• Sklep
  • Odbierz prezent
UOKiK wyraził warunkową zgodę dla przejęcia EDF Polska przez PGE

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował na swojej stronie internetowej o wyrażeniu zgody na przejęcie EDF Polska przez PGE.

„Transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży na giełdzie większości energii produkowanej przez przejmowaną spółkę” - czytamy na stronie internetowej UOKiK.

Dzięki temu koncentracja rynkowa miałaby nie spowodować zagrożenia dla konkurencji.

PGE będzie zobowiązane sprzedawać na giełdzie całą energię wytwarzaną w Elektrowni Rybnik. Warunek dotyczy lat 2018-2021.

Dlaczego UOKiK udzielał zgody na przejęcie EDF Polska przez PGE? Jeżeli w transakcji biorą udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln zł w Polsce, to transakcja taka podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego.

„Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów” - podano w komunikacie.

PGE jest jedną ze spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa. Akcje PGE notowane są na GPW, wchodząc w skład indeksu WIG20.

 

źródło grafiki głównej: pixabay.com


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk