• Sklep
  • Odbierz prezent
UOKiK nakłada pierwszą, dwumilionową karę ws. afery GetBack

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polski Dom Maklerski karę w wysokości 2 mln złotych, w czwartek 7 lutego. Urząd uznał, że PDM zastosował niezgodną z prawem klauzulę przy sprzedaży obligacji korporacyjnych spółki GetBack, co przyczyniło się do późniejszych strat, jakie ponieśli klienci. Jest to pierwsza oficjalna sankcja finansowa nałożona na pośredników w sprzedaży obligacji przez UOKiK w sprawie najgłośniejszej afery finansowej ostatnich lat.

 

Polski Dom Maklerski współpracował z Idea Bankiem w zakresie pozyskania klientów chętnych do nabycia obligacji korporacyjnych GetBack. Sam Idea Bank, odpowiedzialny za sprzedaż niemal 70% wszystkich obligacji spółki windykacyjnej, pod koniec listopada również znalazł się pod lupą UOKiK. Polski Dom Maklerski przygotowywał umowy zapisu na obligacje dla Idea Banku i przekazywał je klientom. UOKiK w umowach sporządzonych przez PDM doszukał się niezgodnej z prawem klauzuli, której akceptacja była konieczna do podpisania umowy nabycia praw do obligacji GetBack. Zapis na obligacje odbywał się zdalnie - drogą elektroniczną. Wystarczyło m.in. wypełnić (zazwyczaj robił to pracownik banku, a nie konsument) i wysłać formularz z podstawowymi danymi klienta, w którym znajdowało się także postanowienie, że nabywcy obligacji nie usłyszeli, ani nie dostali żadnych informacji, które byłyby sprzeczne z tym, co jest napisane w Propozycji Nabycia Obligacji lub Warunkach Emisji Obligacji. Konsumenci nie mieli możliwości wysłania dokumentu bez zaakceptowania tego postanowienia, nawet jeśli faktycznie było inaczej.

Wg UOKiK, dzisiejsze postanowienie pomoże poszkodowanym w dochodzeniu swoich roszczeń na drodze sądowej.

Czytaj także: UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Idea Bank ws GetBack

We wtorek 30 października Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o wszczęciu postępowania przeciwko Idea Bank oraz Polskiemu Domowi Maklerskiemu w związku z możliwością dopuszczenia się naruszeń podczas sprzedaży obligacji korporacyjnych GetBack - najgłośniejszej afery od czas.. Czytaj
UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Idea Bank ws GetBack

 

Warto przypomnieć, że 27 listopada UOKiK nałożył 5 mln kary na samą spółkę GetBack, zarzucając jej stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych, naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Czytaj także: 5 milionów złotych kary pieniężnej UOKiK nałożył na GetBack

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę GetBack karę pieniężną w wysokości 5,05 mln zł i obciążył ją kosztami postępowania administracyjnego - podała spółka w komunikacie. Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem  BIORĘ UDZIAŁ   UOKiK zarzucił spół.. Czytaj
5 milionów złotych kary pieniężnej UOKiK nałożył na GetBack

 

W wyniku tzw. afery GetBack poszkodowanych zostało ok. 9000 osób, zaś ich straty szacowane są na ponad 2,6 mld złotych.


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk