• Odbierz prezent
USA - przygotowujemy się na podwyżkę stóp procentowych
Z artykułu dowiesz się:

- Jak rynki wyceniają prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA
- Co może wpłynąć na decyzję FED

Przed nami niezwykle istotne tygodnie. A wszystko za sprawą FED, który ożywił debatę na temat stóp procentowych i najwyraźniej szykuje się do ich szybkiej podwyżki.

Śledząc to jak zmieniało się prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki (na podstawie danych CME Group) można zwrócić uwagę na kilka ciekawych faktów.

 

Rynki nie doceniały FED-u

Tak jak ostrzegała część ekspertów – prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez FED było przez rynki niedoszacowane. Powodem tego była między innymi bierność FED w ostatnim okresie, co sprawiło, że poprzez ekstrapolację inwestorzy uznali, że FED nadal będzie się ociągał z podwyżkami. Jeszcze w poniedziałek prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki było wyceniane na niecałe 4%!

Pobudzenie przed protokołem FOMC

W momencie, w którym ożywiła się debata na temat możliwego nastawienia komunikatu z kwietniowego posiedzenia FOMC prawdopodobieństwo to zaczęło rosnąć a na rynkach obserwowaliśmy umocnienie dolara i osłabienie giełd. W końcu w środę tuż przed opublikowaniem tzw. minutek z kwietniowego posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki wynosiło już niemal 19%.

Protokół bardziej jastrzębi niż sądzono

Protokół z posiedzenia okazał się bardzo jastrzębi i wskazał na to, że FED bardzo poważnie rozważa czerwiec jako miesiąc pierwszej podwyżki stóp w tym roku. Po zdyskontowaniu treści komunikatu rynki wyceniały prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki już na niecałe 34%. Co ciekawe w momencie, w którym sytuacja uspokoiła się prawdopodobieństwo to zaczęło spadać  - 30% w czwartek i 26% w piątek. Od momentu publikacji protokołu rynki prognozują pierwszą tegoroczną podwyżkę na lipiec.

 

Warto obserwować kalendarz makroekonomiczny

W związku z tym, że FED zaznaczył, że los czerwcowej podwyżki (decyzję poznamy 15 czerwca) zależy od dobrych danych napływających z gospodarki warto w najbliższym czasie śledzić odczyty danych makroekonomicznych z USA, a także komunikaty płynące od członków FED.

Najbliższy tydzień dość solidnie wypełniony jest przemówieniami członków FED. Tylko jutro usłyszeć będziemy mogli Jamesa Bullarda, Johna Williamsa i Patricka Harkera. Jeśli chodzi o odczyty makroekonomiczne to jutro poznamy wartość wskaźnika PMI dla przemysłu, we wtorek dane z pierwotnego rynku nieruchomości, w czwartek warto zwrócić uwagę na zamówienia środków trwałych, a w piątek poznamy ponowne oszacowanie dla wzrostu PKB w pierwszym kwartale. Z kluczowych odczytów jakie poznamy jeszcze przed kolejną decyzją FED bez wątpienia najistotniejszy będzie odczyt raportu z rynku pracy (jak zwykle w pierwszy piątek miesiąca - 3.06).


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk