• Odbierz prezent
USD/CAD reaguje na potencjalną podwyżkę stóp w Kanadzie
Z artykułu dowiesz się:

- Co wpłynęło no spadek notowań USD/CAD

Wczoraj wieczorem sytuacja techniczna na parach z dolarem kanadyjskim zmieniła się dość drastycznie. Kilka zdań ze strony przedstawicielki Banku Kanady wystarczyło, by znacząco umocnić dolara kanadyjskiego i sprowadzić kurs USD/CAD o ponad 100 pipsów niżej (do wtorkowego poranka spadki sięgnęły około 200 pipsów).

 

Carolyn Wilkins z BoC w godzinach wieczornych wypowiadała się na temat gospodarki Kanady i perspektyw zmian w polityce pieniężnej. Jej wypowiedź miała dość mocno jastrzębi charakter. Wilkins stwierdziła, że pierwszy kwartał 2017 był imponujący pod względem wzrostu gospodarczego (był to również trzeci kwartał z rzędu z dość silnym wzrostem PKB (0,7-1,0% k/k). Szczególnie pozytywnym sygnałem jest to, że gospodarka nie jest ‘ciągnięta’ tylko przez kilka kluczowych sektorów, ale wzrost aktywności gospodarczej jest szeroki. Pozytywna sytuacja panuje również na rynku pracy.

„Przy dalszym i, w optymalnej sytuacji, coraz szerszym wzroście gospodarczym, Rada oceni czy dalsze silne stymulowanie gospodarki jest konieczne” – stwierdziła Wilkins.

To właśnie komentarze dotyczące potencjalnego zacieśniania polityki pieniężnej odpowiadają za umocnienie dolara kanadyjskiego. Wcześniej ekonomiści spodziewali się, że Bank Kanady zacznie podnosić stopy procentowe od przyszłego roku. Z taką prognozą zgadzały się również rynki, ale wczoraj inwestorzy zaczęli już wyceniać potencjalną podwyżkę stóp jeszcze pod koniec 2017 roku (prawdopodobieństwo niewiele powyżej 50%).

 

Sytuacja techniczna

Dzięki umocnienie dolara kanadyjskiego rynek praktycznie za jednym zamachem zrealizował scenariusz spadkowy wynikający z formacji podwójnego szczytu. Notowania przebiły poziom 1,3426 (pierwsza reakcja rynku to spadek o prawie 70 pipsów, przez kolejną godzinę rynek spadł o drugie tyle). Poziomem docelowym dla spadków był kurs 1,33 – nad ranem notowania znajdowały się już ponad 20 pipsów poniżej niego. Rosnące szanse na podwyżki stóp procentowych mogą w perspektywie średnioterminowej umacniać CAD. Trzeba przy tym pamiętać, że na notowania kanadyjskiej waluty poza polityką pieniężną w sposób znaczący wpływają również ceny ropy naftowej.

 

USD/CAD - H4

usdcad


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk