• Odbierz prezent
Ursus i euforia akcjonariuszy - 30 milionów dolarów coraz bliżej. Kurs ostro w górę

Producent sprzętu rolniczego, spółka Ursus SA poinformowała o uzgodnieniu zasad współpracy z amerykańską firmą Enerkon Solar International, która obejmie znaczną część akcji Ursus Bus oraz samego Ursusa, inwestując w Polsce 30 mln dolarów w pierwszym etapie umowy. Wprawdzie o chęci zainwestowania amerykanów w Ursusa poinformowano po raz pierwszy na początku września, dzisiejsza informacja wywołała euforię akcjonariuszy - akcje Ursusa wystrzeliły o ponad 20%.

 

Ursus w dzisiejszym komunikacie poinformował o podpisaniu kolejnych ustaleń z funduszem Enerkon Solar International oraz Japan Venture Fund. Obejmują one kwotę 30 mln dolarów, które fundusz planuje zainwestować w spółkę zależną Ursus Bus, obejmując na zasadzie pożyczki zabezpieczeniowej pakiet 49% jej akcji, a także do 7% udziałów Ursusa. Amerykański fundusz chce doprowadzić do jak najszybszego przywrócenia pełnej mocy produkcyjnej linii autobusów oferowanych przez Ursus Bus.

 

Enerkon Solar International Inc. jest amerykańskim funduszem inwestującym m.in. w spółki z potencjałem oraz w przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii. Swą działalność prowadzi od 1986 r., zaś w obecnej formie funkcjonuje od 2016 r. Fundusz zainteresował się inwestycją w Ursus Bus najprawdopodobniej ze względu na ofertę autobusów miejskich z napędem elektrycznym.

 

Na czwartkowej sesji akcje Ursusa osiągnęły górne widełki wzrostów - kurs aktualnie wynosi 1,3400 PLN, co jest wzrostem o 21,82% przy imponującym obrocie rzędu niemal 3 mln złotych i daje spółce pozycję lidera wzrostów dzisiejszej sesji.

Euforia akcjonariuszy nie jest jednak w pełni uzasadniona - podpisany dokument nie jest w żadnym stopniu wiążący dla obu stron i nie daje gwarancji realizacji korzystnej dla Ursusa transakcji.

Czytaj także: Amerykański fundusz zainwestuje w Ursus

3 września w godzinach wieczornych spółka Ursus poinformowała w swym komunikacie o podpisaniu listu intencyjnego między spółką Ursus S.A.  i jej spółką zależną Ursus Bus S.A. z amerykańskim funduszem Enerkon Solar International Inc. prowadzącym działalność inwestycyjną.   3 września po sesji na GP.. Czytaj
Amerykański fundusz zainwestuje w Ursus

 

Notowania: Ursus SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:URS/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk