• Odbierz prezent
Ursus z wynikami finansowymi - niższa strata i znaczny spadek przychodów

Spółka Ursus w restrukturyzacji opublikowała w czwartek 28 listopada wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Borykająca się z poważnymi problemami finansowymi spółka obniżyła poniesione straty, jednocześnie osiągając znacznie niższe przychody z działalności.

 

Ursus na przestrzeni pierwszych trzech kwartałów 2019 r. osiągnął przychody netto ze sprzedaży w wysokości 49,5 mln złotych, w porównaniu do 79,33 mln złotych, co jest wynikiem gorszym o 37,6% r/r. Strata z działalności operacyjnej wyniosła 15,87 mln złotych, wobec 25 mln złotych straty rok wcześniej. Skonsolidowana strata netto wyniosła natomiast 22 mln złotych, w porównaniu do 29,47 mln złotych w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku.

 

Spółka zależna Ursus Bus w ciągu trzech pierwszych kwartałów osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 22,79 mln złotych. Strata operacyjna wyniosła 11 mln złotych, zaś skonsolidowana strata netto 14,15 mln złotych.

 

Cała Grupa Ursus osiągnęła zaś 87,28 mln złotych przychodów w trzech pierwszych kwartałach oraz stratę netto przypisaną akcjonariuszom jednostki dominującej w wysokości 35,35 mln złotych. Rok temu przychody grupy wyniosły 142,4 mln złotych, zaś strata netto przypisana akcjonariuszom jednostki dominującej 46,64 mln złotych.

 

Należności netto na koniec września zostały oszacowane na 21,42 mln złotych, wobec 39 mln złotych na koniec 2018 r.

Znacznie mniej optymistycznie wyglądają krótkoterminowe zobowiązania wobec banków, których wysokość na koniec września sięgnęła 137,6 mln złotych, z czego 118,8 mln to kredyty bankowe.

 

Warto dodać, że na początku listopada Getin Noble Bank, podobnie jak wcześniej PKO BP, złożył wniosek o ogłoszenie upadłości Ursusa w celu odzyskania swoich wierzytelności. 20 listopada spółka odpowiedziała na wnioski banków, określając je jako bezzasadne i przypominając, że upadłość spółki nie może być ogłoszona do czasu prawomocnego zakończenia przyspieszonego postępowania układowego, które jednocześnie chroni Ursusa przed wierzycielami.

Pod koniec października spółka straciła swojego prezesa rezygnacji firmy Alamo Group Europe z planów przejęcia zakładów produkcyjnych Ursusa w warmińskim Dobrym Mieście.

Czytaj także: Ursus bez prezesa i z wnioskami Getin Noble oraz PKO BP o ogłoszenie upadłości

Sytuacja spółki Ursus borykającej się od wielu miesięcy z problemami finansowymi oraz kłopotami z realizacją kontraktów wydaje się coraz gorsza. Spółka w poniedziałek 4 listopada poinformowała o rezygnacji dotychczasowego prezesa z pełnionej przez siebie funkcji. To jednak nie koniec złych wiadomośc.. Czytaj
Ursus bez prezesa i z wnioskami Getin Noble oraz PKO BP o ogłoszenie upadłości

 

Notowania: Ursus SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:URS/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk