Advertisement
  • Odbierz prezent
UOKiK ostrzega przed chwilówkami i bierze pod lupę spółkę Szybka Gotówka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w czwartek 7 maja wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie spółki Szybka Gotówka, oferującej pozabankowe pożyczki krótkoterminowe. Oprócz tego Urząd opublikował ostrzeżenie w sprawie chwilówek i przypomniał na co należy zwracać uwagę przy zaciąganiu pożyczek na krótki termin.

 

UOKiK wszczął postępowanie ws spółki Szybka Gotówka, która udziela pożyczek krótkoterminowych przez internet z powodu skarg na jej działalność, wpływających od klientów. Zastrzeżenia Urzędu dotyczą rolowania długu przez spółkę, w przypadku nieterminowej spłaty zobowiązania przez pożyczkobiorców. Polega to na udzielaniu kolejnej pożyczki, której celem jest spłacenie poprzedniej.

UOKiK podaje przykład klienta, który nie spłacił pożyczki w wysokości 1500 PLN, na co Szybka Gotówka zareagowała kilkukrotnym rolowaniem zadłużenia nie dając pożyczkobiorcy wglądu do warunków umowy, co finalnie skutkowało zadłużeniem w wysokości ponad 11 tys. złotych.

 

Wg prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego, rolowanie długu przez firmy pożyczkowe może być próbą ominięcia limitów kosztów pozaodsetkowych i wysokości odsetek.

 

Prezes UOKiK przypomniał, że obecnie maksymalna wysokość odsetek nie może przekroczyć 8% (dwukrotność odsetek ustawowych), zaś koszty pozaodsetkowe w przypadku pożyczek do 30 dni nie mogą wynieść więcej niż 5% (21% w przypadku kredytu na rok), co zostało ustalone w ramach Tarczy Antykryzysowej. Oprócz tego konsumenci mogą odstąpić od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od jej podpisania (z wliczonymi odsetkami za czas posiadania pożyczonej kwoty).

Ponadto każda firma oferująca pożyczki musi znajdować się w rejestrze pośredników kredytowych lub firm pożyczkowych prowadzonym przez KNF.

Czytaj także: Uważaj na "wakacje kredytowe" - bank chętnie Ci pomoże, ale możesz słono za to zapłacić

W odpowiedzi na spowolnienie gospodarcze i widmo problemów finansowych spowodowanych pandemią koronawirusa niemal wszystkie polskie banki zaoferowały swoim klientom tzw. wakacje kredytowe. Pod tą przyjaźnie brzmiącą nazwą kryje się czasowe odroczenie spłaty kredytu, najczęściej w okresie od 3 do 6 m.. Czytaj
Uważaj na "wakacje kredytowe" - bank chętnie Ci pomoże, ale możesz słono za to zapłacić


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk