• Odbierz prezent
USA - dane z sektora przemysłowego złe dla dolara
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane z USA z sektorów przemysłu i budownictwa

- Jak na odczyty zareagował rynek walutowy

Dziś o 19:00 poznamy decyzję FED w sprawie stóp procentowych. Jest to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie w dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym (obok późniejszej konferencji Janet Yellen). Poza tym odczytem dzień obfituje w inne dane istotne dla gospodarki USA.

 

Dane o inflacji za luty poznaliśmy o 13:30. Odczyt był pozytywny. Poziom inflacji konsumentów co prawda spadł, ale spadek był niższy niż prognozowano.

O tej samej godzinie opublikowano dane z sektora budownictwa. Odczyty miały mieszany charakter. Liczba pozwoleń na budowę w lutym spadła o 3,1% (w ujęciu miesięcznym), choć prognozy zakładały spadek tylko o 0,1% po spadku o 0,2% w styczniu. W lutym liczba rozpoczętych budów domów natomiast wzrosła o 5,2%, przy prognozie wzrostu o 4,6%.

 

O godzinie 14:15 napłynęły kolejne dane, tym razem z sektora przemysłowego. Te wypadły mniej pozytywnie. W lutym produkcja przemysłowa spadła o 0,5%. Prognozy zakładały spadek o jedynie 0,3%. Dodatkowym negatywnym aspektem była rewizja danych za styczeń. Odczyt ten został nieznacznie zmieniony na minus. W ubiegłym miesiącu opublikowano wzrost produkcji przemysłowej w styczniu o 0,9%, natomiast ponowne oszacowanie wskazało na wzrost o 0,8%.

 

Pierwsza seria danych spowodowała umocnienie amerykańskiej waluty. Kurs EURUSD od 13:30 do 14:15 zniżkował o ponad 35 pipsów. Po opublikowaniu słabych danych z sektora przemysłowego dolar zaczął się nieznacznie osłabiać a kurs EURUSD zawrócił.

 

Wykres 1. EURUSD - M5

FXMAG forex usa - dane z sektora przemysłowego złe dla dolara 1


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk