• Odbierz prezent
Ursus uratowany przed komornikiem... na jakiś czas. Kurs mocno w górę

Borykający się z problemami finansowymi i wierzycielami Ursus poinformował w środę 19 lutego o decyzji sądu, który postanowił objąć spółkę przyśpieszonym postępowaniem układowym. Dla Ursusa jest to o tyle ważne, że postępowanie zapewnia tymczasową ochronę przed wierzycielami i komornikiem, który miał zajmować majątek spółki. Informacja o decyzji sądu została pozytywnie odebrana przez akcjonariuszy Ursusa - tuż po jej ogłoszeniu kurs akcji rósł o ponad 15%, obecnie zaś zyskują one niecałe 5%.

 

Głównymi założeniami restrukturyzacji Ursusa jest połączenie i skonsolidowanie ze spółką Ursus Bus, co zostało zatwierdzone przez akcjonariuszy w zeszłym tygodniu. Spółka w ramach jednego podmiotu chce produkować dotychczasowy sprzęt rolniczy, a autobusy miejskie z napędem hybrydowym i elektrycznym. Oprócz tego, restrukturyzacja ma objąć sprzedaż części mienia spółki i redukcję zatrudnienia (określoną jako „dostosowanie”). W tym momencie najważniejsza dla Ursusa jest jednak doraźna ochrona przed roszczeniami wierzycieli i postępowaniami komorniczymi. Zaledwie w zeszły poniedziałek Bank Millennium wezwał spółkę do zapłaty ponad 10 mln złotych, wcześniej zaś zwrotu należności domagały się Getin Noble Bank i PKO BP.

 

Ursus w komunikacie zaznaczył również, że sytuacja spółki jest stabilna i ogłoszenie upadłości nie jest brane pod uwagę. Domagał się tego jeden z wierzycieli spółki - bank PKO BP.

 

Decyzja o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego wobec Ursusa spotkała się z optymistyczną reakcja akcjonariuszy - obecny kurs akcji wynosi 0,8120 PLN, co jest wzrostem o 4,91% przy, bardzo wysokiej jak na spółkę, wartości obrotu przekraczającej 700 tys. złotych.

Czytaj także: Ursus po raz kolejny z komornikiem od Banku Millennium

Problemy finansowe Ursusa ciągną się od wielu miesięcy. Kolejni wierzyciele chcą odzyskać swoje pieniądze, licząc na ogłoszenie upadłości przez spółkę, co dałoby zielone światło do przynajmniej częściowej spłaty wierzytelności. Na początku lutego Bank Millennium, będący jednym z wierzycieli spółki, .. Czytaj
Ursus po raz kolejny z komornikiem od Banku Millennium

Notowania: Ursus SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:URS/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk