• Odbierz prezent
uokik futurenet

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował materiał, w którym ostrzega przed „inwestycjami” alternatywnymi i piramidami finansowymi. UOKiK zwraca w nim uwagę na to jak rozpoznać nieuczciwe schematy i przedstawia listę podmiotów w sprawie których prowadzone są postępowania. Wśród niż znalazł się m.in. projekt FutureNet, a także twórcy pseudo-kryptowalut OneCoin i DasCoin. Urząd bacznie przygląda się również modelom biznesowym związanym z kryptowalutami.

 

„Uważaj na oferty łatwego i szybkiego zysku w zamian za to, że kupisz „kupony”, „pakiety inwestycyjne”, „świadectwa uczestnictwa”, kryptowalutę itp. Takie obietnice istnieją tylko w reklamach. Bądź czujny, gdy ktoś obiecuje pieniądze za to, że namówisz inne osoby. To może być piramida finansowa. Zawiadamiamy organy ścigania oraz prowadzimy postępowania w sprawach, w których podejrzewamy, że konsumenci mogą tracić pieniądz.” – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

 

piramida finansowa

Źródło: uokik.gov.pl

 

FutureNet pod okiem prokuratury

UOKiK wskazuje w komunikacie, że prezes Urzędu – Marek Niechciał – prowadzi obecnie postępowania w związku z działalnością szeregu podmiotów, co do których istnieje podejrzenie nieuczciwej działalności, w tym nawet tworzenia potencjalnych piramid finansowych. Wśród podmiotów, którymi interesuje się UOKiK znalazło się kilka, o których już wcześniej wspominaliśmy na łamach serwisu FxMag.pl. Jednym z nich jest FutureNet (i FutureAdPro). W tym roku UOKiK informował KNF, że podmiot ten może stanowić piramidę finansową i złożył zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa (sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu). Niedawno wskazywaliśmy, że FutureNet zamierza wprowadzić do obrotu własną kryptowalutę – FuturoCoin – co spotkało się z negatywną reakcją środowiska walut cyfrowych.

 

Twórcy pseudu-kryptowalut

Kolejnym podmiotem, który niejako wiąże się z kryptowalutami jest Netleaders. Twórcy DasCoina, z zawiadomienia UOKiK, znajdują się już pod okiem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. DasCoin był w Polsce mocno promowany z wykorzystaniem znanych osób z branży show-biznesu, które w znacznej mierze nie zdawały sobie z tego sprawy. Jest on produktem podszywającym się pod walutę cyfrową. W sprawie tego produktu specjalne oświadczenie wydało Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.

Fałszywą kryptowalutę przygotowali również twórcy projektu One Life Network. Na temat tego projektu, związanego z monetą OneCoin, UOKiK wydał już wcześniej specjalne ostrzeżenie. Zaznaczył w nim, że może on stanowić piramidę finansową. Urząd niepoprawnie sklasyfikował jednak OneCoina jako kryptowalutę. OneCoin jest scentralizowanym i zamkniętym systemem, który nie jest notowany na jakiejkolwiek giełdzie kryptowalutowej, a prawa do jego nabycia są dystrybuowane w modelu MLM.

 

UOKiK przygląda się modelom biznesowym związanym z kryptowalutami

W komunikacie zaznaczono również, że UOKiK bacznie przygląda się też działaniom osób, które promują m.in. w internecie i mediach społecznościowych piramidy finansowe, a także inwestycje w kryptowaluty, pakiety reklamowe lub inne „inwestycje” alternatywne.

UOKiK zaznacza, że w ostanim czasie powstaje coraz więcej modeli biznesowych, które wykorzystują rosnącą popularność kryptowalut. Marka walut cyfrowych wykorzystywana jest w tworzeniu oszustw, piramid finansowych i innych nieuczciwych systemów. Urząd wyraził obawę, że ogromny wzrost wartości kryptowalut, inwestycje alternatywne przyciągają osoby bez odpowiedniego doświadczenia i widzy na temat inwestowania. Takie osoby są łatwym celem oszustów. UOKiK przypomina, że specjalne ostrzeżenia dotyczące kryptowalut wydały KNF i NBP, wskazując na ryzyka związane z wykorzystaniem walut cyfrowych (instytucje te rozpoczęły również niedawno kampanię informacyjną 'Uważaj na kryptowaluty').

 

Podmioty, w sprawie których postępowania prowadzi prezes UOKiK

 1. FutureNet, FutureAdPro na Wyspach Marshalla – to portale oferujące w zamian za opłatę - nabywanie pakietów reklam. Zgodnie z informacjami na stronie spółki, musisz kupić pakiet i namówić inne osoby do udziału.
 2. Netleaders, CL Singapore w Singapurze – firmy zachęcają do inwestycji, która ma polegać na zakupie licencji na wytwarzanie DasCoin. Obiecują szybkie zyski. Namawiają też osoby, które zainwestowały w DasCoin, aby zachęciły inne i dzięki temu mogłyby zarabiać. Kryptowaluta DasCoin nie istnieje, organizatorzy dopiero obiecują rozpoczęcie jej „wydobycia”. Tak naprawdę nie wiadomo, czym jest Das Coin, w związku z tym, konsumenci wpłacają pieniądze za coś, czego nie ma.
 3. One Life Network z Belize - zachęca do kupowania „pakietów edukacyjnych” OneLife lub OneAcademy, obiecuje możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu.
 4. Mart Diamonds w Warszawie – spółka, która oferuje inwestycje w diamenty. Powiązana z Grupą Finansową Proventus Herman i Wspólnicy oraz Prevalue Cooperative Owners.
 5. Grupa Finansowa Proventus Herman i Wspólnicy w Katowicach – proponuje konsumentom inwestycje w diamenty, prowadzą akcję pozyskiwania klientów dla innych podmiotów. 11.12.2017 r. Prezes UOKiK zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście Północ  o możliwości popełnienia przestępstwa.
 6. Prevalue Cooperative Owners Spółdzielnia Właścicieli Majątku w Warszawie - zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej, Spółdzielnia oferuje „Klubowe Bonusy Członkowskie - naliczane od obrotu klubowego wynikającego z pośrednictwa w oferowaniu rekomendowanych produktów i udziałów.”
 7. Fundacja Berkeley w Łodzi – funkcjonuje na zasadzie tzw. „łańcuszka mailowego” - dostajesz prośbę o przekazanie datku dla tej fundacji i polecasz ją innym, a następnie zostajesz jej „podopiecznym”. Fundacja obiecuje wynagrodzenie, jeżeli namówisz inne osoby do wpłaty pieniędzy.
 8. Questra Holding Inc. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Questra World Global S.L. w Hiszpanii, Atlantic Global Asset Management w Republice Zielonego Przylądka – oferuje zakup pakietów inwestycyjnych, obiecuje wysokie zyski i możliwość „zarabiania” na sprzedaży firm i namawianiu innych osób.
 9. Gold I Global Online Limited z siedzibą w Londynie – prowadzi działalność jako Global InterGold. Proponuje kupno złota inwestycyjnego, jednocześnie oferując korzyści za zachęcenie innych do przystąpienia do systemu lub jego promocję.
 10. Goldsaver – oferuje kupno złota inwestycyjnego za bardzo niewielkie wpłaty, jednocześnie zachęcając do jego przechowywania niskimi kosztami. 05.12.2016 r. prezes UOKiK zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Postępowanie w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu (sygn. PO II Ds. 32.2017).
 11. Lyoness – oferuje korzyści materialne, które są uzależnione od wprowadzania innych osób do programu. Wcześniej uczestnik wpłaca zaliczki na zakup bonów lub kart podarunkowych bądź dokonuje zakupów u partnerów handlowych.

 

Nie daj się oszukać

UOKiK podaje w swoim ostrzeżeniu definicję piramidy finansowej i radzi jak nie dać się wciągnąć w modele biznesowe, które mogą działać na szkodę konsumenta.

 

Piramida finansowa wg UOKiK

Schemat działania piramidy jest następujący: wpłacasz pieniądze i polecasz inne osoby, za wprowadzenie których otrzymujesz wynagrodzenie. Pochodzi ono z wpłat osób, które bezpośrednio poleciłeś i które one dalej poleciły. W ten sposób to ty finansujesz piramidę i finansują je osoby, które ty poleciłeś. Jednak po pewnym czasie system upada, gdyż środki, które wpłacasz, nie są inwestowane w żadne aktywa i nie przynoszą zysków. Są wypłacane osobom zajmujących wyższą pozycję w łańcuszku piramidy. System ten działa dopóki więcej pieniędzy jest wpłacanych, niż wypłacanych, ale aby tak się stało, musi stale i lawinowo rosnąć liczba osób uczestniczących w piramidzie – a to nie jest możliwe. Przepadają twoje pieniądze. Urywa się kontakt z właścicielami. Tracisz. Systemy typu piramida maskowane są pod hasłami „program”, „inwestycje”, „zarabianie w internecie”, zarabianie w domu, „platforma reklamowa”. Oszustwo zgłoś organom ścigania (policja, prokuratura).

 

Uważaj, gdy ktoś:

 • zapewnia cię o ponadprzeciętnych zyskach w krótkim czasie,
 • ogólnie lub niezrozumiale przedstawia sposób swojego działania, tłumaczy, że niedawno rozpoczął działalność,
 • unika odpowiedzi na twoje konkretne pytania,
 • posługuje się wzniosłymi sformułowaniami („zostań partnerem”, „odmień swoje życie”),
 • oferuje ci kupony, pakiety inwestycyjne, świadectwa uczestnictwa,
 • odsyła cię na stronę internetową, która nie zawiera wielu informacji lub jest „w budowie”,
 • kieruje cię na stronę internetową , która nie jest prowadzona w języku polskim (jest za to m.in. dostępna po ukraińsku, wietnamsku, indonezyjsku), miejsce prowadzenia działalności jest w egzotycznym miejscu,
 • wskazuje, że istotnym elementem uczestnictwa i uzyskania wynagrodzenia jest nakłonienie do udziału w systemie innych osób,
 • nie podaje źródeł finansowania sytemu lub przedstawia je bardzo ogólnie.

 

Źródło: uokik.gov.pl


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk