Advertisement
  • Odbierz prezent
USA- najważniejsze dane z rynku pracy, czyli Non Farm Payrolls

Poznaliśmy dzisiaj realną sytuację na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych w lipcu:

Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA: 1.763 tys. (1.600 tys.; poprzednio: 4.791 tys.)

Stopa bezrobocia w USA: 10,2% (prognoza: 10,5%; poprzednio: 11,1%)

Zatrudnienie w sektorze prywatnym z wyłączeniem rolnictwa w USA: 1.462 tys. (prognoza: 1.474 tys.; poprzednio: 4.737 tys.)

Uczestnictwo w rynku pracy w USA: 61,4% (poprzednio: 61,5%)

Co to jest Non Farm Payrolls?

Non Farm Payrolls (NFP) to jedne z najważniejszych danych makroekonomicznych na świecie. Jest to comiesięczny raport generowany i raportowany przez amerykański Urząd Statystyczny Rynku Pracy. Dane dotyczą zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że przedstawiają rynek wszystkich branż, za wyjątkiem sektora rolniczego. Odczyty przedstawiane są zazwyczaj w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 14:30. USA jako największa gospodarka na świecie ma oczywiście kluczowy wpływ na sytuację globalnie. Właśnie dlatego informacje na temat amerykańskich NFP mają bardzo duży wpływ na notowania rynku walutowego i akcyjny. Oprócz danych o spadku lub wzroście bezrobocia otrzymujemy również w pakiecie wiadomości dotyczące stopy bezrobocia, średniej płacy godzinowej, zatrudnieniu w poszczególnych sektorach gospodarki, a także rewizję danych za poprzedni miesiąc.

Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w przeszłości

W Stanach Zjednoczonych mieliśmy w tym roku prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku pracy. Skalę tej masakry oddaje jedynie wykres słupkowy. Dramatyczna sytuacja podczas kryzysu 2007-2009, jest w porównaniu do tego co się wydarzyło obecnie wręcz niezauważalna. Jak bowiem inaczej określić spadek o -699 tys. odnotowany 3 kwietnia 2009 roku w porównaniu do -20.687 tys. 8 maja 2020 roku. Pocieszające jest jednak odbicie, z którym mamy do czynienia w ostatnich miesiącach. W czerwcu wyniosło ono 2.699 tys., natomiast w lipcu 4.800 tys. Miejmy nadzieję, że tendencja wzrostowa się utrzyma.

Wykres 1: Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA (od 2000 roku) 

Wykres 1: Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA (od 2000 roku)

Stopa bezrobocia w USA w przeszłości

Najgorszy wynik stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych przypadł na 8 maja 2020 roku, i osiągnął 14,7%. Do tego momentu, w przeszłości zdarzyło się jedynie dwukrotnie, aby stopa bezrobocia w USA przekroczyła 10%. Takie sytuacje miały miejsce 1983 roku (10,8%) oraz w 2009 roku (10,2%). Całe szczęście, że nie sprawdziły się prognozy analityków, którzy zapowiadali jeszcze większy wzrost stopy bezrobocia w czerwcu 2020. Spodziewali się oni wyniku na poziomie 19,7%. W rzeczywistości mieliśmy wtedy do czynienia ze spadkiem do 13,3%, a miesiąc później do 11,1%

 Wykres 2: Stopa bezrobocia w USA (od 1970 roku)

Wykres 2: Stopa bezrobocia w USA (od 1970 roku)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:

Wielka Brytania- stopy procentowe

Wielka Brytania- PMI w sektorze budowlanym

USA- dane z rynku pracy

Chiny- 3 najlepszy bilans handlowy w historii

Niemcy- produkcja przemysłowa i bilans handlowy


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk