• Odbierz prezent
UOKiK: Spłaciłeś kredyt przed czasem? Możesz domagać się zwrotu części kosztów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzje dotyczące klientów, którzy przed terminem spłacili kredyt konsumencki. Decyzja Urzędu dotyczy kredytów zaciągniętych w trzech firmach: Vivus Finance, Bank Pocztowy oraz Zaplo. Chodzi o sytuacje, w której mimo wcześniejszej spłaty zobowiązania, firma zatrzymywała całość prowizji, co wg UOKiK jest niezgodne z przepisami.

 

Wg UOKiK, firmy Vivus Finance, Bank Pocztowy oraz Zaplo w przypadku spłacenia przez swoich klientów kredytów konsumenckich przed terminem zatrzymywały dla siebie całą prowizję. Jest to naruszenie art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim, wedle którego firmy udzielające kredytów powinny się rozliczyć z kosztów udzielenia pożyczki proporcjonalnie do okresu, o który został skrócony kontrakt, co zostało potwierdzone przez wyrok TSUE z września 2019 r.

Na mocy decyzji UOKiK wymienione firmy są zobowiązane do zaprzestania opisywanej praktyki, a także do poinformowania swoich klientów, którzy spłacili zaciągnięty kredyt przed czasem o możliwości złożenia reklamacji i odzyskania części pobranych prowizji. Reklamacje mają zostać rozpatrzone w ciągu 30 dni.

Decyzja dotyczy okresu od 16 maja 2016 r. do dziś w przypadku Vuvus Finance oraz Zaplo, zaś w przypadku Banku Pocztowego chodzi o okres od 1 marca 2015 r. do 30 czerwca 2016 r.

 

Zamiast pobierania całej prowizji wynikającej z wysokości i docelowego czasu spłaty kredytu, w przypadku wcześniejszej spłaty kredytodawcy zobowiązani są do stosowania metody liniowej, polegającej na obliczeniu jaka część kosztów kredytu przypada na jeden dzień, o ile dni został skrócony okres kredytowania i pomnożenia tych dwóch liczb.

Czytaj także: Weksle inwestycyjne na nieruchomości, czyli nieregulowane obligacje. UOKiK ostrzega przed ryzykownymi inwestycjami

Inwestowanie w nieruchomości w ostatnich latach stało się jedną z najpopularniejszych metod lokowania kapitału przez Polaków, do czego wymiernie przyczyniły się historycznie niskie stopy procentowe, stale rosnące ceny mieszkań, a także złudne poczucie niskiego ryzyka podczas zakupu nieruchomości. Po.. Czytaj
Weksle inwestycyjne na nieruchomości, czyli nieregulowane obligacje. UOKiK ostrzega przed ryzykownymi inwestycjami

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk