• Odbierz prezent
USD/CAD - fundamenty powstrzymały powrót do trendu spadkowego
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynku USD/CAD

Fundamenty dla pary USD/CAD przyczyniły się w ostatnich dniach do silnego wzrostu kursu, przez co rynek utrzymał wcześniejszą tendencję wzrostową. Dalszy kierunek dla tej pary powinien być mocno uzależniony od sytuacji na rynku ropy naftowej.

 

Kontekst fundamentalny

Kanada jest jednym z największych producentów ropy naftowej, a jej waluta jest dość mocno uzależniona od ceny surowca. Szczyty wcześniejszego trendu wzrostowego zostały ustanowione w okresie, w którym rynek ropy tworzył dołki w trendzie spadkowym. Na przestrzeni styczeń-maj, gdy ropa drożała, dolar kanadyjski umacniał się w stosunku do dolara amerykańskiego, co na wykresie widoczne jest w postaci silnego spadku kursu USD/CAD. Później przyszły jednak pożary w Kanadzie, na terenach, na których wydobywana jest ropa, co osłabiło 'kanadyjczyka'. W dodatku w tym okresie wzrosty cen ropy ustały i para USD/CAD zaczęła się poruszać w dość płaskiej tendencji spadkowej.

 

Kontekst techniczny

Tendencja ta mogła być w ostatnim okresie przełamana. Ceny ropy zaczęły mocno wpiąć się w górę po decyzjach krajów OPEC i innych producentów dotyczących zmniejszenia poziomu produkcji. W tym okresie dolar kanadyjski umacniał się w stosunku do amerykańskiego, a kurs pary USD/CAD zbliżył się do niezwykle istotnej strefy wsparcia, którą wyznaczał układ overbalance, zniesienie 61,8% ostatniego impulsu spadkowego, oraz linia trendu wzrostowego. Jego przełamanie odczytalibyśmy jako sygnał zakończenia korekty wzrostowej i powrót do wcześniejszego trendu spadkowego.

 

Bieżąca sytuacja

Do przebicia wsparcia nie doszło jednak za sprawą FED. Po decyzji o podwyżce stóp procentowych dolar amerykański umacniał się w stosunku do innych walut i dodatkowo wpłynął na spadek cen na rynku ropy. Te dwa czynniki sprawiły, że kurs USD/CAD odbił się od wsparcia przy poziomie 1,308 i rozpoczął dynamiczny ruch w górę. Kurs pary zmierza w kierunku poziomu 1,357, gdzie opór wyznacza zniesienie 50% poprzedniego impulsu spadkowego i równość fal korekcyjnych (AB = CD). Jeśli poziom ten zostałby pokonany, to pierwszym celem dla kupujących stanie się poziom 1,384. Scenariusz ten byłby szczególnie prawdopodobny, gdyby ceny ropy na powrót zeszły poniżej poziomu 52,0 dolarów za baryłkę.

 

USD/CAD - D1

FXMAG forex usd/cad - fundamenty powstrzymały powrót do trendu spadkowego 1


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk