tak nie tyle na skutek tego, iż aktywa te są warte więcej, tylko iż pieniądz jest warty mniej.

Wiemy już, iż waluty tracą swoją wartość na przestrzeni czasu. Sprawdźmy zatem czy złoto utrzymuje swoją wartośc nabywczą. Poniżej wykres z platformy DIF Broker funduszu na złoto GLD.Od 2004 cena funduszu zyskała na wartości 400%!

Utrata siły nabywczej dolara na przestrzeni ostatnich 100 lat - 2A close up of a map Description automatically generated

Licząc z kolei w uncjach to w 1973 roku uncja złota kosztowała 63 USD, dziś za uncję złota musimy zaplacić 1 937 USD, wzrost rzędu 2950%.

Wnioski nasuwają sięsame.

W długim okresie czasu, przechowywanie oszczędności w gotówce jest gwarancją straty. Strata ta nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, bo jeśli 20 lat temu posiadaliśmy 10 000 USD, dzisiaj dalej posiadamy 10 000 USD. Można ulec złudzeniu, iż nie straciliśmy. Lecz przez te dwadzieścia lat zdrożały ceny nieruchomości, zdrożały ceny akcji oraz ceny metali szlachetnych. Czyli de facto nasze 10 000 usd jest warte dziś mniej niż było warte na początku.

Do odważnych świat należy

Rozpoczynając inwestowanie na giełdzie, nasze inwestycje wystawione są na zmienność cen, każdego dnia ceny ulegają zmianom. Lecz mając uwagę długi termin inwestycji, który jest zabezpieczeniam przez inflacją, z czasem aktywa zyskują na wartości. Dobrym pomysłem w celu obniżenia ryzkajest dywersyfikacja, czyli inwestowanie małego procentu swoich oszczędności w różne aktywa inwestycyjne.

 

Anna Dąbrowska – Head of Poland – DIF BROKER

Żadna z informacji zawartych w niniejszym dokumencie nie stanowi oferty zakupu lub sprzedazy instrumentu finansowego ani dokonywania jakichkolwiek inwestycji. Wszystkie wyrażone opinii mogą ulec zmianie bez powiadomienia. Wszelkie opinie są osobiste dla autora i nie odzwierciedlają opinii DIF Broker Sociedade Financeira de Corretagem S.A. DIF Broker nie bierze pod uwage celów osobistych inwestycji ani sytuacji finansowej i nie sklada żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokladność lub kompletność informacji, ani za jakiekolwiek straty wynikajace z inwestycji opartych na tym artykule lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika DIF Broker Sociedade Financiera de Corretagem SA, strony trzeciej lub w inny sposób. Dotychczasowe rezultaty nie mogą stanowić gwarancji, przyszlych wyników.


Anna Dąbrowska

Head of Poland w domu maklerskim DIF Broker S.A. Expert od analizy punktowo-symbolicznej, absolwentka licznych szkoleń z zakresu analizy technicznej organizowanych przez grupę NASDAQ. Preferuje inwestycje długoterminowe z wykorzystaniem instrumentów głównie z giełd amerykańskich. Abslowentka Uniwersytetu Gdańskiego z zakresu Finansów i Bankowości.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk