• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
Ursus wygrywa przetarg na 2,5 mld złotych. Kurs ponad 30% w górę

Spółka Ursus wygrała przetarg organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na realizację ogromnego zamówienia produkcji autobusów z napędem elektrycznym. Oferta Ursusa została wybrana po wykluczeniu dwóch pozostałych ofert, złożonych przez Politechnikę Śląską oraz firmę Autosan. Wartość zamówienia jest imponująca - wynosi ponad 2,5 mld złotych.

 

Przetarg organizowany przez NCBiR dotyczy wyprodukowania i dostarczenia do polskich miast łącznie ponad tysiąca autobusów z ekologicznym napędem elektrycznym. Kontrakt będzie składał się z kilku etapów, po zrealizowaniu których Ursus zarobi ponad 3 mld PLN brutto (2,5 mld PLN netto). Należy jednak pamiętać, że samo wyłonienie spółki jako zwycięzcy przetargu nie oznacza gwarancji pełnej realizacji kontraktu.

Pierwsza faza kontraktu z NCBiR zakłada działania w zakresie R&D (badań i rozwoju), wycenione na 22,35 mln PLN, które powinny zostać zakończone najpóźniej w pierwszej połowie 2020 r. Faza wdrożeniowa nastąpi po pozytywnej ocenie projektów przedstawionych przez Ursusa. Zakłada ona produkcję aż 1082 autobusów miejskich z napędem elektrycznym i wyceniono ją na 2,514 mld PLN. Termin realizacji kontraktu do ostatni dzień grudnia 2023 r.

Ursus w ramach ewaluacji przetargowej otrzymał 63,2 pkt. na 138 możliwych, czyli o ponad dziesięć mniej niż Politechnika Śląska (74 pkt.). Jednak zarówno Politechnika, jak i Autosan zostały wykluczone z przetargu, gdyż ich oferty nie spełniały specyfikacji zamówionych pojazdów.

 

Pomyślna realizacja kontraktu dla NCBiR może być punktem zwrotnym dla spółki Ursus, która od dłuższego czasu boryka się z licznymi problemami finansowymi. Inwestorzy przyjęli dzisiejszą informację w jednoznacznie pozytywny sposób - akcje spółki wzrosły na wtorkowej sesji o ponad 30%, zatrzymując się na kursie 1,40 PLN o godz. 12, kiedy to GPW wstrzymała notowania ze względu na zbyt dużą dominację ofert kupna.

 

Czytaj także: Ursus – czy znana spółka uniknie upadłości?

Znany producent ciągników Ursus poinformował z opóźnieniem o złej sytuacji w spółce. Jakie są przyczyny utajnienia informacji poufnych ze spółki? Jak wygląda jej kondycja? Czy spółka ma szansę na wyjście z kłopotów?   8 listopada w godzinach wieczornych spółka Ursus podała utajnioną wcześniej inf.. Czytaj
Ursus – czy znana spółka uniknie upadłości?

 

Notowania: Ursus SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:URS/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk