• Odbierz prezent
US500  tworzy geometryczny opór

Pokonanie szczytów 3030 punktów jasno wskazuje na deklaracje inwestorów co do przyszłości tego indeksu. Jednak każdy trend to składowa impulsów i korekt. Ponieważ S&P500 weszło w obszary nigdy nie notowane wcześniej, toteż nie jest łatwo wyznaczyć kolejny opór. Miejsce takie może być końcem bieżących wzrostów i jednocześnie początkiem nowej korekty.

Jednym z nielicznych narzędzi,

które dają możliwość prognozowania przyszłości jest zestaw zniesień geometrycznych Fibonacciego.

Oznaczając kolejne szczyty literami XABC i D tworzymy listę ostatnich swingów , które mogą wskazać nam czy punkt D ma szanse zatrzymać zwolenników wzrostów. Na pierwszy rzut wychodzi mierzenie kierunkowe, które w zielonej strefie przyjmuje wartość 100%. Matematycznie można to zapisać, że odcinek CD=AB w okolicach ceny 3100 pkt. Pojedynczy pomiar to za mało aby wyciągnąć jakiekolwiek wnioski. Dlatego warto sięgnąć do pierwszej opisanej fali XA. Aktualne wzrosty od dołka z sierpnia tego roku – odcinek AD stanowi 127% swingu XA.

Tym samym zielona strefa 3100 zostaje wskazana przez dwa różne mierzenia co nadaje jej potencjał na ciekawa przestrzeń, która może być broniona przez podaż.

Dodając do tego klasyczne wskaźniki jak Stochastic,

który od wielu dni jest w strefie wykupienia można zaryzykować stwierdzenie, że bieżący impuls ma się ku końcowi. Bliskość górnej wstęgi Bollingera, także nie zachęca do kolejnych wzrostów. W trendzie wzrostowym, środkowa linia tego wskaźnika często informuje o miejscu zakończenia korekty. Aktualnie jest ona lekko powyżej dawnego oporu 3030 pkt, który teraz będzie pełnił role wsparcia.

Analiza czasu oparta na długości fal wzrostowych wskazuje, że CD =26 dni a swing AB liczy 28 dni. Timing – to słowo klucz kiedy czas i cena są w dobrym miejscu do zmiany kierunku ruchu ceny.

Podsumowując, wzrosty są niezaprzeczalnym kierunkiem ruchu indeksu S&P500. Równy poziom 3100pkt może być kilkudniowym przystankiem, który utworzy korektę o długości ok 70 punktów. Powrót do wsparcia 3030pkt potwierdzi siłę trendu wzrostowego zaś spadki poniżej tej wartości oddalą w czasie kolejna fazę wzrostów.

US500  tworzy geometryczny opór - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk