• Odbierz prezent
Ursus stracił ogromne zamówienie od NCBiR - kurs reaguje

W poniedziałek 10 czerwca spółka Ursus poinformowała o wykluczeniu zależnego od niej konsorcjum Ursus Bus z wygranego przetargu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ogromne zamówienie polegało na opracowaniu i dostarczeniu ponad tysiąca ekologicznych autobusów i wycenione było na ponad 2,5 mld złotych. Mimo tego, że decyzja NCBiR była spodziewana, akcjonariusze spółki zareagowali negatywnie - kurs Ursusa traci ponad 13%.

 

NCBiR wykluczyło ofertę Ursus Bus na opracowanie i dostarczenie autobusów miejskich z napędem elektrycznym, co uzasadniło niedostarczeniem przez konsorcjum wymaganych dokumentów i oświadczeń. Spółka zapowiada jednak odwołanie od decyzji NCBiR.

Na początku czerwca Ursus dostarczył część wymaganej dokumentacji przetargowej, jednak posiadały one braki formalne. Spółka miała dostarczyć zaległe dokumenty do 7 czerwca, jednak poprosiła o przedłużenie tego terminu, na co nie zgodziło się NCBiR. Niedostarczenie kompletu dokumentacji na czas było powodem wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Znajdujący się w restrukturyzacji Ursus ma czego żałować, gdyż kontrakt z NCBiR opiewał na kwotę ponad 2,5 mld złotych i zakładał dostarczenie aż 1082 autobusów do końca 2023 r.

Trudno mówić o jednoznacznym zwycięstwie Ursusa w przetargu organizowanym przez NCBiR - z początkowych siedmiu firm wycofały się cztery, co sprawiło że finalnie Ursus rywalizował z Autosanem oraz Politechniką Śląską. Obie firmy zostały jednak wykluczone, stąd też finalnie Ursus został jedynym kandydatem do realizacji zamówienia.

 

Kurs akcji Ursusa dość zauważalnie zareagował na informację o rezygnacji NCBiR z oferty spółki. Notowania wynoszą aktualnie 0,9150 PLN, co jest spadkiem o ponad 13%.

 

Czytaj także: Ursus z ponad czterokrotnie wyższą stratą w 1Q 2019 r.

Spółka Ursus opublikowała po czwartkowej sesji 30 maja wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku. Spółka poniosła ponad czterokrotnie wyższą stratę niż rok temu, osiągając nieznacznie wyższe przychody ze sprzedaży.   Spółka Ursus, znajdująca się obecnie w restrukturyzacji, odnotowała w pierwszym .. Czytaj
Ursus z ponad czterokrotnie wyższą stratą w 1Q 2019 r.

Notowania: Ursus SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:URS/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk