• Odbierz prezent
Getin Noble Bank ukarany przez UOKiK w związku z reklamami kredytu
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie były powody nałożenia przez UOKiK kary na Getin Noble Bank
- czy kara ta może w istotny sposób wpłynąć na sytuację finansową Banku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na Getin Noble. Kara robi wrażenie na przeciętnym zjadaczu chleba, jednak dla Banku nie wydaje się znaczącą kwotą.

 

Za co UOKiK ukarał Getin Noble?

Getin Noble Bank otrzymał karę finansową od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kara wynosi 1,7 mln zł. Kara związana jest ze zbyt drobnym, zdaniem UOKiK, drukiem w ulotkach i reklamach kredytu. Ponadto, UOKiK stwierdził, że zbyt krótki był czas wyświetlania tekstu w telewizyjnych spotach Banku.

 

Co na to Getin?

„W zakresie zarzutu dotyczącego reklamy telewizyjnej bank zobowiązał się do rekompensaty publicznej. Wszyscy klienci, którzy skorzystali z oferty na kredyt konsolidacyjny 5 % niższa rata  w trakcie trwania telewizyjnej kampanii reklamowej i w ciągu 14 dni od jej zakończenia (kampania trwała od 1 do 28 czerwca 2015 r.) zostaną objęci obniżką oprocentowania o 0,5 proc. lub zwrotem odsetek pobranych przez ostatnie 6 miesięcy spłacania kredytu” - możemy przeczytać na stronie internetowej UOKiK.

 

Konsekwencje

Informacja o decyzji podjętej przez UOKiK będzie opublikowana na koszt Banku, na jego stronach internetowych, a także w telewizji. Bank będzie musiał również złożyć w terminie 4 miesięcy sprawozdanie z wykonania zobowiązania. Decyzja Urzędu nie jest jednak prawomocna,  w związku z czym Getin Noble ma prawo odwołać się do sądu.

Co do konsekwencji rynkowych, to wydaje się, że kara tej wysokości nie powinna mieć dużego znaczenia dla Banku tej wielkości. Suma aktywów na koniec marca br. wynosiła 67,463 mld zł. Wartość kary finansowej, stanowi więc raptem ok. 0,0025% wartości majątku. Pojawiające się w mediach sformułowania o potężnej karze wydają się w związku z tym przesadzone. Kara ma oczywiście swój negatywny wymiar marketingowy i w tym sensie może odbić się w jakiś sposób na przyszłych wynikach finansowych, jednak sama wysokość kary nie powinna być dla Banku tych rozmiarów dużym problemem.

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk