• Odbierz prezent
Upadła giełda Cryptopia trzymała kryptowaluty wszystkich klientów na... jednym portfelu

Upadła nowozelandzka giełda kryptowalut Cryptopia, która w styczniu tego roku padła ofiarą ataku hakerskiego, trzymała fundusze swoich klientów na zbiorczych portfelach, co w znaczący sposób utrudni i przedłuży proces zwrotu zamrożonych środków jej użytkownikom. Likwidator giełdy, firma Grant Thornton, opublikowała w środę 21 sierpnia komunikat opisujący postęp prac nad spłata wierzycieli Cryptopii.

 

Jak wynika z komunikatu Grant Thornton, Cryptopia nie zabezpieczała środków swoich użytkowników na indywidualnych adresach portfeli, lecz na portfelach zbiorczych dla konkretnej kryptowaluty, co jest znacznym utrudnieniem procesu spłaty wierzycieli. Likwidator aktualnie pracuje nad ustaleniem stanu posiadania konkretnych kryptowalut i tokenów każdego z ponad 900 tys. użytkowników giełdy w momencie zatrzymania jej funkcjonowania z powodu ataku hakerskiego. Jak nietrudno się domyślić, jest to proces żmudny i skomplikowany.

Grant Thornton zwraca jednak uwagę na znaczny postęp w pracach, zapewniając że obecnie posiada znaczną część bazy danych, zawierającej informacje o stanie posiadania i historii transakcji konkretnych użytkowników Cryptopii. Pod koniec maja wyszło na jaw, że giełda przechowywała wszystkie swoje bazy danych na serwerach jednej z amerykańskich firm hostingowych, która później groziła ich usunięciem z powodu zaległych płatności. Chodziło o ponad 2 mln dolarów za utrzymanie serwerów.

Likwidator zapewnił również, że skutecznie zabezpieczył wszystkie środki w kryptowalutach znajdujące się na portfelach Cryptopii, aby zapobiec kolejnym potencjalnym kradzieżom.

 

Nowozelandzka giełda kryptowalut Cryptopia została okradziona 14 stycznia; w wyniku ataku hakerskiego straciła środki wyceniane wówczas na ponad 18 mln dolarów, głównie w Ethereum (ETH) i tokenach ERC20.

 

31 maja Grant Thornton podał wstępne informacje na temat zobowiązań Cryptopii wobec jej wierzycieli:

Czytaj także: Likwidator giełdy Cryptopia podał wysokość jej długu wobec wierzycieli

Firma Grant Thornton, będąca likwidatorem okradzionej nowozelandzkiej giełdy kryptowalut Cryptopia, opublikowała w piątek 31 maja pierwszy raport finansowy dotyczący jej sytuacji finansowej oraz przebiegu procesu likwidacji. Z dokumentu wynika, że giełda ma dług w wysokości niemal 3 mln dolarów wyłą.. Czytaj
Likwidator giełdy Cryptopia podał wysokość jej długu wobec wierzycieli

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk