• Odbierz prezent
USD/TRY: testuje najwyższe poziomy w historii. Dolar wybija się ponad poziom 8.30 - jest to strefa najwyższych poziomów wszech czasów!

Pierwszy raz tak duży spadek wartości tureckiej liry miał miejsce w listopadzie 2020 roku. Wtedy też powołano nowego prezesa tureckiego banku centralnego, który miał przywrócić jej zdrowy kurs - i Naci Aqbalowi udało się tego dokonać, przeciwdziałając dwucyfrowej inflacji. Ostatecznie USD/TRY spadł poniżej 7,00. Jednakże, niestety dla tureckiej liry, Naci Aqbal musiał opuścić swoje stanowisko w lutym - a narodowa waluta Turcji zareagowała ponowną utratą wartości.

Biorąc pod uwagę te ciągłe zmiany personalne na najwyższych szczeblach tureckiego banku centralnego,

nie jest zaskoczeniem, że narodowa waluta turecka zachowuje się w tak niestabilny sposób. Do tego dochodzi fakt, że globalni inwestorzy coraz bardziej tracą wiarę w turecką gospodarkę, która staje się coraz mniej atrakcyjna dla inwestycji i tym samym napędza deprecjację liry.

Jednym z powodów obecnej hossy USD/TRY może być zapowiedź Joe Bidena,

który może oficjalnie uznać działania Imperium Osmańskiego w 1915 roku wobec ludności ormiańskiej za ludobójstwo - jest to ruch, który z pewnością mocno uderzy w relacje amerykańsko-tureckie, o czym władze tureckie już uprzedziły swoich amerykańskich odpowiedników. W międzyczasie posunięcie to można też uznać za amerykańskie ostrzeżenie dla Turcji: do tej pory, będąc w NATO, Turcja nie wahała się kupować rosyjskiej broni, co budziło pytania - przynajmniej po stronie amerykańskiej - o prawdziwą naturę jej intencji i lojalności wobec sojuszu wojskowego.

W każdym razie,

stosunki amerykańsko-tureckie pogarszają się z dnia na dzień, a to wywiera presję na turecką lirę. Jeśli tak dalej pójdzie, USD/TRY może w najbliższym czasie osiągnąć poziom 9,00.

USD/TRY: testuje najwyższe poziomy w historii - 1

Pobierz Aplikację Tradera FBS, aby handlować w dowolnym miejscu i czasie! Dla komputera osobistego lub laptopa, użyj MetaTrader 5!


Kseniia Medik

Analityk rynków finansowych w FBS. Dzięki silnemu doświadczeniu w finansach i inwestycjach, Ksenia posiada głęboką wiedzę na temat rynku Forex.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk