• Sklep
  • Odbierz prezent
sprzedaż detaliczna
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane z gospodarki USA
- Jak na dane zareagował rynek walutowy

O godzinie 14:30 poznaliśmy szereg istotnych danych z gospodarki USA. Kluczowe dane dotyczyły sprzedaży detaliczne. Poznaliśmy również wartości wskaźników PPI obrazującech dynamikę cen dóbr produkcyjnych.

 

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w ostatnim okresie była dość słaba. W piwrwszych trzech miesiącach roku jej wartość słabła, co sygnalizowało problem w gospodarce Stanów Zjednoczonych. Z tego względu dzisiejsze dane wskazujące na wzrost sprzedaży detalicznej mają szczególnie pozytywną wymowę. W kwietniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,3%, znacznie więcej niż oczekiwali eksperci (0,8%). Jest to przy okazji najlepszy wynik od 2 lat.

Bazowa sprzedaż detaliczna (po wyłączeniu samochodów, paliw i materiałów budowlanych) wzrosła o 0,8%, przy prognozie wzrostu o 0,5%.

 

Pozytywny wydźwięk danych dotyczących sprzedaży detalicznej zepsuły nieco odczyty dotyczące inflacji cen producentów. Plusem odczytów wskaźników PPI jest to, że wykazały one poprawę względem poprzedniego miesiąca i dynamika cen producentów nie znajduje się już w ujemnej strefie. Roczna dynamika wynosi obecnie 0%, a kwartalna 0,2%. Eksperci oczekiwali jednak lepszych wyników na poziomie odpowiednio 0,2% i 0,3%.

 

Rynek walutowy skupił się w znacznej mierze na pozytywnym wydźwięku danych o sprzedaży detalicznej. Tuż po publikacji dolar zaczął się silnie umacniać. W ciągu pierwszych minut po publikacji zmienność na parze EURUSD wyraźnie wzrosła, a kurs zanurkował o ponad 30 pipsów.

 

EURUSD - M5

FXMAG forex usa - sprzedaż detaliczna odżyła 1


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk