• Odbierz prezent
UOKiK nakłada rekordową karę - 172 miliony złotych dla spółki współtworzącej gazociąg Nord Stream II

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w piątek 8 listopada poinformował o przyznaniu kary finansowej francuskiej grupie Engie Energy w wysokości 172 mln złotych. Jest to najwyższa kara w historii polskiego urzędu antymonopolowego, a przyznano ją za uporczywe unikanie udzielenia informacji w sprawie finansowania budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

 

Grupa Engie Energy otrzymała od UOKiK rekordową karę finansową w wysokości 172 mln złotych za „uporczywe i bezpodstawne odmawianie przekazania żądanych dokumentów”. Sprawa dotyczy trwającego od kwietnia 2017 r. postępowania UOKiK ws. niedoszłego konsorcjum pięciu firm odpowiadających za budowę gazociągu Nord Stream 2, w skład którego - oprócz wspomnianej grupy Engie Energy - wchodził Gazprom, OMV, Shell, Uniper i Wintershall. UOKiK sprzeciwiał się budowie gazociągu już od połowy 2016 r., twierdząc że może on doprowadzić do ograniczenia konkurencji w tranzycie gazu ziemnego na rzecz rosyjskiego Gazpromu.

 

Francuska grupa Engie Energy otrzymała karę za ignorowanie wezwań urzędu o udostępnienie informacji koniecznych do prowadzenia postępowania. UOKiK zdecydował się na przyznanie maksymalnej możliwej kary finansowej, która wynosi 10% rocznego obrotu spółki.

 

Kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2, którego budowie sprzeciwiają się m.in. Polska i Ukraina ma liczyć ponad 1200 km i doprowadzać gaz ziemny na dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec. Jego budowa miała zostać dokończona do 2019 r.

Czytaj także: Getin Noble i Raiffeisen pod lupą UOKiK. Bankom grozi kara za stawianie frankowiczów pod ścianą

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w poniedziałek 4 listopada poinformował o wszczęciu postępowania wobec działań Getin Noble Banku oraz Raiffeisen Banku w kwestii jednostronnych zmian umów kredytów konsumenckich we frankach szwajcarskich. Chodzi o zmianę sposobu przeliczania kursów walut w kre.. Czytaj
Getin Noble i Raiffeisen pod lupą UOKiK. Bankom grozi kara za stawianie frankowiczów pod ścianą

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk