• Odbierz prezent
bitcoin kryptowaluty

Dane badaczy ujawniają, ile BTC zostało utraconych w wyniku różnych okoliczności. Czy jest to uwzględnione w cenie Bitcoina? Czy powinien on być droższy niż obecnie?

 

 

Ile bitcoinów straciliśmy?

W tym tygodniu w dniach 3-4 lipca w Lizbonie odbyła się konferencja Buiding of Bitcoin. Wystąpił na niej Jameson Lopp – były główny inżynier z BitGo i CasaHODL. Ujawnił on, że ilość ukradzionych i utraconych BTC wynosi łącznie 6 milionów. Z tego 2 mln BTC zostało ukradzione, a 4 mln utracone. Jak łatwo utracić swoje bitcoiny, pisaliśmy tutaj.

Do lipca 2018 r. tyle właśnie bitcoinów zostało pozostawionych bez możliwości dostępu i trwale utraconych w blockchainie Bitcoina. Biorąc pod uwagę, że nie jest możliwe przeprowadzenie hard forka, by je odzyskać – 28,5% podaży Bitcoina zostało trwale utracone. Można przyjąć, że w obiegu może być 17 mln BTC, a tylko 11 mln BTC może być faktycznie używane, wysyłane, otrzymywane i może stanowić przedmiot handlu.

 

Czy obecna cena Bitcoina zawiera utracone BTC?

W listopadzie 2017 r. Chainanalysis – firma zajmująca się analizą kryptowalut i blockchain ujawniła w wywiadzie dla magazynu Fortune, że 3,79 mln BTC już zostało utracone. W tym czasie Kim Grauer – starsza ekonomistka z Chainanalysis stwierdziła, że jest trudno określić, czy ta utrata bitcoinów jest uwzględniona w cenach przez rynek ze względu na „wysoce spekulacyjną naturę rynku kryptowalut”. Zdaniem Kim Grauer, w długim terminie z racji tego, że podaż Bitcoina jest ograniczona, jego cena wzrośnie, uwzględniając premię związaną z utraconymi BTC. Nie jest ona jednak pewna, czy obecnie rynek już uwzględnia ten czynnik.

5 lipca cena Bitcoina wyniosła około 6 700 USD. Ta cena może odzwierciedlać fakt, że liczba 17,13 mln BTC przypuszczalnie krąży w obiegu. Jednakże, gdyby się okazało, że liczba ta wynosi 11 mln, wartość Bitcoina mogłaby zostać wyceniona na 10 300 USD. Możliwe jest jednak również to, że rynek już uwzględnia w cenach wszystkie czynniki.

 

Nie będzie 21 mln BTC

W ciągu ostatnich kilku lat, prominentni inwestorzy i analitycy konsekwentnie twierdzili, że cena Bitcoina mogłaby osiągnąć nawet od 100 000 USD do 1 mln USD, ponieważ podaż tej kryptowaluty została zaplanowana na 21 mln BTC. Ze względu na dotychczas utracone bitcoiny, liczba ta będzie mniejsza.

Aktywa o ograniczonych zasobach są szczególnie cenne, więc można uważać, że także wartość Bitcoina wzrośnie w związku z tym czynnikiem w długim terminie.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO?

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk