• Odbierz prezent
Uran - Gdzie kupić i jak inwestować w uran, jakie instrumenty wybrać i co warto wiedzieć o tym rynku?
fot. freepik.com

Uran to surowiec, który jeszcze niedawno znajdował się poza obszarem zainteresowań przeciętnego inwestora indywidualnego, szukającego ekspozycji na rynku metali. Wszystko jednak zaczęło się zmieniać się wraz z początkiem tego roku, kiedy do rajdu notowań wielu surowców energetycznych dołączył się również sam uran, którego cena wystrzeliła w ostatnich miesiącach. I choć niedawne, powoli odreagowywane, wzrosty miały charakter niemal wyłącznie spekulacyjny, a nie fundamentalny, to specyfika tego niezwykłego metalu sprawa, że może być on rozpatrywany jako atrakcyjna inwestycja średnio i długoterminowa. Co zatem warto wiedzieć o uranie i jak zacząć w niego inwestować?

 

Co warto wiedzieć o samym uranie?

Inwestowanie w uran od jakiegoś czasu stało się po prostu modne. Sam pierwiastek jest jednak fascynującym metalem i jak dotąd najbardziej skondensowanym i efektywnym źródłem energii wykorzystywanym przez człowieka. Jeden gram czystego uranu, w formie kulki o średnicy 5 mm, jest w stanie dostarczyć energię szacowaną na 20 mld J (dżuli), co odpowiada spaleniu ok półtorej tony węgla kamiennego.

Uran jest pierwiastkiem radioaktywnym z grupy aktynowców (metali promieniotwórczych) o najwyższej liczbie atomowej wśród występujących naturalnie na ziemi - 92. Czysty uran ma formę srebrnego metalu o bardzo wysokiej gęstości i twardości. Jest słabym przewodnikiem elektrycznym (ok. szesnastokrotnie słabszym od miedzi) i ma właściwości elektrododatnie, cechuje się również bardzo wysoką reaktywnością chemiczną - z tego względu do użytku przemysłowego jest on przekształcany w różne tlenki (np. dwutlenek uranu UO2, trójtlenek uranu U3O8) występujące w formie krystalicznego proszku.

Uran w naturalnej formie występuje w skorupie ziemskiej i jest wydobywany z rudy

96% złóż znajduje się na terenie 16 krajów, z czego bezapelacyjnie najwięcej na terenie Australii. Istotne złoża uranu występują również w Kazachstanie, Kanadzie, Rosji, RPA i Republice Nigru. Ponad 70% światowego wydobycia pochodzi z Australii, Kazachstanu i Kanady. Jakość złóż uranu jest zależna od kosztów wydobycia - za najbardziej atrakcyjne uznawane są te, na których wydobycie jednego kilograma czystego uranu (kgU) kosztuje mniej niż 40 dolarów. Niestety, takie złoża występują już niemal wyłącznie na terenie Kanady i Kazachstanu - łącznie rozpoznanych jest ich mniej niż 650 tys. ton.

Złoża uranu, których koszt wydobycia jest niższy niż 80 USD/kgU, zostały rozpoznane m.in. w Kazachstanie, Kanadzie, RPA i Chinach, a ich łączne rozpoznane zasoby są szacowane na na ponad 2,1 mln ton. Rozpoznane złoża o koszcie wydobycia przekraczającym 130 USD/kgU to ponad 5,7 ton, głównie w Australii, zaś te w których wydobycie kilograma czystego uranu pochłonie nie więcej niż 260 dolarów zostały rozpoznane na przeszło 7,6 ton. Z oczywistych względów złoża uranu o najniższym koszcie wydobycia zostaną wyczerpane najszybciej, systematycznie przestawiając się na złoża o niższej rentowności (wyższym koszcie wydobycia), co jest jednym z podstawowych czynników wpływającym na prognozowane wzrosty cen uranu w perspektywie długoterminowej.

FXMAG surowce uran - gdzie kupić i jak inwestować w uran, jakie instrumenty wybrać i co warto wiedzieć o tym rynku? akcje exelon corporation, broń jądrowa a atomowa, broń jądrowa rodzaje, broń jądrowa skutki, broń jądrowa symbol, broń jądrowa w polsce, cameco corp, cena uranu, cez as, co jest większe neptun czy uran, co robi uran, co to jest izotop, co to jest uran, czemu sprzedawałeś uran czeczenom?, czym jest replikacja fizyczna w etf, dariusz dziduch, denison mines, do czego można wykorzystać uran, do czego wykorzystuje się uran, efektywność energetyczna co to jest, elektrownia atomowa, elektrownia atomowa uran, elektrownia jądrowa, elektrownie atomowe na świecie, elektrownie atomowe w europie, elektrownie atomowe w europie mapa, elektrownie atomowe w polsce, energia jądrowa i termojądrowa, etf na uran, etf replikacja fizyczna, etf z replikacją fizyczną, gdzie kupić uran, gdzie mozna kupic uran, global x uranium etf, ile kosztuje uran, inwestowanie w uran, inwestycja w uran, izotop, izotop promieniotwórczy, izotop uranu, izotop wodoru, jak mogę zainwestować w uran, jak narysować uran, jak powstał uran, jak smakuje uran, jak uzyskać ekspozycję na uran?, jak wygląda planeta uran, jak wygląda uran, jak zainwestować w uran, jak znaleźć uran na niebie, jaka jest cena uranu, jaki etf na uran, jaki kolor ma uran, jakie zastosowanie ma uran, kazatomprom, kazatomprom jsc-gdr, kazatomprom uran, kopalnie uranu, kopalnie uranu notowane na giełdzie, kto wynalazł uran, kurs akcji cameco corporation, kurs akcji exelon corporation, kurs akcji nac kazatomprom, kurs uran, kurs uranu, mvis global uranium & nuclear energy, nac kazatomprom jsc, największe elektrownie atomowe na świecie, nexgen energy, niemcy zamykają elektrownie atomowe, niemieckie elektrownie atomowe, northshore global uranium mining etf, notowania exelon corporation, notowania kazatomprom, notowania uranu, owsiak sprzedaje uran czeczenom, paladin energy, planeta uran, po ile jest uran na rynku, polskie złoża uranu, producenci energii, replikacja fizyczna, solactive global uranium & nuclear components total return, spóła kazatomprom, sprott physical uranium trust, stock exelon corporation, surowce, uran (pierwiastek), uran cena, uran ciekawostki, uran czeczenom, uran do czego wykorzystany, uran etf, uran exelon corporation, uran gdzie kupić, uran informacje, uran jak w niego zainwestować, uran jak wygląda, uran jaki etf wybrać, uran jaki ma kolor, uran kolorowanka, uran metal, uran notowania, uran pierścienie, uran pierwiastek, uran planeta, uran w rybach, uran wydobycie, uran zastosowanie, uranium etf, uranowy etf, vaneck uranium+nuclear energy etf, warframe izotop omega, wypłata dywidendy, zapotrzebowanie na uran, złoża rudy uranu w polsce, złoża uranu, złoża uranu na świecie, złoża uranu na świecie mapa, złoża uranu rosja, złoża uranu typu roll front, złoża uranu w polsce,uran 1

Źródło: Poznaj Atom, Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Energii

Jak wynika z raportu World Uranium Mining, w zeszłym (2020) roku kopalnie uranu wydobyły ponad 47,7 tys. ton uranu, co stanowiło 74% zapotrzebowania

Pozostałe 26% zostało zapewnione z rezerw strategicznych, które są szacowane na ok. 40 tys. tU w Europie i USA (łącznie), ok. 130 tys. tU w Chinach i 60 tys. tU w pozostałych krajach azjatyckich. Produkcja niższa od popytu nie jest niczym nowym na rynku uranu - ta tendencja utrzymuje się nieprzerwanie od początku lat 90. ubiegłego wieku, choć wydobycie surowca zaczęło gwałtownie rosnąć przed 2010 r., co obrazuje poniższy wykres.

Warto dodać, że za niewielką część podaży uranu odpowiada również recykling, w tym m.in.:

 • odzysk z zużytych paliw jądrowych
 • wzbogacanie uranu zubożonego
 • odzyskiwanie z utylizowanej broni jądrowej (w której uran jest znacznie bardziej wzbogacony niż do zastosowań energetycznych, w niektórych przypadkach nawet do ponad 95% zawartości izotopu 235U)

FXMAG surowce uran - gdzie kupić i jak inwestować w uran, jakie instrumenty wybrać i co warto wiedzieć o tym rynku? akcje exelon corporation, broń jądrowa a atomowa, broń jądrowa rodzaje, broń jądrowa skutki, broń jądrowa symbol, broń jądrowa w polsce, cameco corp, cena uranu, cez as, co jest większe neptun czy uran, co robi uran, co to jest izotop, co to jest uran, czemu sprzedawałeś uran czeczenom?, czym jest replikacja fizyczna w etf, dariusz dziduch, denison mines, do czego można wykorzystać uran, do czego wykorzystuje się uran, efektywność energetyczna co to jest, elektrownia atomowa, elektrownia atomowa uran, elektrownia jądrowa, elektrownie atomowe na świecie, elektrownie atomowe w europie, elektrownie atomowe w europie mapa, elektrownie atomowe w polsce, energia jądrowa i termojądrowa, etf na uran, etf replikacja fizyczna, etf z replikacją fizyczną, gdzie kupić uran, gdzie mozna kupic uran, global x uranium etf, ile kosztuje uran, inwestowanie w uran, inwestycja w uran, izotop, izotop promieniotwórczy, izotop uranu, izotop wodoru, jak mogę zainwestować w uran, jak narysować uran, jak powstał uran, jak smakuje uran, jak uzyskać ekspozycję na uran?, jak wygląda planeta uran, jak wygląda uran, jak zainwestować w uran, jak znaleźć uran na niebie, jaka jest cena uranu, jaki etf na uran, jaki kolor ma uran, jakie zastosowanie ma uran, kazatomprom, kazatomprom jsc-gdr, kazatomprom uran, kopalnie uranu, kopalnie uranu notowane na giełdzie, kto wynalazł uran, kurs akcji cameco corporation, kurs akcji exelon corporation, kurs akcji nac kazatomprom, kurs uran, kurs uranu, mvis global uranium & nuclear energy, nac kazatomprom jsc, największe elektrownie atomowe na świecie, nexgen energy, niemcy zamykają elektrownie atomowe, niemieckie elektrownie atomowe, northshore global uranium mining etf, notowania exelon corporation, notowania kazatomprom, notowania uranu, owsiak sprzedaje uran czeczenom, paladin energy, planeta uran, po ile jest uran na rynku, polskie złoża uranu, producenci energii, replikacja fizyczna, solactive global uranium & nuclear components total return, spóła kazatomprom, sprott physical uranium trust, stock exelon corporation, surowce, uran (pierwiastek), uran cena, uran ciekawostki, uran czeczenom, uran do czego wykorzystany, uran etf, uran exelon corporation, uran gdzie kupić, uran informacje, uran jak w niego zainwestować, uran jak wygląda, uran jaki etf wybrać, uran jaki ma kolor, uran kolorowanka, uran metal, uran notowania, uran pierścienie, uran pierwiastek, uran planeta, uran w rybach, uran wydobycie, uran zastosowanie, uranium etf, uranowy etf, vaneck uranium+nuclear energy etf, warframe izotop omega, wypłata dywidendy, zapotrzebowanie na uran, złoża rudy uranu w polsce, złoża uranu, złoża uranu na świecie, złoża uranu na świecie mapa, złoża uranu rosja, złoża uranu typu roll front, złoża uranu w polsce,uran 2

Wydobycie uranu w tU z podziałem na kraje oraz globalne zapotrzebowanie reaktorów jądrowych na surowiec w latach 1945-2020, źródło: World Nuclear Association

 

Zastosowanie i zapotrzebowanie na uran

Znając podstawowe cechy uranu, warto zastanowić się nad tym do czego w praktyce jest on wykorzystywany i jak kształtuje się struktura popytu na ten surowiec. Uran wykorzystywany jest przede wszystkim w energetyce jądrowej - najcenniejszy jest w nim izotop 235U, który jest wykorzystywany jako materiał rozszczepialny w reaktorach jądrowych. Ten sam izotop uranu stosowany jest również przy produkcji broni jądrowej (z uwagi na obowiązujące obecnie międzynarodowe traktaty, produkcja broni nuklearnej jest szczątkowa) i przy produkcji paliwa jądrowego do wojskowych okrętów podwodnych. Silnie promieniotwórczy izotop 235U stanowi jednak mniej niż 1% składu naturalnego uranu, co jest zbyt małą wartością do większości zastosowań energetycznych.

Dlatego też uran musi zostać „wzbogacony”, czyli poddany procesowi zwiększania zawartości 235U m.in. poprzez skomplikowaną sieć wirówek wzbogacających, które oddzielają uran wzbogacony (zawierającego izotopy 235U) od uranu zubożonego. Ten drugi składa się z izotopu 238U, który stanowi ponad 99% składu naturalnego uranu. 238U jest znacznie mniej wartościowy ze względu na swoją niską promieniotwórczość. Stosuje się go w procesie przetwarzania na paliwo jądrowe w postaci plutonu za pomocą reaktorów FBR (powielających). Oprócz tego ma on zastosowania w analizie chemicznej, a także w radiodatowaniu (określaniu wieku skał za pomocą izotopów) oraz niegdyś w tonerach do kserokopiarek (w formie azotanu uranylu).

Największa podaż na uran pochodzi z energetyki jądrowej -

współczesne elektrownie atomowe korzystają z uranu wzbogaconego do ok. 3% zawartości izotopu 235U. Na świecie obecnie funkcjonuje ok. 445 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 390 GWe (gigawatów elektrycznych), które generują zapotrzebowanie na ok. 64,5 tys. ton uranu rocznie. Warto jednak zauważyć, że efektywność energetyczna reaktorów stale rośnie - od 1975 r. o ponad 25%. Mimo tego, World Nuclear Association prognozuje, że popyt na uran wzrośnie do 2030 r. o 27%, przy jednoczesnym wzroście efektywności energetycznej reaktorów o 16%. W latach 2031 - 2040 prognozowany wzrost zapotrzebowania na uran ma wynieść 38%. Dlatego też perspektywy dla surowca uznaje się za optymistyczne i dające podstawy do rosnących cen w przyszłości, których charakter nie będzie w tak dużym stopniu spekulacyjny jak w ostatnich miesiącach.

 

Dlaczego ceny uranu wystrzeliły w ostatnim czasie?

Uran przez ostatnie lata znajdował się poza obszarem zainteresowań większości inwestorów - od szczytów notowań z połowy 2007 r., kiedy funt surowca był wyceniany powyżej 136 dolarów, uran znajdował się w niemal nieprzerwanym trendzie spadkowym, osiągając lokalne minima na poziomie poniżej 16 dolarów/funt w trzecim kwartale 2016 r. Pierwsze mocniejsze wzrosty miały miejsce w marcu zeszłego roku, dynamicznie podnosząc notowania uranu z poziomu poniżej 22 dolarów do ponad 30 USD za funt surowca. Skokowy wzrost był wywołany obawami dotyczącymi ciągłości wydobycia w kopalniach z powodu obostrzeń pandemicznych i związanym z tym potencjalnym spadkiem podaży surowca, przy relatywnie ustabilizowanym popycie.

Najmocniejsze wzrosty miały jednak miejsce w połowie sierpnia tego roku -

notowania uranu wystrzeliły z poziomu niecałych 29 dolarów do ponad 50 dolarów w ciągu niecałego miesiąca. Tak nagły i dynamiczny wzrost miał jednak typowo spekulacyjny charakter, co dodatkowo napędzało popyt ze strony nowo powstałego funduszu Sprott Physical Uranium Trust, który rozpoczął działalność w drugiej połowie lipca, skupując fizyczny uran. Czynnikiem prowzrostowym był też zapewne komunikat prezesa spółki Cameco (największego producenta uranu na świecie), w którym ostrzegał, że popyt na surowiec stale rośnie, podczas gdy jego produkcja i rezerwy stoją pod znakiem zapytania, szczególnie ze względu na instytucje finansowe i nowo powstałe firmy, które skupują fizyczny surowiec.

Promieniotwórczy metal przez pewien czas był też ulubionym surowcem inwestorów skupionych wokół redditowych grup dyskusyjnych, których członkowie kupowali przede wszystkim jednostki uczestnictwa wspomnianego funduszu Sprott. Czytelny trend zachęcał kolejnych uczestników rynku do tego, aby „wsiąść do rozpędzonego pociągu”. Spekulacyjna hossa zakończyła się po publikacji analityków Morgan Stanley dla swoich klientów, którzy ostrzegali, że sytuacja na rynku uranu nie zmieniła się jak w przypadku węgla czy gazu ziemnego, pozostawiając popyt i podaż na niezmienionych poziomach, co oznacza że nagły wzrost ceny jest wywołany wyłącznie czynnikami spekulacyjnymi. Analitycy Morgan Stanley wyrazili wątpliwość w kwestii tego czy wzrosty zostaną utrzymane również w kolejnym roku.

Na krótkoterminowe odreagowanie trzeba było czekać jednak znacznie krócej -

od 17 września notowania uranu niemal nieustannie spadają, z jedną nieudaną próbą odbicia pod koniec miesiąca. Pod koniec pierwszego tygodnia handlowego października, jeden funt uranu jest już wyceniany poniżej 40 dolarów. Odreagowanie dynamicznych i nieuzasadnionych fundamentalnie wzrostów o typowo spekulacyjnym charakterze nie oznacza jednak, że uran - który najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach będzie kontynuował spadki - nie ma optymistycznych perspektyw w średnim i długim terminie.

FXMAG surowce uran - gdzie kupić i jak inwestować w uran, jakie instrumenty wybrać i co warto wiedzieć o tym rynku? akcje exelon corporation, broń jądrowa a atomowa, broń jądrowa rodzaje, broń jądrowa skutki, broń jądrowa symbol, broń jądrowa w polsce, cameco corp, cena uranu, cez as, co jest większe neptun czy uran, co robi uran, co to jest izotop, co to jest uran, czemu sprzedawałeś uran czeczenom?, czym jest replikacja fizyczna w etf, dariusz dziduch, denison mines, do czego można wykorzystać uran, do czego wykorzystuje się uran, efektywność energetyczna co to jest, elektrownia atomowa, elektrownia atomowa uran, elektrownia jądrowa, elektrownie atomowe na świecie, elektrownie atomowe w europie, elektrownie atomowe w europie mapa, elektrownie atomowe w polsce, energia jądrowa i termojądrowa, etf na uran, etf replikacja fizyczna, etf z replikacją fizyczną, gdzie kupić uran, gdzie mozna kupic uran, global x uranium etf, ile kosztuje uran, inwestowanie w uran, inwestycja w uran, izotop, izotop promieniotwórczy, izotop uranu, izotop wodoru, jak mogę zainwestować w uran, jak narysować uran, jak powstał uran, jak smakuje uran, jak uzyskać ekspozycję na uran?, jak wygląda planeta uran, jak wygląda uran, jak zainwestować w uran, jak znaleźć uran na niebie, jaka jest cena uranu, jaki etf na uran, jaki kolor ma uran, jakie zastosowanie ma uran, kazatomprom, kazatomprom jsc-gdr, kazatomprom uran, kopalnie uranu, kopalnie uranu notowane na giełdzie, kto wynalazł uran, kurs akcji cameco corporation, kurs akcji exelon corporation, kurs akcji nac kazatomprom, kurs uran, kurs uranu, mvis global uranium & nuclear energy, nac kazatomprom jsc, największe elektrownie atomowe na świecie, nexgen energy, niemcy zamykają elektrownie atomowe, niemieckie elektrownie atomowe, northshore global uranium mining etf, notowania exelon corporation, notowania kazatomprom, notowania uranu, owsiak sprzedaje uran czeczenom, paladin energy, planeta uran, po ile jest uran na rynku, polskie złoża uranu, producenci energii, replikacja fizyczna, solactive global uranium & nuclear components total return, spóła kazatomprom, sprott physical uranium trust, stock exelon corporation, surowce, uran (pierwiastek), uran cena, uran ciekawostki, uran czeczenom, uran do czego wykorzystany, uran etf, uran exelon corporation, uran gdzie kupić, uran informacje, uran jak w niego zainwestować, uran jak wygląda, uran jaki etf wybrać, uran jaki ma kolor, uran kolorowanka, uran metal, uran notowania, uran pierścienie, uran pierwiastek, uran planeta, uran w rybach, uran wydobycie, uran zastosowanie, uranium etf, uranowy etf, vaneck uranium+nuclear energy etf, warframe izotop omega, wypłata dywidendy, zapotrzebowanie na uran, złoża rudy uranu w polsce, złoża uranu, złoża uranu na świecie, złoża uranu na świecie mapa, złoża uranu rosja, złoża uranu typu roll front, złoża uranu w polsce,uran 3

 

Jak uzyskać ekspozycję na uran?

Oferta instrumentów, które dają możliwość uzyskania ekspozycji na uran nie jest najbogatsza i oczywiście nie może równać się z tą dla popularniejszych metali szlachetnych, takich jak pallad czy platyna, nie mówiąc już o srebrze i złocie. Inwestorzy i spekulanci zainteresowani tym rynkiem wciąż jednak mają pewne możliwości wejścia w ten rynek, zarówno za pośrednictwem funduszy notowanych na giełdzie, inwestycji w akcje spółek zajmujących się wydobyciem tego pierwiastka czy za pomocą instrumentów pochodnych.

Zacznę od dostępnych na wielu rynkach funduszy notowanych na giełdzie, ETF-y są bowiem jednym z prostszych i bardziej przystępnych instrumentów pozwalających uzyskać ekspozycję na uran. W przypadku tak egzotycznego surowca będziemy niestety zmuszeni do korzystania z funduszy notowanych poza europejskimi giełdami, co w praktyce oznacza że nie kupimy ich za pośrednictwem polskich domów maklerskich, które oferują wyłącznie ETF-y z europejskich parkietów, posiadające status UCITS. Podobnie jak w przypadku innych metali szlachetnych, podstawowym sposobem uzyskania „papierowej” ekspozycji na uran jest zakup jednostek funduszu, który fizycznie w niego inwestuje. Obecnie na rynku znajdziemy zaledwie jeden tego typu produkt, który w dodatku dopiero co się pojawił, w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie inwestorów. Konwencjonalne złoża uranu przy obecnym zapotrzebowaniu mają wystarczyć co najmniej na najbliższe 200 lat wydobycia.

 

Sprott Physical Uranium Trust (U.U/U.UN)

Sprott to kanadyjski dostawca funduszy lokujących kapitał w fizycznych metalach szlachetnych. Fundusz Uranium Trust jest największym, bo tak naprawdę jedynym, tego typu instrumentem na świecie, aktualnie (wrzesień 2021) posiadającym ponad 300 ton czystego pierwiastka przechowywanego w formie trójtlenku uranu (U3O8) o łącznej wartości 1,43 mld dolarów. I to mimo tego, że jego notowania rozpoczęły się zaledwie 19 lipca tego roku. Od pierwszej sesji jednostki uczestnictwa zyskały jednak niemal 50%.

Sprott Physical Uranium Trust jest notowany wyłącznie na kanadyjskiej giełdzie (Toronto Stock Exchange) w dwóch wersjach:

wycenianej w dolarze amerykańskim (ticker: U.U) oraz w dolarze kanadyjskim (ticker: U.UN). Roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,35%. Wielu analityków zwracało uwagę na to, że ostatnie wzrosty notowań uranu były w sporej mierze podyktowane masowymi zakupami dokonywanymi przez zarządzających funduszem Sprott - ostatnia duża transza zakupów miała miejsce 17 września, kiedy Sprott Asset Management nabył 1,45 mln funtów fizycznego uranu (U3O8).

 FXMAG surowce uran - gdzie kupić i jak inwestować w uran, jakie instrumenty wybrać i co warto wiedzieć o tym rynku? akcje exelon corporation, broń jądrowa a atomowa, broń jądrowa rodzaje, broń jądrowa skutki, broń jądrowa symbol, broń jądrowa w polsce, cameco corp, cena uranu, cez as, co jest większe neptun czy uran, co robi uran, co to jest izotop, co to jest uran, czemu sprzedawałeś uran czeczenom?, czym jest replikacja fizyczna w etf, dariusz dziduch, denison mines, do czego można wykorzystać uran, do czego wykorzystuje się uran, efektywność energetyczna co to jest, elektrownia atomowa, elektrownia atomowa uran, elektrownia jądrowa, elektrownie atomowe na świecie, elektrownie atomowe w europie, elektrownie atomowe w europie mapa, elektrownie atomowe w polsce, energia jądrowa i termojądrowa, etf na uran, etf replikacja fizyczna, etf z replikacją fizyczną, gdzie kupić uran, gdzie mozna kupic uran, global x uranium etf, ile kosztuje uran, inwestowanie w uran, inwestycja w uran, izotop, izotop promieniotwórczy, izotop uranu, izotop wodoru, jak mogę zainwestować w uran, jak narysować uran, jak powstał uran, jak smakuje uran, jak uzyskać ekspozycję na uran?, jak wygląda planeta uran, jak wygląda uran, jak zainwestować w uran, jak znaleźć uran na niebie, jaka jest cena uranu, jaki etf na uran, jaki kolor ma uran, jakie zastosowanie ma uran, kazatomprom, kazatomprom jsc-gdr, kazatomprom uran, kopalnie uranu, kopalnie uranu notowane na giełdzie, kto wynalazł uran, kurs akcji cameco corporation, kurs akcji exelon corporation, kurs akcji nac kazatomprom, kurs uran, kurs uranu, mvis global uranium & nuclear energy, nac kazatomprom jsc, największe elektrownie atomowe na świecie, nexgen energy, niemcy zamykają elektrownie atomowe, niemieckie elektrownie atomowe, northshore global uranium mining etf, notowania exelon corporation, notowania kazatomprom, notowania uranu, owsiak sprzedaje uran czeczenom, paladin energy, planeta uran, po ile jest uran na rynku, polskie złoża uranu, producenci energii, replikacja fizyczna, solactive global uranium & nuclear components total return, spóła kazatomprom, sprott physical uranium trust, stock exelon corporation, surowce, uran (pierwiastek), uran cena, uran ciekawostki, uran czeczenom, uran do czego wykorzystany, uran etf, uran exelon corporation, uran gdzie kupić, uran informacje, uran jak w niego zainwestować, uran jak wygląda, uran jaki etf wybrać, uran jaki ma kolor, uran kolorowanka, uran metal, uran notowania, uran pierścienie, uran pierwiastek, uran planeta, uran w rybach, uran wydobycie, uran zastosowanie, uranium etf, uranowy etf, vaneck uranium+nuclear energy etf, warframe izotop omega, wypłata dywidendy, zapotrzebowanie na uran, złoża rudy uranu w polsce, złoża uranu, złoża uranu na świecie, złoża uranu na świecie mapa, złoża uranu rosja, złoża uranu typu roll front, złoża uranu w polsce,uran 4

Oferta funduszy notowanych na giełdzie, które inwestują w akcje spółek zajmujących się wydobyciem i produkcją uranu, a także szerzej pojętą energetyką jądrową jest znacznie szersza.

 

Global X Uranium ETF (URA)

Najpopularniejszym „uranowym” ETF-em jest Global X Uranium, który na rynku jest obecny od kwietnia 2020 r. Jego zadaniem jest replikacja fizyczna zachowania indeksu Solactive Global Uranium & Nuclear Components Total Return, co oznacza że jego zarządzający kupują akcje spółek wchodzących w skład portfela indeksowego, dzięki czemu posiadacze jednostek uczestnictwa otrzymują m.in. dywidendy wypłacane przez spółki. Aktualnie fundusz ma wartość netto przekraczającą 926,5 mln dolarów, przy cenie jednostki oscylującej wokół 23,50 USD za sztukę. Roczne koszty zarządzania nie należą do najniższych: TER (ang Total Expense Ratio) to 0,69% rocznie. Opisywany ETF ma charakter dystrybucyjny, co oznacza że wypłaca proporcjonalną wartość dywidend inwestorom (dwa razy w roku). Fundusz jest notowany na giełdzie NYSE Arca pod tickerem URA. W skład portfela indeksowego funduszu wchodzi 45 spółek zajmujących się wydobyciem i przetwarzaniem uranu.

 

Pięć największych komponentów (odpowiadających łącznie za ponad połowę wagi portfela) to:

Global X Uranium ETF (URA)

Cameco Corp

21,61%

NYSE:CCJ

Producent uranu

KAZATOMPROM JSC-GDR

9,89%

LSE:BGXQL36 (GDR)

Producent uranu

NexGen Energy

7,69%

TSE:NXE

Kopalnia uranu

Paladin Energy

6,32%

ASX: PDN

Kopalnia uranu

Denison Mines

4,62%

NYSEAMERICAN: DNN

Kopalnia uranu

Razem

50,13%

 

 

 

W ciągu ostatnich 12 miesięcy (licząc od początku września 2021) notowania funduszu URA zyskały ponad 68%, w ciągu ostatnich pięciu lat 11,5%, natomiast na przestrzeni dekady stopa zwrotu wyniosła -8,85%. Decydując się na zakup jednostek uczestnictwa w funduszu URA warto zwrócić uwagę na to, że w aktualnym stanie portfela indeksowego jest on stosunkowo słabo zdywersyfikowany - niemal jedna trzecia portfolio jest reprezentowana przez dwie spółki, z czego kanadyjski Cameco Corporation odpowiada za ponad 21% jego wagi.

 

NorthShore Global Uranium Mining ETF (URNM)

„Uranowy” ETF o tickerze URNM, zgodnie ze swoją nazwą, skupia się na inwestowaniu w spółki zajmujące się wydobyciem uranu, choć w swoim portfelu ma również firmy zajmujące się jego przetwarzaniem i udostępnieniem ekspozycji kapitału. Co ciekawe URNM ma w swoim portfelu również jednostki samego ETF-u Sprott Physical Uranium Trust, a także akcje spółki Yellow Cake, inwestującej w uran. Zadaniem funduszu URNM jest replikacja fizyczna indeksu North Shore Global Uranium Mining, wraz z dystrybucją dochodów z dywidend (raz w roku). ETF jest notowany od lutego 2019 r. i aktualnie posiada w zarządzaniu aktywa o wartości przekraczającej 670,5 mln dolarów. Koszty zarządzania są jeszcze wyższe niż w przypadku URA - TER wynosi 0,85% rocznie. NorthShore Global Uranium Mining ETF jest notowany na giełdzie NYSE Arca pod tickerem URNM.

 

W portfelu indeksowym znajduje się 35 komponentów, z czego pięć największych (stanowiących 50,3% wagi portfela) to:

NorthShore Global Uranium Mining ETF (URNM)

KAZATOMPROM JSC-GDR

14,77%

LSE:BGXQL36 (GDR)

Producent uranu

Cameco Corp

12,98%

NYSE:CCJ

Producent uranu

Sprott Physical Uranium Trust

9,03%

TSE:U.U

ETF

Yellow Cake

6,92%

LSE:YCA

Fundusz

Paladin Energy

6,61%

ASX:PDN

Kopalnia uranu

Razem

50,31%

 

 

 

Stopy zwrotu ETF-u URNM (licząc od początku września) to:

 • -5,34% w ciągu ostatnich trzech miesięcy
 • 90,54% w ciągu ostatnich 12 miesięcy
 • 71,20% od początku istnienia (luty 2019 r.)

Fundusz ma zauważalnie mocniej zdywersyfikowany portfel niż ETF URA, wciąż jednak pięć z 35 spółek odpowiada za ponad połowę wagi całego portfolio. Ze względu na ponad 9% ekspozycję na jednostki funduszu Sprott Physical Uranium można liczyć na to, że URNM będzie lepiej skorelowany z notowaniami samego uranu niż ETF-y mające w portfelu same akcje spółek z sektora.

 

VanEck Uranium+Nuclear Energy ETF (NLR)

Fundusz notowany na giełdzie NYSE Arca pod tickerem NLR stawia sobie za zadanie fizyczną replikację indeksu MVIS Global Uranium & Nuclear Energy, z uwzględnieniem corocznej wypłaty dywidend (w grudniu). NLR jest jednym ze starszych funduszy tematycznych z tego sektora - jego notowania rozpoczęły się sierpniu 2007 r., choć wartość jego aktywów w zarządzaniu jest znacznie niższa niż opisywanych wcześniej ETF-ów - aktualnie wynosi ona 27,5 mln dolarów. Roczne koszty zarządzania to 0,60%. W portfelu funduszu znajduje się 25 spółek, które generują co najmniej połowę swoich przychodów z działalności powiązanej z uranem - są to spółki wydobywające i produkujące ten surowiec, a także konstruujące reaktory jądrowe i produkujące energię z wykorzystaniem uranu.

 

Pięć największych komponentów portfela pod względem wagi to:

VanEck Uranium+Nuclear Energy ETF (NLR)

Duke Energy Corporation

8,59%

NYSE:DUK

Producent energii

Dominion Energy

8,47%

NYSE:D

Producent energii

Exelon Corporation

7,70%

NASDAQ:EXC

Producent energii

Public Service Enterprise Group

7,07%

NYSE:PEG

Producent energii

Entergy Corporation

6,61%

NYSE:ETR

Producent energii

Razem

38,44%

 

 

 

Fundusz NLR prezentuje odmienne podejście do reprezentacji sektora, skupiając się przede wszystkim na spółkach energetycznych, prowadzących elektrownie jądrowe. Największy producent uranu na świecie, wspominany już kanadyjski Cameco Corporation, znajduje się dopiero na piętnastym miejscu pod względem procentowego wpływu na notowania funduszu (4,07%). Co ciekawe, na 7. miejscu pod względem wagi portfela (4,83%) znajduje się czeska spółka energetyczna CEZ AS (PSE:ČEZ), notowana również na GPW.

Historyczne stopy zwrotu funduszu NLR (licząc od początku września) prezentują się następująco:

 • -1,16% w ciągu kwartału
 • 23,16% w ciągu dwunastu miesięcy
 • 5,28% w ciągu ostatnich pięciu lat
 • 0,35% w ciągu ostatniej dekady
 • 0,13% od początku istnienia (sierpień 2007 r.)

 

Akcje spółek powiązanych z uranem

Kolejnym sposobem inwestycji w rynek uranu jest zakup akcji (lub ich GDR-ów albo ADR-ów, czyli kwitów depozytowych) konkretnych spółek powiązanych z tym metalem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że stopień korelacji pomiędzy notowaniami samego surowca a spółkami, których działalność jest z nim powiązana, nie musi być zadowalający, ani tym bardziej łatwy do przewidzenia. Szczególnie że przedsiębiorstwa, które można zaliczyć do „uranowych” tak naprawdę należą do różnych branż.

Wyodrębnić można cztery grupy spółek powiązanych z uranem:

 • Kopalnie uranu notowane na giełdzie
 • Przedsiębiorstwa przetwarzające, produkujące i sprzedające wzbogacony uran
 • Spółki energetyczne wykorzystujące uran do produkcji energii (w tym również firmy dostarczające rozwiązania z zakresu energetyki jądrowej)
 • Firmy inwestujące i magazynujące uran

 

NAC Kazatomprom JSC

Spośród spółek giełdowych powiązanych z uranem największą pod względem wartości rynkowej (niecałe 9,6 mld dolarów) jest NAC Kazatomprom JSC z Kazachstanu, od 2018 r. notowany na giełdzie w Londynie (ticker: LSE:KAP). Kazatomprom jest spółką wydobywczą, będącą największym na świecie producentem i sprzedawcą uranu (nieprzerwanie od 2010 r.; w 2019 r. odpowiadała za 40% globalnej produkcji surowca), prowadzącym wydobycie za pośrednictwem jedenastu kopalni znajdujących się na terenie Kazachstanu. Spółka wydobywa uran metodą ISR (In-Situ Recorvery), która nie wymaga wysyłania górników pod powierzchnię ziemi, ani przeprowadzania kontrolowanych eksplozji, co zwiększa efektywność kosztową.

Kazatomprom jest spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa Kazachstanu - free float notowany na publicznym rynku to zaledwie 15% wszystkich akcji spółki.

Kazatomprom od początku roku wzrósł ponaddwukrotnie, notując znacznie wyższą dynamikę wzrostu od notowań samego uranu. Historyczne szczyty notowań (41,00 USD) zostały wyznaczone w połowie września tego roku. Przy obecnym kursie akcji (37,15 USD) stosunek C/Z dla spółki wynosi niemal 24,5, natomiast tegoroczna stopa dywidendy 3,67%.

 FXMAG surowce uran - gdzie kupić i jak inwestować w uran, jakie instrumenty wybrać i co warto wiedzieć o tym rynku? akcje exelon corporation, broń jądrowa a atomowa, broń jądrowa rodzaje, broń jądrowa skutki, broń jądrowa symbol, broń jądrowa w polsce, cameco corp, cena uranu, cez as, co jest większe neptun czy uran, co robi uran, co to jest izotop, co to jest uran, czemu sprzedawałeś uran czeczenom?, czym jest replikacja fizyczna w etf, dariusz dziduch, denison mines, do czego można wykorzystać uran, do czego wykorzystuje się uran, efektywność energetyczna co to jest, elektrownia atomowa, elektrownia atomowa uran, elektrownia jądrowa, elektrownie atomowe na świecie, elektrownie atomowe w europie, elektrownie atomowe w europie mapa, elektrownie atomowe w polsce, energia jądrowa i termojądrowa, etf na uran, etf replikacja fizyczna, etf z replikacją fizyczną, gdzie kupić uran, gdzie mozna kupic uran, global x uranium etf, ile kosztuje uran, inwestowanie w uran, inwestycja w uran, izotop, izotop promieniotwórczy, izotop uranu, izotop wodoru, jak mogę zainwestować w uran, jak narysować uran, jak powstał uran, jak smakuje uran, jak uzyskać ekspozycję na uran?, jak wygląda planeta uran, jak wygląda uran, jak zainwestować w uran, jak znaleźć uran na niebie, jaka jest cena uranu, jaki etf na uran, jaki kolor ma uran, jakie zastosowanie ma uran, kazatomprom, kazatomprom jsc-gdr, kazatomprom uran, kopalnie uranu, kopalnie uranu notowane na giełdzie, kto wynalazł uran, kurs akcji cameco corporation, kurs akcji exelon corporation, kurs akcji nac kazatomprom, kurs uran, kurs uranu, mvis global uranium & nuclear energy, nac kazatomprom jsc, największe elektrownie atomowe na świecie, nexgen energy, niemcy zamykają elektrownie atomowe, niemieckie elektrownie atomowe, northshore global uranium mining etf, notowania exelon corporation, notowania kazatomprom, notowania uranu, owsiak sprzedaje uran czeczenom, paladin energy, planeta uran, po ile jest uran na rynku, polskie złoża uranu, producenci energii, replikacja fizyczna, solactive global uranium & nuclear components total return, spóła kazatomprom, sprott physical uranium trust, stock exelon corporation, surowce, uran (pierwiastek), uran cena, uran ciekawostki, uran czeczenom, uran do czego wykorzystany, uran etf, uran exelon corporation, uran gdzie kupić, uran informacje, uran jak w niego zainwestować, uran jak wygląda, uran jaki etf wybrać, uran jaki ma kolor, uran kolorowanka, uran metal, uran notowania, uran pierścienie, uran pierwiastek, uran planeta, uran w rybach, uran wydobycie, uran zastosowanie, uranium etf, uranowy etf, vaneck uranium+nuclear energy etf, warframe izotop omega, wypłata dywidendy, zapotrzebowanie na uran, złoża rudy uranu w polsce, złoża uranu, złoża uranu na świecie, złoża uranu na świecie mapa, złoża uranu rosja, złoża uranu typu roll front, złoża uranu w polsce,uran 5

Kurs akcji NAC Kazatomprom w porównaniu do notowań uranu (żółta linia)

 

Cameco Corporation

Drugim pod względem wielkości producentem uranu jest kanadyjska spółka Cameco Corporation notowana na giełdach w Kanadzie (TSX: CCO) oraz w Stanach Zjednoczonych (NYSE:CCJ). Spółka jest operatorem czterech aktywnych kopalni uranu (dwie w USA, po jednej w Kanadzie i Kazachstanie) oraz dwóch zakładów przetwarzania paliwa jądrowego w Kanadzie. Aktualna kapitalizacja spółki dochodzi do 8,5 mld dolarów. Cameco Corp. nie jest jednak spółką o stabilnych przychodach i zyskach - pierwsze dwa kwartały tego roku, jak i cały 2020 r. zakończyły się dla Cameco z ujemnym wynikiem netto. Ostatnia dywidenda została wypłacona za zysk z 2019 r., a jej stopa wyniosła zaledwie 0,29%. Mimo tego, trwający od początku roku pozytywny sentyment dla spółek dla spółek uranowych, nie ominął również kanadyjskiego producenta. Należy jednak liczyć się z tym, że - podobnie jak w przypadku Kazatomprom - obecna wycena Cameco jest bardzo optymistyczna.

 FXMAG surowce uran - gdzie kupić i jak inwestować w uran, jakie instrumenty wybrać i co warto wiedzieć o tym rynku? akcje exelon corporation, broń jądrowa a atomowa, broń jądrowa rodzaje, broń jądrowa skutki, broń jądrowa symbol, broń jądrowa w polsce, cameco corp, cena uranu, cez as, co jest większe neptun czy uran, co robi uran, co to jest izotop, co to jest uran, czemu sprzedawałeś uran czeczenom?, czym jest replikacja fizyczna w etf, dariusz dziduch, denison mines, do czego można wykorzystać uran, do czego wykorzystuje się uran, efektywność energetyczna co to jest, elektrownia atomowa, elektrownia atomowa uran, elektrownia jądrowa, elektrownie atomowe na świecie, elektrownie atomowe w europie, elektrownie atomowe w europie mapa, elektrownie atomowe w polsce, energia jądrowa i termojądrowa, etf na uran, etf replikacja fizyczna, etf z replikacją fizyczną, gdzie kupić uran, gdzie mozna kupic uran, global x uranium etf, ile kosztuje uran, inwestowanie w uran, inwestycja w uran, izotop, izotop promieniotwórczy, izotop uranu, izotop wodoru, jak mogę zainwestować w uran, jak narysować uran, jak powstał uran, jak smakuje uran, jak uzyskać ekspozycję na uran?, jak wygląda planeta uran, jak wygląda uran, jak zainwestować w uran, jak znaleźć uran na niebie, jaka jest cena uranu, jaki etf na uran, jaki kolor ma uran, jakie zastosowanie ma uran, kazatomprom, kazatomprom jsc-gdr, kazatomprom uran, kopalnie uranu, kopalnie uranu notowane na giełdzie, kto wynalazł uran, kurs akcji cameco corporation, kurs akcji exelon corporation, kurs akcji nac kazatomprom, kurs uran, kurs uranu, mvis global uranium & nuclear energy, nac kazatomprom jsc, największe elektrownie atomowe na świecie, nexgen energy, niemcy zamykają elektrownie atomowe, niemieckie elektrownie atomowe, northshore global uranium mining etf, notowania exelon corporation, notowania kazatomprom, notowania uranu, owsiak sprzedaje uran czeczenom, paladin energy, planeta uran, po ile jest uran na rynku, polskie złoża uranu, producenci energii, replikacja fizyczna, solactive global uranium & nuclear components total return, spóła kazatomprom, sprott physical uranium trust, stock exelon corporation, surowce, uran (pierwiastek), uran cena, uran ciekawostki, uran czeczenom, uran do czego wykorzystany, uran etf, uran exelon corporation, uran gdzie kupić, uran informacje, uran jak w niego zainwestować, uran jak wygląda, uran jaki etf wybrać, uran jaki ma kolor, uran kolorowanka, uran metal, uran notowania, uran pierścienie, uran pierwiastek, uran planeta, uran w rybach, uran wydobycie, uran zastosowanie, uranium etf, uranowy etf, vaneck uranium+nuclear energy etf, warframe izotop omega, wypłata dywidendy, zapotrzebowanie na uran, złoża rudy uranu w polsce, złoża uranu, złoża uranu na świecie, złoża uranu na świecie mapa, złoża uranu rosja, złoża uranu typu roll front, złoża uranu w polsce,uran 6

Kurs akcji Cameco Corporation w porównaniu do notowań uranu (żółta linia)

 

Exelon Corporation

Amerykańska spółka energetyczna Exelon Corp. nie jest być może najbardziej oczywistym wyborem spośród przedsiębiorstw „uranowych”. Jest znacznie większa od wymienionych wcześniej producentów surowca (kapitalizacja przekraczająca 47 mld dolarów), a jej działalność jest jedynie częściowo powiązana z energetyką jądrową. Exelon jest bowiem największym w Stanach Zjednoczonych operatorem elektrowni atomowych (14 lokalizacji, skupiających łącznie 23 reaktory atomowe) i największą na świecie spółką publiczną produkującą energię w ten sposób. Elektrownie atomowe należące do Exelon generują łączną moc 19 000 megawatów, podczas gdy wszystkie obiekty energetyczne spółki są w stanie wygenerować 35 tys. MW.

Exelon jest notowany na giełdzie Nasdaq (NASDAQ:EXC), przy kursie akcji 48,50 USD stosunek C/Z wynosi 48,5, zaś tegoroczna stopa dywidendy to 3,16%.

 FXMAG surowce uran - gdzie kupić i jak inwestować w uran, jakie instrumenty wybrać i co warto wiedzieć o tym rynku? akcje exelon corporation, broń jądrowa a atomowa, broń jądrowa rodzaje, broń jądrowa skutki, broń jądrowa symbol, broń jądrowa w polsce, cameco corp, cena uranu, cez as, co jest większe neptun czy uran, co robi uran, co to jest izotop, co to jest uran, czemu sprzedawałeś uran czeczenom?, czym jest replikacja fizyczna w etf, dariusz dziduch, denison mines, do czego można wykorzystać uran, do czego wykorzystuje się uran, efektywność energetyczna co to jest, elektrownia atomowa, elektrownia atomowa uran, elektrownia jądrowa, elektrownie atomowe na świecie, elektrownie atomowe w europie, elektrownie atomowe w europie mapa, elektrownie atomowe w polsce, energia jądrowa i termojądrowa, etf na uran, etf replikacja fizyczna, etf z replikacją fizyczną, gdzie kupić uran, gdzie mozna kupic uran, global x uranium etf, ile kosztuje uran, inwestowanie w uran, inwestycja w uran, izotop, izotop promieniotwórczy, izotop uranu, izotop wodoru, jak mogę zainwestować w uran, jak narysować uran, jak powstał uran, jak smakuje uran, jak uzyskać ekspozycję na uran?, jak wygląda planeta uran, jak wygląda uran, jak zainwestować w uran, jak znaleźć uran na niebie, jaka jest cena uranu, jaki etf na uran, jaki kolor ma uran, jakie zastosowanie ma uran, kazatomprom, kazatomprom jsc-gdr, kazatomprom uran, kopalnie uranu, kopalnie uranu notowane na giełdzie, kto wynalazł uran, kurs akcji cameco corporation, kurs akcji exelon corporation, kurs akcji nac kazatomprom, kurs uran, kurs uranu, mvis global uranium & nuclear energy, nac kazatomprom jsc, największe elektrownie atomowe na świecie, nexgen energy, niemcy zamykają elektrownie atomowe, niemieckie elektrownie atomowe, northshore global uranium mining etf, notowania exelon corporation, notowania kazatomprom, notowania uranu, owsiak sprzedaje uran czeczenom, paladin energy, planeta uran, po ile jest uran na rynku, polskie złoża uranu, producenci energii, replikacja fizyczna, solactive global uranium & nuclear components total return, spóła kazatomprom, sprott physical uranium trust, stock exelon corporation, surowce, uran (pierwiastek), uran cena, uran ciekawostki, uran czeczenom, uran do czego wykorzystany, uran etf, uran exelon corporation, uran gdzie kupić, uran informacje, uran jak w niego zainwestować, uran jak wygląda, uran jaki etf wybrać, uran jaki ma kolor, uran kolorowanka, uran metal, uran notowania, uran pierścienie, uran pierwiastek, uran planeta, uran w rybach, uran wydobycie, uran zastosowanie, uranium etf, uranowy etf, vaneck uranium+nuclear energy etf, warframe izotop omega, wypłata dywidendy, zapotrzebowanie na uran, złoża rudy uranu w polsce, złoża uranu, złoża uranu na świecie, złoża uranu na świecie mapa, złoża uranu rosja, złoża uranu typu roll front, złoża uranu w polsce,uran 7

Kurs akcji Exelon Corp. w porównaniu do notowań uranu (żółta linia)

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk