• Odbierz prezent
UOKiK: Idea Bank wprowadzał klientów w błąd przy oferowaniu obligacji GetBack

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w czwartek 1 sierpnia opublikował komunikat, w którym stwierdza, że Idea Bank wprowadzał swoich klientów w błąd podczas oferowania obligacji korporacyjnych spółki GetBack. Mimo, że postępowanie przeciwko bankowi toczy się od października zeszłego roku, Urząd zdecydował się na publikację decyzji dopiero teraz. Sama w sobie nie jest ona w żaden sposób przełomowa, może jednak pomóc poszkodowanym w dochodzeniu swoich roszczeń na drodze sądowej.

 

W toku postępowania UOKiK przeciwko Idea Bankowi ws. oferowania obligacji GetBack napłynęło ponad pięćset skarg od poszkodowanych klientów. Uważają oni, że zostali wprowadzeni w błąd przez Idea Bank, który rzekomo zapewniał o gwarantowanym zysku przy zakupie obligacji, sugerował że dostęp do nich jest ograniczony, a także nie informował o ryzyku inwestycyjnym i możliwości straty kapitału. Jak informuje UOKiK, przedstawiciele Idea Banku nagminnie porównywali oferowane obligacje GetBacku do lokat bankowych i obligacji skarbowych, czyli instrumentów o znacznie niższym ryzyku.

UOKiK na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego uznał, że Idea Bank dopuścił się naruszenia interesów konsumentów. To jednak nie koniec postępowania przeciwko bankowi - UOKiK zajmie się również rozpatrzeniem znacznie poważniejszych zarzutów związanych z tzw. missellingiem.

Idea Bank zobowiązany jest również do publikacji komunikatu UOKiK na swojej oficjalnej witrynie internetowej. Decyzja nie jest prawomocna, zaś bank ma prawo do złożenia odwołania.

 

Warto przypomnieć, że 27 listopada zeszłego roku UOKiK nałożył na spółkę GetBack karę finansową w wysokości ponad 5 mln złotych i obciążył ją kosztami postępowania sądowego. Urząd uznał wówczas, że GetBack stosował nieuczciwe praktyki rynkowe, który naruszały zbiorowe interesy klientów. Decyzja UOKiK nie była jednak prawomocna, zaś spółka postanowiła się od niej odwołać.

 

Idea Bank został wpisany przez KNF na listę ostrzeżeń publicznych 13 listopada zeszłego roku z powodu prowadzenia działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego w okresie między 2016 a 2018 r. 

Czytaj także: Tax Care z wnioskiem o upadłość

W ostatnim czasie poinformowano, że spółka zależna Idea Banku - Tax Care złożyła wniosek o upadłość. Spółka jest znana ze swej działalności w zakresie usług księgowych.   30 lipca po sesji na GPW, Idea Bank w swym komunikacie poinformował, że w tym dniu otrzymał informację o złożeniu do Sądu Rejon.. Czytaj
Tax Care z wnioskiem o upadłość

 

Notowania: Idea Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:IDA/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk