• Odbierz prezent
Ursus wprawia w osłupienie. KGHM ponownie w górę. Rosną akcje PEKAO oraz Orange Polska. Udana sesja na GPW

Piątkowa sesja przyniosła wzrosty na GPW. Swoją wartość zwiększyło 135 spółek, podczas gdy spadki dotknęły aż 154. Wzrosty były jednak na tyle znaczące, że najszerszy warszawski indeks poprawił się o 0,42%, natomiast indeks polskich blue chipów WIG20 wzrósł o 0,75%. Po raz trzeci z rzędu w Warszawie królowały akcje Ursusa. Fakt pozyskania inwestora wprawił w osłupienie akcjonariuszy. Kurs z okolic 80 groszy wystrzelił do poziomu 1.75 złotego. Kto twierdzi, że na giełdzie nie da się szybko pomnożyć kapitału? Dobrą sesję zaliczyły akcje KGHM, które ponownie pozytywnie wpływały na indeks WIG20. Zaraz za miedziowym gigantem uplasował się bank PKO BP. Akcje największego polskiego banku wzrosły podczas piątkowych zmagań o 1,46%. To była dobra sesja również dla: CD Projekt, Lotos, PKN Orlen, Orange Polska oraz Tauron Polska Energia. Z WIG20 na wartości straciły tylko akcje Dino Polska, LPP, PGNIG oraz mBanku. Na sesji piątkowej to właśnie mBank był czerwoną latarnią polskich blue chipów.

Ursus onieśmiela inwestorów

To co dzieje się na akcjach spółki Ursus wydaje się przeczyć prawom ekonomii. Wzrosty przekroczyły 100%, a to wszystko w mniej niż tydzień. Roczna stopa zwrotu nie wygląda już dramatycznie (-13,79%). Ciężko uwierzyć, żeby kurs rósł w nieskończoność, dlatego przecena na najbliższych sesjach wydaje się być bardzo prawdopodobna.

Wykres akcji Ursus

Wykres akcji Ursus. Taki wzrostów nie było już dawno

Akcje KGHM wyraźnie w górę. Czy to w końcu odwrócenie spadkowej tendencji?

Pomimo tego, że ostatnie kilka sesji przyniosły wzrosty kursu akcji KGHM to jednak wykres nie wygląda zbyt dobrze. Jeszcze w czerwcu kurs kształtował się na poziomie powyżej 100 złotych. Teraz za jedną akcje inwestorzy płacą zaledwie 79,44 PLN. Z jednej strony to niewiele, z drugiej ostatnie dni przyniosły odreagowanie. Najbliższy opór stanowią okolice 84 złotych.

Wykres akcji KGHM

Wykres akcji KGHM. Czy to już czas na odwrócenie trendu spadkowego?

Kurs Orange Polska rośnie. Ciekawy układ techniczny

Kurs akcji Orange Polska na sesji piątkowej zanotował wzrosty na poziomie 1,17%. Na zamknięciu sesji za jedną akcje inwestorzy płacili 6 złotych i 6 groszy. Podczas gdy fundamentalnie nie otrzymaliśmy żadnych komunikatów do zajmowania pozycji to analiza techniczna zdaje się generować ciekawe sygnały. Na wykresie 5- letnim widoczny jest układ odwróconej formacji głowy z ramionami. To daje możliwość sporego wzrostu kursu OrangePL.

Wykres akcji Orange Polska

Wykres akcji Orange Polska w przeciągu ostatnich 5 lat

Akcje PKN Orlen stabilizują się

Potencjalna fuzja Lotosu z PKN Orlen zdecydowanie pozytywniej wpływa na kurs tej pierwszej spółki. Nic złego na akcjach PKN Orlen się nie dzieje. W zasadzie można powiedzieć, że generalnie nic z kursem PKN Orlen się nie dzieje. Obserwujemy szeroką formacje trójkąta symetrycznego. To oznacza, że z każdą kolejną sesją amplituda wahań maleje. Teoretycznie to układ techniczny zapowiadający kontynuację wcześniejszego trendu. Czy zatem akcje PKN Orlen czeka dynamiczna fala wzrostowa?

Wykres akcji PKN Orlen

Wykres akcji PKN Orlen. Na wykresie rysuje się wyraźna konsolidacja


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk