• Odbierz prezent
urlop firma

W ostatnim czasie zaproponowano nowe rozwiązanie dotyczące urlopów. Osoby zatrudnione na etacie mogą zyskać możliwość skorzystania z półrocznego urlopu na prowadzenie własnej firmy na próbę.

 

W ostatnich dniach informowano o nowym rozwiązaniu zaproponowanym przez minister rozwoju Jadwigę Emilewicz dotyczącym urlopu dla pracowników, którzy pragną spróbować sił w prowadzeniu własnej firmy. Rozwiązanie to określane jest jako „urlop od korporacji” lub „urlop na startup”. Pracownik mógłby mieć możliwość skorzystania z półrocznego urlopu, w czasie którego mógłby próbować rozwijać własną firmę, a w razie niepowodzenia mógłby powrócić do dotychczasowej pracy na etacie. Pracownik miałby mieć gwarancję powrotu do firmy na to samo stanowisko na dotychczasowych warunkach. Propozycja nowego rozwiązania jest porównywana do urlopu macierzyńskiego.

Rozwiązanie to ma na celu pobudzenie powstawania i rozwoju startupów na polskim rynku, wykorzystując potencjał specjalistów zatrudnionych w korporacjach. Na razie jeszcze trwają prace i nie jest znanych wiele szczegółów. Najbardziej prawdopodobne jest, że rozwiązanie to obejmie głównie specjalistów z branży informatycznej, którzy pracują w dużych firmach. Właśnie te osoby bowiem mogą stworzyć innowacyjne spółki technologiczne.

Jak na razie propozycja nie cieszy się uznaniem pracodawców, którzy obawiają się niepewności i dezorganizacji związanej z okresem nieobecności pracownika w miejscu pracy. Dostrzegają także potencjalne zagrożenie związane z konkurencją ze strony pracownika, który może w swym biznesie wykorzystać know-how dotychczasowej firmy i bazę jej klientów.

Czytaj także: Prosta Spółka Akcyjna? Niestety, nie w 2020 roku...

Jedna z najbardziej oczekiwanych ustaw tego roku zostanie przesunięta na 2021 r. Mowa o nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych, na mocy której miał zostać powołany nowy typ podmiotu - tzw. Prosta Spółka Akcyjna. Nowelizacja miała wejść w życie z dniem 1 marca, jak jednak w środę 8 stycznia poinformow.. Czytaj
Prosta Spółka Akcyjna? Niestety, nie w 2020 roku...


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk